Deset minuta katastrofe

Dalibor Kraljik • nedjelja, 18.02.2007.

Utakmicama između Chalon/Saonea i Le Mansa, te Nancya i Strasbourga, kompletirano je 21. kolo francuskoga košarkaškoga prvenstva. Iako je Le Mans izgubio, izdvajamo učinak Sandra Nicevića, najboljeg pojedinca utakmice. U drugom je susretu Nancy u svojoj dvorani doživio pravu malu katastrofu…

Chalon/Saone je momčad koja se nalazi na trećem mjestu prvenstvene tablice, dok je Le Mans nešto niže, točnije, na osmoj poziciji. Upravo zbog situacije na tablici, kao i zbog domaćeg parketa, Chalon/Saone je bio blagi favorit u ovoj utakmici, iako je Le Mans dobra momčad koja može pobijediti i najjače, i to u njihovoj dvorani.

Međutim, domaća je momčad danas ipak bila za pedalj bolja od svojih gostiju. Domaćini dobivaju prvu četvrtinu s dva poena prednosti (24:22), ali Le Mans s 18:17 u drugoj smanjuje zaostatak na minimum (41:40).

U drugome se poluvremenu Chalon/Saone rezultatski odvaja od Le Mansa (28:20) i ima devet poena prednosti na ulasku u posljednjih deset minuta utakmice (69:60). Le Mans do kraja utakmice pokušava dostići domaćinovu prednost, međutim, s 18:17 uspijeva tek neznatno smanjiti razliku u konačnom porazu (86:78).

Sandro Nicević je bio najbolji strijelac Le Mansa, ali i najbolji igrač utakmice, za 29 minuta postigavši 22 poena (7/10) i četiri skoka. Domaću je ekipu predvodio veteran Tracy Murray sa 17 postignutih poena (3/7).

Dok je Chalon/Saone iskoristio prednost igranja pred domaćim navijačima, Nancyu danas u utakmici protiv Strasbourga nije ni to pomoglo. Istina, sve je bilo relativno dobro prvih trideset minuta utakmice, dok je posljednja četvrtina priča za sebe.

Krenimo redom. Prva četvrtina: 19:18 za Nancy i domaća (minimalna) premoć u igri. Druga četvrtina: 17:14, domaćini i dalje koliko-toliko bolja momčad, i rezultat na poluvremenu 36:32.

Drugo je poluvrijeme već druga priča. U prvoj četvrtini nastavka utakmice Nancy s 13:25 uspijeva izgubiti prednost iz prvoga poluvremena, ali i otići „u minus“ od osam poena. A prava je katastrofa uslijedila u posljednjih deset minuta utakmice. Nancy je uspio samo sedam puta pogoditi protivnički obruč, dok je Strasbourg učinio isto Nancyu, ali četiri puta više (28). Ova je rezultatska katastrofa donijela „temperaturu“ od -29 (56:85) koja je zasigurno „smrznula“ dvoranu i Nancyeve navijače.

Cyril Julian je s „mršavih“ 11 poena (5/7) i osam skokova jedan od rijetkih igrača Nancya koji su uspjeli dostići dvoznamenkasti broj poena. Kod Strasbourga najbolji Chuck Eidson s 18 poena (5/10), pet skokova i pet asistencija, te Aerick Sanders sa 17 poena (7/11) i 12 skokova.

Francuska košarkaška liga, 21. kolo, rezultati: Besancon - Gravelines 97:91, Roanne - Adecco ASVEL 87:84, Pau-Orthez - Bourg 93:69, Hyeres-Toulon - Orleans 74:61, Dijon - Clermont 93:81, Cholet - Le Havre 90:92, Paris - Reims 88:76, Chalon/Saone - Le Mans 86:78, Nancy - Strasbourg 56:85.

Francuska košarkaška liga, poredak nakon 21. kola: 1. Roanne 16 - 5, 2. Nancy 15 - 6, 3. Chalon/Saone 15 - 6, 4. Strasbourg 13 - 8, 5. Orleans 12 - 9,…