Vodeni sportovi

Kazan - Šibenik: A tako blizu...

Hrvoje Vuković • četvrtak, 24.05.2007.

Minus dva na Crnici i to je bilo to. Nitko više nije vjerovao u prvi europski trofej. Zapljeskali su im na srčanosti i ogromnom uspjehu - finalu; no dalje od toga bilo je nemoguće. Ipak, nevjerojatna bajka umalo je imala svoj happy end u dalekom Sibiru...

Kazan - Šibenik 9:10 (2:1, 2:3, 1:3, 4:3)

Kazan: Maksimov, Basik, Katkov, Ikodinović 3, Savić 1, Belofastov 1, Fatuhadinov, Schwerwitis 1, Gojković 1, Zakirov 1, Elizakov, Zinurov 1, Živčikov, trener: Vladimir Zaharov

Šibenik: Petričević, Sabioni, Kratochvil 1, Letica, Petković 4, Zeljak 2, Rončević, Lončar, Sukno, Burić, Paškvalin 1, Samodol, Vrebac, trener: Ivica Tucak

Suci: Bianchi (Italija), Fernandez (Španjolska)

Ispadanje iz polufinala nacionalnog prvenstva nije shvaćeno kao tragedija. Jug je ipak Jug, a i bolje je bilo čuvati igrače za putovanje na drugi kraj planete. Ispraćeni su kao pobjednici, iako su ih svi vidjeli samo kao goste na ruskoj fešti. I onda šok. Zamislite bezobrazluka. Šibenik je odlučio igrati vaterpolo. I umalo prevrnuli Svijet naopačke.

Krenuli su domaćini odmah "u glavu", agresivno i snažno, ne bi li sve riješili prije poluvremena i odmah spakirali trofej u džep. Šibenčani ne popuštaju, no prvih osam minuta ipak završava s minimalnom prednošću za Ruse. Druga četvrtina i druga slika. Teško je slomit "male", pogotovo pune ponosa i ovako talentirane te na poluvremenu rezultat glasi 4:4, i tračak nade za čudo.

Malo pomalo i u trećoj četvrtini tračak se pretvara u opće ludilo. Šibenik u zadnjih osam minuta ulazi s dva pogotka viška koji im garantiraju produžetke. Da ludilo bude kompletno pobrinuo se sjajni Petković koji dvije minute prije kraja pogađa za 10:7 i dovodi momčad na prag nemogućeg. Ipak, minutu i pol prije kraja Gojkoviću suci dopuštaju udarac nakon prekršaja unutar pet metara i Šibenik ponovno ima dva razlike. Da tragedija bude veća, osam sekundi prije kraja nakon što nije suđen prekršaj na Zeljaku, a potom isti u vraćanju zarađuje isključenje, Rusi ponovno preko Gojkovića dolaze do gola vrijednog naslova. No, zasigurno veliko iskustvo za šibenske vaterpoliste koji su unatoč pirovoj pobjedi dali pravi primjer kako se bori za svoj klub. Svaka im čast.