Gosti šokirali favorite

Petar Plevnik • subota, 06.10.2007.

Subotnji susreti devetog kola Bundeslige donijeli su dva velika iznenađenja. Aktualni prvak Stuttgart na domaćem je terenu poražen od Hannovera, dok je povratnik u društvo najboljih Karslruhe usred Gelsenkirchena porazio Schalke i zasjeo na drugo mjesto. Iznenađujući bod uzeo je i Energie u Berlinu, dok su HSV i Werder jedini opravdali uloge favorita...

Nakon slavlja u Trondheimu, Schalke je u sjajnom raspoloženju dočekao Karlsruhe, koji je u Gelsenkirchen doputovao sa čak četiri pobjede u pet ovosezonskih gostovanja. U prvih 45 minuta rasprodana Veltins Arena vidjela je malo toga, tek nekoliko dalekometnih pokušaja domaćina, od kojih dva Ivana Rakitića, dok su se gosti prvenstveno orijentirali na očuvanje svog gola.

Mreža se po prvi put zatresla u 65. minuti, no slavlje domaćina trajalo je kratko, budući da je pogodak Kuranyija poništen zbog nepostojećeg zaleđa. Tri minute kasnije "pravi" pogodak i to u mreži domaćina. Nekadašnji igrač Schalkea Hajnal dodavanjem je iz igre izbacio kompletnu obranu domaćina, a Timmu nije bilo teško zaobići Neuera i poslati loptu u praznu mrežu. Potvrda iznenađujuće gostujuće pobjede stigla je u 83. minuti, kada ponovno Hajnal i strijelac Timm donose gostima konačnih 0:2. Ivan Rakitić zamijenjen je u 79. minuti susreta.

Iako je Hannover u Stuttgart doputovao sa dvije uzastopne pobjede te samo jednim porazom na gostovanjima, malo je ko momčadi sa sjevera davao izgleda na Gottlieb Daimleru. Ipak, stvari su za aktualnog prvaka krenule loše već u sedmoj minuti kada Meira radi najveću moguću glupost i i zbog igranja rukom na gol liniji zarađuje isključenje te 11-erac za goste. Schäfer brani udarac Husztija, no Mađar iz drugog pokušaja ipak dovodi goste u vodstvo.

Iako je Stuttgart prijetio i s 10-oricom te imao nekoliko izglednih prigoda, gosti su početkom nastavka riješili susret. Igrala se 52. minuta, kada je Cherundolo ubacio s desne strane, a Huszti glavom zabio svoj drugi pogodak. Do kraja susreta Švabe su učinile sve ne bi li došle barem do počasnog pogotka, no bezuspješno.

Nakon katastrofe u Bremenu (8:1), Arminia je u Bielefeldu ugostila još jednu momčad iz gornjeg doma, HSV. U siromašnom prvom dijelu, najbolju priliku imali su gosti u 43. minuti, no udarac Olića iz okret brani domaći vratar Hein. Trenutak odluke dogodio se u četvrtoj minuti nastavka, nakon što De Jong sjajno pronalazi Van der Vaart, koji lakoćom donosi gostima tri boda. Ivica Olić zamijenjen je u 76. minuti.

Werder je iskupljenje za neočekivani domaći poraz od Olympiakos našao u Duisburgu. Već u sedmoj minuti gosti su došli u vodstvo. Nakon kombinacije Borowskog i Pasanena, Jensen je ostao usamljen na petercu i lakoćom poentirao za 0:1. Samo dvije minute kasnije Werder je mogao riješiti susret, no udarac Mertesackera glavom odlazi zamalo pored gola. Kazna je stigla u 15. minuti, nakon što se ubačaj Georgieva sretno odbio do Ailtona, a brazilski napadač rutinski zabija svom nekadašnjem klubu.

Iako je Werder do kraja prvog dijela propustio nekoliko izglednih prigoda, u 58. minuti gosti su stigli do zasluženog vodstva, nakon što je Sanogo najbolje reagirao u 16-ercu domaćina. Put do pobjede gostima je širom otvoren u 75. minuti, nakon što Georgiev zarađuje crveni karton. Potvrda gostujuće pobjede stigla je tri minute prije kraja susreta preko Andreasena. Jurica Vranješ proveo je u igri zadnjih 14 minuta.

I u svom drugom susretu od dolaska Bojana Prašnikara na klupu, Energie je ostao neporažen. Tijekom svih 90 minuta domaćini, za koje je cijeli susret odradio Josip Šimunić, imali su više od igre, no raspoloženi Tomislav Piplica na golu gostiju lako se nosio sa stidljivim pokušajima domaćina.

Najbolju prigodu da dođe do pobjede Herthe je propustila u posljednjoj minuti susreta, kada, nakon starta Bassile nad Šimunićem, sudac Scmidt pokazuje na 11-erac, no u tragičara susreta pretvara se Marko Pantelić, čiji udarac pogađa gredu. U redovima gostiju svih 90 minuta igrao je Mario Cvitanović, Stiven Rivić je u igru ušao u 71., dok je Kristijan Ipša bio na klupi.

Slična priča poput berlinske bila i je u dvoboju Wolfsburga i Hanse. Ipak, srećom po domaće ova je završila happyendom. Najbolju prigodu u prvom dijelu imao je Wolfsburg u 40. minuti, no gostujući vratar Wächter sjajnom reakcijom brani udarac Marcelinha s bijele točke. Ipak, Vukovi su do tri boda stigli minutu prije kraja susreta, a u junaka se pretvorio jocker s klupe, BiH-a reprezentativac Edin Džeko, koji donosi svojoj momčadi vrijedna tri boda.

Bundesliga, deveto kolo, 6.10.2007.:
Stuttgart - Hannover 0:2, Schalke - Karlsruhe 0:2, Hertha - Energie 0:0, Arminia - HSV 0:1, Wolfsburg - Hansa 1:0, Duisburg - Werder 1:3.