Domaćini uvjerljivi, Werder se diže

Petar Plevnik • subota, 25.08.2007.

Subotnji susreti trećeg kola njemačke Bundeslige donijeli su uvjerljive nastupe domaćina. Bayer, Bayern i Borussia svoje su goste kući ispratili sa tri pogotka u mreži, slavili su i Arminia i Stuttgart, dok se za jedinu gostujuću pobjedu pobrinio Werder, koji je u Nürnbergu stigao do prve prvenstvene pobjede...

Unatoč ozljedama prošaranom sastavu, Werder je u Nürnbergu uspio upisati prvu ovosezonsku prvenstvenu pobjedu. Trener gostiju Thomas Schaaf na travnjak stadiona u Nürnbergu izveo je slijedeću 11-orku posloženu u 4-4-2 romb sustavu: Wiese - Pasanen, Mertesacker, Naldo, C. Schulz - Baumann - Vranjes, D. Jensen - Diego - Rosenberg, Hugo Almeida.

U blijedih prvih 45 minuta vidjeli smo tek jednu ozbiljniju prigodu na susretu i to pred vratima gostiju, kada se Vittek varkom oslobodio Nalda, no slovački reprezentativac iz izgledne situacije puca pored gola. Ništa bolje nije se igralo ni u nastavku susreta, no onda u 61. minuti trener gostiju Schaaf radi potez susreta, zamijenivši blijedog Rosenborga mladim Austrijancem Harnikom.

Samo osam minuta kasnije 20-godišnji Austrijanac, kojem su ovo bile prve prvoligaške minute u dresu Werdera, sjajno se na lijevoj strani oslobodio Reinhardta, ušao u 16-erac i poput rutinera plasirao loptu pored nemoćnog Blažeka. Do kraja susreta Werder je mogao upisati uvjerljivu pobjedu, no Harnik dva puta ne koristi situacije "jedan na jedan" sa Blažekom. Iako Werder ni danas nije oduševio, susret s Nürnbergom pokazao je kako momčad Thomasa Schaafa ipak diže formu pred susret s Dinamom.

Nakon sjajnih igara u prva dva kola i gol razlike 7:0, 69 000 gledatelja na rasprodanoj Allianz Areni dočekalo je dvoboj Bayerna i Hannovera. Obrana gostiju izdržala je pritisak domaćina do 28. minute, kada Toni preciznim udarcem sa 10-ak metara dovodio Bayern u vodstvo. Talijanski napadač tom se prilikom ozlijedio, pa je umjesto njega u igru ušao mladi Wagner.

Slika 1 od 2.

Dodatan udarac gostujućim ambicijama stigao je u 45. minuti, kada albanski reprezentativac Lala zarađuje drugi žuti karton. U nastavku susreta Bayern se lakoćom obračunao sa 10-oricom gostiju. Najprije Van Bommel u 68. minuti sa 10 metara povisuje na 2:0, da bi konačnih 3:0 četiri minute prije kraja preciznim udarcem sa ruba 16-erca postavio Altintop.

Nakon katastrofalnih nastupa i uvjerljiva poraza u prva dva kola, Borussia je s naglašenim imperativom pobjede na svom travnjaku dočekala Energie iz Cottbusa. Od prve minute u napadu domaćina našao se Mladen Petrić, dok je Robert Kovač nakon neuvjerljivih igara preselio na klupu. S druge strane, u redovima gostiju od prve minute igrali su Mario Cvitanović i Stiven Rivić ( do 45. minute), dok je Kristijan Ipša bio na klupi.

Domaćini su od prve minute krenuli ofenzivno, pa već u osmoj minuti Petrić sa ruba 16-erca pogađa vratnicu. Do zasluženog vodstva Borussia je stigla neposredno prije odlaska na odmor zahvaljujući pogotku Kringea u 44. minuti. Na odmoru Doll u svlačionici ostavlja Petrića i uvodi Klimowicza, što će se pokazati sjajnim potezom. Naime, upravo je Argentinac u 70. minuti na ubačaj Buckleya povisio na 2:0, da bi u 84. minuti suradnja istog dvojca rezultirala s konačnih 3:0.

Iskupljenje pred svojim navijačima, nakon samo jednog boda u prva dva kola, tražio je i aktualni prvak Stuttgart. Iako Švabe ponovno nisu briljirale pogodak Gomeza, kojem je ovo bio prvo ovosezonski susret, iz 35. minute bio je dovoljan da sruše otpor Duisburga, koji je pobjedom u Dortmundu pokazao kako može biti izuzetno neugodan gost.

Prvu prvenstvenu pobjedu upisao je i Bayer, svladavši u Leverkusenu novaka u ligi Karsluhe. Bolju igru domaćini su okrunili vodstvom u 19. minuti, na čemu mogu zahvaliti gostujućem braniču Franzu, koji je glavom svladao svog vratara. U 27. minuti Friedrich koristi dobro ubacivanje Hagguija i iz neposredne blizine zabija za 2:0. Da obrana gostiju nema svoj dan potvrdio je Gekas, koji u 35. minuti na ubačaj Schneidera povisuje na konačnih 3:0.

Sjajan ulazak u sezonu potvrdila je i Arminia, koja je na domaćem travnjaku sa 2:0 svladala Herthu. U redovima domaćina svih 90 minuta odradio je Andre Mijatović, baš kao i Josip Šimunić u gostujućim. Nakon prvih 45 minuta u kojima su mreže mirovale, domaćini u sedmoj minuti nastavka dolaze u vodstvo, nakon što Masmanidis iz indirektnog udarca pogađa mrežu Kucere. Nakon pogotka domaćina, gosti iz Berlina u potpunosti preuzimaju terensku inicijativu, no iz brze kontre Wichniarek u 90. minuti postavlja konačnih 2:0 za sjajnu drugo mjesto Arminije.

Bundesliga, treće kolo, 25.8.2007.:
Nürnberg - Werder 0:1, Bayern - Hannover 3:0, Bayer - Karlsruhe 3:0, Borussia - Cottbus 3:0, Arminia - Hertha 2:0, Stuttgart - Duisburg 1:0