Vodeni sportovi

Jug CO - Vasas: Dubrovčani izborili završnicu Eurolige

Ivo Gabrić • srijeda, 23.05.2007.

Vaterpolisti dubrovačkog Juga pobjedom u Gružu 9:7 nadoknadili su zaostatak iz prve utakmice od jednog gola razlike te se tako prvi plasirali na završnicu Eurolige gdje će braniti lanjski naslov europskog prvaka. U prvoj utakmici u Budimpešti je bilo 11:10 nakon što je Jug stigao zaostatak od pet golova razlike...

Jug CO - Vasas Teva Plaket 9:7 (3:2, 2:2, 1:0, 3:3)

Dubrovnik, plivalište u Gružu, gledatelja 2500, suci: Kratochvil (Slovačka) i Bock (Njemačka)

Jug CO: Car (11 obrana), Hrošik, Bošković 3, Pecotić, Krzić 1, Smodlaka, Marković, Bušlje 2, Joković 2, Dobud, Drobac, Fatović 1, Vićan Trener: Emil Nikolić

Vasas: Nagy (7 obrana), Heinrich 1, Kincses, Matyas 1, Hosnyanszky 3, Kunncz, Kovacs 1, Kelemen, Daniel Varga 1, Denes Varga, Steinmetz, Toth, Jonas Trener: Laslo Foldi

Igrač više: Jug 3/10, Jug 1/6
Peterci: Vasas -, Jug -

U Dubrovnik su gosti stigli bez svog najvažnijeg igrača Adama Steinmetza koji je zbog problema s leđima morao ostati kući. To se pokazalo kao prevelik hendikep za goste koji bez kvalitetnog centra nisu uspjeli parirati Jugu. Orijentirali su se uglavnom na šuteve izvana koje je danas raspoloženi Car umjesto još uvijek nedovoljno spremnog Vićana na vratima Juga bez problema branio i do kraja utakmice prikupio respektabilnih 11 obrana.

Jugaši su dugo lomili čvrstog protivnika, no slaba realizacija napada s igračem više onemogućavala je da se u ranijoj fazi utakmice odlijepe na željenu razliku koja bi im osigurala mirniju završnicu. Stvari je prelomio Miho Bošković, najbolji u redovima Juga koji je svojim trećim pogotkom početkom zadnje četvrtine doveo Jug u prednost od tri gola razlike.

Jug je utakmicu počeo silovito, Bošković s krila realizira prvu situaciju s igračem više, no da neće Jugu danas biti lagano pokazuje Hosnyanszky kada lijepim udarcem iz daljine poravnava početnu prednost Juga. Bušlje daje gol za novu prednost Juga, no ponovno Hosnyanszky iz daljine pogađa. Druga četvrtina donosi izjednačenu borbu, golovima Fatovića i Boškovića za Jug, te Heinricha i Matyasa na poluvrijeme se odlazi s rezultatom 5:4.

Početkom treće četvrtine Jug prvi put dolazi u vodstvo od dva razlike golom Jokovića. Do kraja četvrtine nije bilo pogodaka ni s jedne ni s druge strane, posebno su slabi u realizaciji bili Dubrovčani koji se imali nekoliko prilika s igračem više. Konačno stvari na svoje mjesto postavlja Bošković silovitim udarcem iz daljine, Na trenutak utakmicu dovodi u neizvjesnost Varga, no golovima Bušlja i Kržića Jug odlazi na visokih 9:5 dvije minute do kraja. Gosti su do kraja uspjeli smanjiti rezultat na 9:7 golovima Kovacsa i Hosnyanszkog, no Jugov odlazak na Final four nije doveden u pitanje.

Jug je tako dobio priliku braniti europsku titulu iako je danas kao i u prvoj utakmici faza napada s igračem više slabije funkcionirala, trener Emil Nikolić ima dovoljno vremena do same završnice da korigira eventualne nedostatke. Valjda pohvaliti i dubrovačku publiku koja je do vrha napunila tribine u Gružu i odličnim navijanjem nosila svoju momčad do pobjede.