Zadar - Helios: Neozbiljnost skupo plaćena

Branimir Korać • subota, 27.01.2007.

Očekivala se lagana pobjeda Zadra u Jazinama protiv Heliosa, a na kraju se dogodilo ono što je malo tko očekivao - gosti su odigrali hrabro i na kraju odnijeli pobjedu. U završnici Zadar je mogao barem do produžetka, ali nije bilo mirnoće...

Iako su mnogi očekivali kako će u Jazinama biti prilično vatreno nakon događanja u prvom susretu ova dva protivnika u Domžalama, atmosfera u dvorani bila je čak neuobičajeno mirna. Helios nije privukao veliki broj Zadrana, a u takvoj atmosferi gosti su uspjeli iznenaditi i uzeti bodove koji znatno kompromitiraju izglede Zadra za odlazak na Final Four. Dapače, nakon ovog poraza teško je za očekivati da će Zadar uspjeti ući među četiri.

Nakon početka susreta i prvih 15 minuta, nije se dalo za pretpostaviti da Zadar može zakomplicirati ovu utakmicu. Geoplin je igrao solidno, ali je previše griješio i domaćin je konstantno imao prednost oko desetak poena. Posebno dobro u početnoj fazi susreta igrao je Rok Stipčević koji je već u prvoj četvrtini ubacio 16 poena uz tricu 4/4, ali do kraja susreta više nije ubacio niti poen.

Povratak Heliosa u utakmicu krenuo je u drugom dijelu druge četvrtine nakon dvije trice Aljaža Janže, a prvo poluvrijeme s četiri poena u nizu zaključuje Smiljan Pavič koji dovodi Helios na za njih odličnih 44:40.

Slika 1 od 2.

Na početku drugog poluvremena Gečevski i Lalić vraćaju Zadru prednost od sedam poena, ali u razdoblju od 25. do 27. minute Troha ubecuje tri trice i poravnava na 61:61. Nakon toga niti jedna momčad ne uspijeva stvoriti značajniju prednost i rezultataska neizvjesnost traje sve do posljednjih trenutaka susreta.

U posljednjoj minuti Zadar ima napad, no Stipčević gubi loptu na ulazu, a nakon brzog prekršaja nad Dončiču deset sekundi prije kraja, slovenski igrač promašuje oba bacanja. U posljednjem napadu Zadrani otvaraju akciju za tricu, Johnson promašuje otvoreni šut, Stipčević skače, ali ne pogađa i Helios započinje s velikim slavljem.

Zadar je odigrao vrlo lošu utakmicu, poglavito u obrambenom dijelu gdje su prečesto puštali igrače Heliosa na otvorene šuteve, a oni su to bez problema koristili. Izostala je bilo kakva agresivnost u obrani, napad se svodio na solo akcije i to su gosti kažnjavali. Za tricu su šutirali 14/26 i to mahom iz otvorenih šuteva.

Najučinkovitiji kod Zadra bili su Carl English s 26 poena i Todor Gečevski sa 17 poena i 13 skokova, a kod Heliosa Smiljan Pavič 20 poena i sedam skokova te Robert Troha s 19 poena.