Savršeni Damir Miljković

Dalibor Kraljik • srijeda, 10.01.2007.

Odigrane su utakmice prvoga kola drugog kruga FIBA Eurokupa u kojemu su naši košarkaši pružili solidne igre za svoje klubove, a posebno izdvajamo savršeni učinak Damira Miljkovića za Panionios...

Skupina I

U Madridu su igrali Estudiantes i AEL. Kako smo i predviđali, Estudiantes je imao značajnih problema s Cipranima. Iako Španjolcima ne ide u domaćem prvenstvu, u FIBA Eurokupu su danas ubilježili već šestu pobjedu u sedam odigranih utakmica. Konačni rezultat utakmice ne daje nam pravu sliku o stvarnoj neizvjesnosti utakmice. U prvom poluvremenu utakmice Estudiantes ostvaruje razliku od sedam poena (26:19 i 31:24), ali se AEL do kraja poluvremena uspijeva vratiti na samo dva poena razlike (32:30). Sredinom treće četvrtine AEL preko Ryana Randlea poravnava rezultat na 43:43. Estudiantes, ponajviše zahvaljujući dvjema tricama Sergia Sancheza Cardenasa ulazi u seriju 11:3 i dolazi na 54:46. Međutim, gosti se ne predaju i do kraja treće četvrtine dolaze na samo četiri razlike (54:50). Početkom zadnje četvrtine Estudiantes čini seriju 8:0 i odvaja se na 12 poena. Gosti se do kraja utakmice nisu mogli približiti na manje od pet poena (64:59) i Estudiantes zadnje dvije minute utakmice mirno privodi kraju i dodatno povećava rezultat za konačnih 70:60. Najistaknutiji pojedinac pobjedničke momčadi bio je Brazilac Caio Aprecido Silveira Torres s 14 poena (4/8) i četiri skoka te William McDonald s 13 (4/10) poena i šest skokova. Kod gostiju, Milutin Aleksić i Jeron Roberts sa po 14 poena.

U Liegeu je odigrana vrlo neizvjesna utakmica koja je odlučena tek u drugom produžetku. Iako na gostujućem parketu, litavski je Šiauliai cijelu utakmicu bio težak protivnik te je sredinom druge četvrtine imao i prednost od osam poena (41:33). Istu razliku (74:66) Liege ostvaruje u posljednjoj četvrtini, ali pet uzastopnih poena Litavaca vraćaju rezultat u neizvjesnost. Minutu i dvadeset i dvije sekunde do kraja četvrtine domaća momčad ima šest poena prednosti, ali do isteka vremena ne uspijevaju postići više niti jedan poen. S druge strane, raspoložena litavska momčad postiže šest poena i odlazi se u produžetak rezultatom 78:78. U produžetku se Liege opet odvaja na četiri razlike (84:80 i 86:82) i 51 sekundu do kraja utakmice ima tri razlike (87:84), ali baš je to jedno promašeno slobodno bacanje Xaviera Collettea nedostajalo za konačnu pobjedu. 19 sekundi prije isteka produžetka Arturas Masiulis poravnava rezultat (88:88), a Conlanov pokušaj na samome kraju nije prošao kroz obruč. Drugi produžetak identičan je prvome, samo što je sada Liege bolje čuvao ostvarenu razliku i na kraju pobijedio rezultatom 104:97. Domaći igrač, Karim Souchu bio je najbolji pojedinac utakmice s 34 poena (13/22), šest skokova i pet asistencija. Kod Litavaca najbolji je učinak imao Arvydas Cepulis s 22 poena (6/11).

FIBA Eurokup, Skupina I, prvo kolo, rezultati: Estudiantes - AEL 70:60, Liege - Šiauliai 78:78, 104:97 pp.

FIBA Eurokup, Skupina I, poredak: 1. Estudiantes 1-0, 2. Liege 1-0, 3. Šiauliai 0-1, 4. AEL 0-1

Skupina J

Slika 2 od 2.

Utakmica Dinama MR i ASK iz Rige nije donijela previše rezultatske neizvjesnosti. Letonski gost pružio je dobar otpor u prvome poluvremenu kada serijom 11:0 i devet poena Ugisa Vilumsa dolazi u prednost (24:18) te na poluvrijeme odlazi pozitivnim rezultatom (39:38). To je ujedno bilo i zadnje vodstvo ASK jer je u drugome poluvremenu Dinamo u potpunosti preuzeo kontrolu nad utakmicom. Četiri trice Joshue Davisa u trećoj četvrtini čine rezultatski preokret u kojemu Dinamo od negativnoga rezultata dolazi do 16 poena razlike (59:43). Do kraja se to vodstvo još više povećava, tako da četvrtina završava sa 17 poena razlike za Dinamo (68:51). Početkom posljednje četvrtine Dinamo postiže brzu seriju 8:0 i odlazi na čak 25 poena razlike koju ne ispušta do kraja i završava utakmicu rezultatom 91:68. Najbolji igrači utakmice bili su Amerikanci Joshua Davis s 24 poena (8/14), od čega šest trica (6/9), kod Dinama te Curtis Millage s 20 poena (9/18) kod ASK.

U drugoj su se utakmici skupine u Ateni susreli Maroussi i ukrajinski Azovmaš. Domaća momčad dominirala je sve do kraja prvoga poluvremena koje je završilo rezultatom 41:37 u korist Maroussija. No, kod 43:43 u četvrtoj minuti treće četvrtine, najraspoloženiji igrač utakmice, Kenan Bajramović, s dva slobodna bacanja dovodi goste u vodstvo koje nisu ispuštali sve do kraja utakmice koju su pobijedili rezultatom 83:72. Za domaću ekipu Danya Abrams postigao je 16 poena (5/11) i pet skokova, dok je kod gostiju Kenan Bajramović upisao 19 poena (4/10) i osam skokova. Njegov suigrač Khalid El-Amin postigao je 18 poena i pet asistencija. Slaven Rimac odigrao je 28 minuta za Azovmaš, postigavši sedam poena (2/4) i ubilježivši tri skoka.

FIBA Eurokup, Skupina J, prvo kolo, rezultati: Dinamo MR - ASK Riga 91:68, Maroussi - Azovmaš 72:83

FIBA Eurokup, Skupina J, poredak: 1. Dinamo MR 1-0, 2. Azovmaš 1-0, 3. Maroussi 0-1, 4. ASK 0-1

Skupina K

U Ankari je odigrana utakmica između turske momčadi Türk Telekoma i Spirou Charleroi iz Belgije. Da je u izvrsnoj formi ove sezone Türk je pokazao i današnjom utakmicom u kojoj je cijelo vrijeme dominirao. Prvu četvrtinu okončali su s četiri poena razlike (18:14), da bi je do kraja poluvremena povećali za još toliko (39:31). U trećoj četvrtini dodaju još gasa i povećavaju rezultat na 14 poena razlike (63:49). Posljednja četvrtina pripala je gostima (22:18), ali je akumulirana razlika Turaka bila prevelika da bi bila dostignuta. Erwin Dudley je u pobjedi domaćina 81:71 sudjelovao s izvrsnim učinkom od 28 poena (12/14) kojima je pridodao i 12 skokova, dok su kod gostiju najraspoloženiji bili Ralph Nehimiah Biggs s 21 poenom (8/14) te Damir Krupalija sa 16 poena (6/9) i sedam skokova. Igor Miličić odigrao je šest minuta za Türk, ali bez učinka (0/3).

Slika 1 od 1.

U Rostovu na Donu odigran je vrlo zanimljiv susret između Lokomotiva i grčkoga Panioniosa. Prva četvrtina utakmice sa samo 19 postignutih poena okončana je u korist domaćina (10:9). U drugoj minuti druge četvrtine gosti dolaze nakratko u vodstvo (15:16), ali poluvrijeme završava rezultatom 28:26 za domaćine. U trećoj četvrtini Panionios nekoliko puta preuzima vodstvo, da bi serijom 5:0 na kraju četvrtine ostvario pozitivan rezultat (44:40). Sredinom posljednje četvrtine gosti u jednome trenutku odlaze na sedam poena razlike (53:46), ali utakmica je vraćena u neizvjesnost približavanjem Lokomotiva na 53:50. Damir Miljković vraća Panionios na pet poena razlike, ali 48 sekundi do kraja rezultat je ponovno samo +3 u korist Grka. U slijedeća tri pokušaja igrači Lokomotiva uspjeli su čak tri puta promašiti obruč Panioniosa. Tri sekunde do kraja Damir Miljković pogađa oba slobodna bacanja za 62:57, Omar Shariff Sneed ubacuje tricu dvije sekunde do kraja i dovodi rezultat na konačnih 62:60 za Panionios. Kod Lokomotiva je najbolji bio Sergej Toporov s 19 poena (7/12), dok je Panionios predvodio Damir Miljković koji je za 23 minute ubacio 16 poena (6/6) bez i jednoga promašaja u cijeloj utakmici, dodavši i tri skoka i tri asistencije. Krešimir Lončar je za Lokomotiv u 33 minute postigao 14 poena (6/9) i osam skokova.

FIBA Eurokup, Skupina K, prvo kolo, rezultati: Türk - Charleroi 81:71, Lokomotiv - Panionios 60:62.

FIBA Eurokup, Skupina K, poredak: 1. Türk 1-0, 2. Panionios 1-0, 3. Lokomotiv 0-1, 4. Charleroi 0-1

Skupina L

Utakmica između Virtusa VidiVicia i JDA Dijona pokazala je da je Virtus jedan od favorita za osvajanje FIBA Eurokupa. Dijon je do kraja prve četvrtine još nekako uspio pratiti talijansku momčad (22:19), no u drugoj četvrtini Virtus odlazi na 12 poena razlike, da bi poluvrijeme okončalo s +7 za domaćina. Sredinom treće četvrtine Virtus je već na 16 poena razlike (59:43). Dijon se približava na -8 (61:53), ali se Virtus ponovno odljepljuje i odlazi na 13 poena razlike (68:55). Početkom posljednje četvrtine domaća momčad odlazi na 18 poena razlike (77:59), razliku kojom na kraju i pobjeđuje u ovome meču (95:77). Kod Virtusa najbolji Andrea Michelori s 18 poena (7/9) i pet skokova te Bret Blizzard sa 17 poena (5/9). Kod gostiju, Anthony Lux s 26 poena (12/25), 11 skokova i četiri asistencije.

FIBA Eurokup, Skupina L, prvo kolo, rezultati: Virtus VidiVici - Dijon 95:77, Girona - Kalev (10. 1. 2007.)

FIBA Eurokup, Skupina L, poredak: 1. Virtus VidiVici 1-0, 2. Dijon 0-1, 3. Girona 0-0, Kalev 0-0