Dvanaest pobjeda u dvanaest susreta

Dalibor Kraljik • srijeda, 21.02.2007.

Odigrane su utakmice šestoga, posljednjega kola Fiba Eurokupa kojim je završeno natjecanje po skupinama. Girona je i po dvanaesti puta zaredom pobijedila, dok su Maroussi i Kalev ostali bez i jedne pobjede u drugome krugu natjecanja. Poznati su svi parovi četvrtfinala koji će prve utakmice odigrati 6. ožujka…

SKUPINA I

Skupina I je bila skupina u kojoj večerašnje utakmice nisu imale veliku važnost. Već je od prošloga kola bilo poznato da su Estudiantes i AEL dvije momčadi koje će igrati u četvrtfinalu natjecanja. No, unatoč tome, obje momčadi nisu propustile priliku večeras ostvariti petu pobjedu u skupini. Estudiantes je gostovao u Belgiji kod Liegea, a AEL je kod kuće ugostio Šiauilai.

Liege i Estudiantes su odigrali utakmicu u kojoj niti jedna momčad nije mogla ništa posebno dobiti, ali ni izgubiti. Bila je to možda i dobra prilika za Belgijance koji su protiv rasterećenog Estudiantesa mogli ubilježiti drugu pobjedu u skupini.

Prva je četvrtina pripala gostima (21:20), ali Liege u drugoj četvrtini rezultatom 25:22 dolazi u prednost (45:43). Treća je četvrtina bila izjednačena (17:17), dok je u posljednjih deset minuta utakmice Estudiantes izvrsnom igrom došao do 27:11 i konačne pobjede (87:73).

Stephane Pelle je ubacio 25 poena (9/12) i ostvario osam skokova za domaću momčad, dok je William Mc Donald postigao 21 poen (10/13) i devet skokova za goste. Estudiantes se plasirao u četvrtfinale u kojem će igrati protiv ruskoga Dinama MR.

U drugoj utakmici, u potpunosti ista situacija kao i u prethodnoj. AEL sigurno u eliminacijskom krugu, dok Šiauliai igra za prestiž. Gosti su poveli u prvoj četvrtini (25:19), ali im Ciprani ne dozvoljavaju odmaći tako da ih već u drugoj četvrtini rezultatom 24:16 dostižu i prelaze u vodstvo (43:41).

U prvoj četvrtini nastavka opet neznatno bolji Litavci (20:19) koji smanjuju rezultat na samo jedan poen razlike (62:61). Šiauliai je u posljednjoj četvrtini mogao preokrenuti rezultat i odnijeti pobjedu u gostima, međutim, nije imao snage za to; 32:24 u posljednjoj četvrtini za konačnih 94:85 za AEL i plasman u četvrtfinale u kojem ga očekuje Azovmaš.

Milutin Aleksić je postigao 25 poena (9/12) i sedam skokova za AEL, dok je najefikasniji igrač Šiauliaia bio Arvydas Cepulis s 21 poenom (5/9).

Fiba Eurokup, Skupina I, šesto kolo, rezultati: Liege - Estudiantes 73:87, AEL - Šiauilai 94:85.

Fiba Eurokup, Skupina I, konačni poredak: 1. Club Estudiantes 5 - 1, 2. AEL Lemesos 5 - 1, 3. Liege Basket 1 - 5, 4. BC Šiauliai 1 - 5.

SKUPINA J

Azovmaš je gostovao u Rigi iz koje je odnio uvjerljivu pobjedu. U prvoj je četvrtini bilo 20:12 za Ukrajince, da bi u drugoj još više povećali razliku (19:10) i došli do 17 poena prednosti (39:22). Treća je četvrtina završila bez pobjednika (20:20), a u posljednjoj Azovmaš dodatno povećava razliku (20:15) i pobjeđuje rezultatom 79:57.

Steponos Babrauskas (14 poena) kod domaćina i Kenan Bajramović (17 poena) kod gostiju, najefikasniji su pojedinci svojih momčadi. Slaven Rimac je odigrao 24 minute i postigao sedam poena (3/5) i tri skoka.

Atenski Maroussi, vjerojatno najveće razočaranje drugoga kruga Fiba Eurokupa, nije uspio pobijediti niti u šestoj utakmici u skupini. Večeras je u svojoj dvorani poražen od Dinama MR.

Domaćinima nije loše krenulo; 19:15 u prvoj četvrtini i najava pohoda na prvu pobjedu u skupini. Druga četvrtina još bolja; 26:20 za solidnih +10 na kraju prvoga poluvremena (45:35).

No, u drugom se poluvremenu ostvarena razlika polako počinje „topiti“. Dinamo MR boljom igrom dolazi do 19:15 i smanjuje rezultat na 60:54. Unatoč tome, Maroussi još uvijek ima priliku ostvariti pozitivan rezultat, ali nešto više od minute do kraja utakmice gubi prednost (70:72) koju do kraja utakmice više ne uspijeva vratiti (73:76).

Bosansko-hercegovački je košarkaš Ermin Jazvin s 19 poena (8/16) bio najbolji igrač grčke momčadi, dok je kod Rusa bio najefikasniji Sergej Demeškin sa 17 poena (6/9).

Fiba Eurokup, Skupina J, šesto kolo, rezultati: ASK Riga - Azovmaš 57:79, Maroussi - Dinamo MR 73:76.

Fiba Eurokup, Skupina J, konačni poredak: 1. SC Azovmaš Mariupol 5 - 1, 2. Dinamo Moskva Region 4 - 2, 3. ASK Riga 3 - 3, 4. Maroussi Atena 0 - 6.

SKUPINA K

U ovoj je skupini Türk Telekom pobjedom nad Lokomotiv Rostovom potvrdio četvrtfinale, dok je Panionios pobijedivši Charleroi iskoristio kiks Lokomotiva i „progurao“ se na drugo mjesto koje vodi u četvrtfinale.

Lokomotiv je bio svjestan važnosti večerašnje utakmice protiv Telekoma, tako da je večeras pod svaku cijenu želio odnijeti bodove iz vruće Ankare. Prva je četvrtina minimalnom razlikom pripala ruskoj momčadi (21:20), ali u drugoj četvrtini, Turci važnom pobjedom (28:17) dolaze do deset poena prednosti (48:38).

U nastavku je utakmice pred Lokomotivom bio veliki zadatak: dostići -10 protiv Türk Telekoma u njegovoj dvorani. Da to nije neostvarivo vidjeli smo već u trećoj četvrtini u kojoj Lokomotiv s 24:20 smanjuje rezultat na šest poena zaostatka (68:62). Posljednja četvrtina; 24:18 za domaću momčad i oproštaj Lokomotiva od daljnjeg natjecanja (92:80).

Najbolji je turski igrač bio Erwin Dudley s 25 poena (7/11), a ruski Maurice Bailey s 25 poena (8/16). Igor Miličić je igrao 26 minuta za domaću momčad postigavši 14 poena (5/8), tri ukradene lopte, dvije asistencije i dva skoka. Na drugoj strani, Krešimir Lončar, 17 minuta, šest poena (3/6), pet skokova i dvije blokade.

Panionios je u svojoj dvorani pobijedio Charleroi i tako se domogao četvrtfinala. Grci su već u prvoj četvrtini (31:17) nagovijestili da idu na pobjedu, dok su u drugoj održavali ostvarenu prednost (14:14).

Krenuo je Panionios s 45:31 u nastavak utakmice, da bi do kraja treće četvrtine došao do 20 poena prednosti (64:44). Charleroi je pokušao dostići zaostatak, odigrao je solidnu četvrtinu, ali je rezultatom 24:16 tek uspio ublažiti konačni poraz (80:68).

Kod Panioniosa, Kennedy Winston 22 poena (8/10), dok je Sacha Massot postigao 16 poena (6/6) i pet skokova za Charleroi. Damir Miljković je odigrao 17 minuta u Panioniosovoj pobjedi, postigavši četiri poena (1/3) i pet skokova.

Türk Telekom će u četvrtfinalu igrati protiv VidiVicija, dok će Panionios imati izuzetno težak posao protiv Girone.

Fiba Eurokup, Skupina K, šesto kolo, rezultati: Türk Telekom - Lokomotiv Rostov 92:80, Panionios - Charleroi 80:68.

Fiba Eurokup, Skupina K, konačni poredak: 1. Türk Telekom S.C. 5 - 1, 2. Panionios BC Atena 3 - 3, 3. Lokomitiv Rostov 3 - 3, 4. Spirou Charleroi 1 - 5.

SKUPINA L

Dijon i Kalev nisu imali šansu za plasman u slijedeći krug natjecanja, tako da su u ovome posljednjem kolu odigrali tek utakmicu za prestiž. Dijon se od svojih navijača htio oprostiti drugom pobjedom u skupini, dok je Kalev htio ostvariti prvu pobjedu u drugome krugu natjecanja.

Utakmica je započela povoljno za Estonce koji su nakon prve četvrtine imali šest poena razlike (23:17). Međutim, francuska momčad ne dozvoljava Kalevu da se znatnije udalji, tako da u drugoj četvrtini s 23:15 prelazi u vodstvo (40:38).

No, estonska momčad u nastavku utakmice pruža izvrsnu igru i u trećoj četvrtini (20:10) ponovno dolazi u vodstvo (58:50). Dobru igru Kalev nije uspio ponoviti i u posljednjoj četvrtini utakmice. Neefikasan je napad postigao samo šest poena, dok je obrana primila 18. Tako je Dijon ponovno okrenuo rezultat i pobijedio (68:64).

David Joseph Simon je ubacio 18 poena (8/16) i ostvario osam skokova za Dijon, dok su Tanel Sokk i Kristjan Kangur postigli po 12 poena za Kalev.

U košarkaškoj poslastici kola su se susreli VidiVici i Girona. Svi smo bili znatiželjni hoće li VidiVici uspjeti Gironi nanijeti prvi ovogodišnji poraz u Fiba Eurokupu ili će pak Girona odigrati i dvanaestu utakmicu bez poraza.

Ako pogledamo rezultate po četvrtinama možemo dobiti dojam da je Girona igrala onoliko koliko joj je trebalo, što je bilo dovoljno za konačnu pobjedu. S 23:21 u prvoj i 19:18 u drugoj četvrtini, Girona dolazi do 42:39 na poluvremenu.

U prvoj četvrtini nastavka domaća talijanska momčad postiže 26 poena, ali joj Španjolci istim brojem pogodaka ne dozvoljavaju dostići rezultat (68:65). Posljednja je četvrtina protekla u istom tonu kao i prve dvije; dva poena razlike za Gironu (21:19) i konačnih 89:84 za dvanaestu uzastopnu pobjedu.

Danski je košarkaš Christian Drejer postigao 20 poena za VidiVici, a Marko Marinović i Fernando San Emeterio po 16 za Gironu. Dalibor Bagarić je igrao 24 minuta u pobjedi svoje momčadi, postigavši osam poena (4/4) i četiri skoka.

Fiba Eurokup, Skupina L, šesto kolo, rezultati: Dijon - Kalev 68:64, VidiVici - Girona 84:89.

Fiba Eurokup, Skupina L, konačni poredak: 1. Akasvayu Girona 6 - 0, 2. VidiVici Bologna 4 - 2, 3. JDA Dijon Basket 2 - 4, 4. BC Kalev 0 - 6.

Fiba Eurokup, parovi četvrtfinala, 6. 3. 2007. Estudiantes - Dinamo MR, Türk Telekom - VidiVici, Girona - Panionios, Azovmaš - AEL.