Cibona - Hemofarm: Dva boda vrijedna samopouzdanja

Bruno Blumenschein • nedjelja, 04.02.2007.

Seriju teških utakmica Cibona je nastavila u 18. kolu protiv Hemofarma, a pobjeda u samoj završnici je uz važna dva boda označila i ostanak na samom vrhu NLB lige. Vukovi su uspjeli odoljeti raspoloženim gostima, koji su došli u oslabljenom sastavu...

Nije bilo lagano, ali je bilo važno. To bi bio opis Cibonine pobjede nad Hemofarmom, koji je u 40 minuta pokazao europsku kvalitetu unatoč izostanku važnih karika u momčadi i uz "nevjerojatne probleme u posljednjih mjesec dana", kako je rekao trener Nikolić.

Međutim, teško bi gosti imali argumenata protiv Ciboninih problema, ako se uzme u obzir da je od priličnog šoka za momčad u Rimu prošlo tek tri dana. Vidjelo se od početka da je Dražen Anzulović puno uložio u povratak momčadi, prije svega psihički, ali cjelokupna atmosfera u prvih 15 minuta je bila easy going košarke.

Slika 1 od 2.

Kada već treneri nisu uspjeli "probuditi" svoje igrače pošlo je to za rukom slovenskoj sudačkoj trojci kada u 16. minuti dosuđuju nekoliko, u najmanju ruku zanimljivih odluka. Iskorištavaju to gostujući košarkaši i preko Miloša Borisova započinju tricašku seriju, kojoj se priključuje Vanja Plisnić za pet trica i odlazak na 44:53 nakon 20 odigranih minuta.

Ono što slijedi nakon povratka iz svlačionice može se opisati samo s - uraganska Cibona. Prošle su točno tri minute i 15 sekundi, a Cibona je napravila seriju 19:2 uz košarku vrijednu ne Top 16 Eurolige, već i Final Foura. Andrew Wisniewski je krao lopte, a Chris Warren je atraktivno zakucavao iz kontre u kontru za 63:55.

Slika 3 od 4.

"Mnogim glavnim igračima treba fizički odmor. Vidjeli ste kako smo padali nakon pozitivnih serija.", objasnio je Zula brzopotezni povratak Hemofarma kada su već izgledali izgubljeno preko tri vezane trice. Ipak, Wisniewski i Warren ponovno pritišću vanjske igrače Hemofarma i odvode vukove na 80:75 prije početka odlučujućih deset minuta.

Nova serija Hemofarma od 9:0 je natjerala klupu Cibone da pozove minutu odmora nakon samo 75 sekundi, a tko zna kakav bi tijek utakmica imala da je Milenko Topić kod 80:84 pogodio otvorenu tricu. Tako se Cibona preko polaganja Marina Rozića vratila u egal, ali raspoloženi Plisnić šest minuta prije kraja postavlja neugodnih 85:90.

Slika 4 od 5.

Hemofarm slijedeću minutu i sedam sekundi nije uspio uzeti loptu već je Cibona preko napadačkih skokova Wrighta i Badera uspjela u nekoliko navrata krasti lopte nakon čega Bader pogađa četiri slobodna bacanja za 89:90. Ubačaj Šuputa za 89:92 četiri i pol minute prije kraja se pokazao kao posljednji ubačaj gostiju, dok je odlučujući šut pogodio Bader.

Mađarski centar je ubacio tricu s istekom napada, na što se nadovezao Warren novom tricom u samoj završnici. Gosti su potpisali poraz nakon što Aleksej Nešović pravi prekršaj u napadu prije ulaska u posljednju minutu i Cibona upisuje pobjedu 97:92.

Slika 2 od 3.

Američki dvojac Warren (25 poena) i Wisniewski (21 poen) je predvodio Cibonu, dok gostima nije bilo dovoljno 19 poena i šest asistencija Nešovića, kao i 16 poena Borisova. Cibonu već u utorak očekuje četvrtfinalna utakmica Kupa Krešimira Ćosića u kojoj dočekuje Dubrovnik, a trener vukova je najavio veću minutažu za igrače iz drugog plana.