Arsenal opet na vrhu, Kranjčar asistent

Marin Vuković • nedjelja, 07.10.2007.

Nakon što je Manchester United imao priliku na 24 sata vratiti se na vrh prvenstvene ljestvice, pobjedom nad Sunderlandom s te ih je pozicije ponovno skinuo Arsenal. Vedran Ćorluka i Niko Kranjčar odigrali su uloge u pobjedama svojih momčadi, Liverpool se u posljednjim trenucima spasio prvog poraza sezone, dok se Chelsea nakon četiri kola bez pobjede polako oporavlja od odlaska Josea Mourinha...

Uz dosta muke i ispuštenu veliku prednost od dva pogotka Arsenal je ipak uspio stići do bodova protiv Keanovog Sunderlanda, koji je odigrao vrlo hrabru utakmicu i umalo iznenadio velikog protivnika. Iako je već nakon 14 minuta igre i pogodaka Robina van Persieja i Philippea Senderosa Arsenal stigao do velike prednosti, gosti se nisu predavali i na odmor odlaze s pogotkom zaostatka nakon što je Ross Wallace zatresao mrežu u 25. minuti.

Početkom drugog dijela posve neočekivano Sunderland se u potpunosti vratio u igru golom Kenwynea Jonesa, no međutim do kraja utakmice ipak nisu uspjeli izdržati nalete domaćina. Deset minuta prije kraja ponovno je susret odlučio Robin van Persie i donio nova tri boda i povratak na vrh ljestvice.

Nakon domaćeg poraza od Marseillea u Ligi prvaka, Liverpool su samo trenuci dijelili i od prvog poraza sezone te prvog trijumfa Tottenhama na Anfieldu od davne 1993. godine. U 12. minuti Andrij Voronjin iskoristio je još jednu pogrešku vratara Spursa Paula Robinsona i doveo Redse u vodstvo. Tada na scenu stupa Robbie Keane i odličnom predstavom donosi preokret gostima. Na isteku prvog dijela pogađa nakon asistencije Dimitra Berbatova, a potom početkom nastavka dovodi Tottenham u vodstvo od 2:1. Liverpool se ipak spašava u posljednjoj minuti golom Fernanda Torresa, no ostaje gorak okus dvije vrlo neuvjerljive predstava Redsa u samo nekoliko dana.

Igrači Chelseaja očito su shvatili kako vremenu oplakivanja Josea Mourinha mora doći kraj te su nakon pobjede na Mestalli sredinom tjedna svladali i Bolton, koji je u sve težoj situaciji i još uvijek čeka na tek drugu pobjedu sezone. Jedini pogodak za goste postigao je Salomon Kalou četiri minute prije odmora, iskoristivši neodlučnost domaće obrane. Nestvarno zvuči podatak da je ovo prva pobjede londonske momčadi od kraja kolovoza, a Kalouov pogodak prvi nakon čak 460 sušnih minuta.

U redovima Manchester Cityja Vedran Ćorluka i dalje je standardni prvotimac, odigrao je svih 90 minuta susreta s Middlesbroughom, a Sven Goran Eriksson nastavio je skupljati bodove i voditi momčad koja u dosadašnjem tijeku prvenstva predstavlja najugodnije iznenađenje. City je upisao i šestu pobjedu iz devet prvenstvenih susreta i smjestio se na treće mjesto, odmah iza Arsenala i svog gradskog rivala Manchester Uniteda.

Posebno raspoložen u današnjoj utakmici bio je Elano Blumer čija su dva pogotka, u 33. i 63. minuti, zapečatila sudbinu Middlesbrougha. Prethodno je u desetoj minuti Chris Riggott autogolom usmjerio utakmicu na mlin domaćina. Utješni pogodak za goste postigao je Ben Hutchison u samoj završnici utakmice.

Iako je prije samo devet dana imao kirurški zahvat na preponama, engleski reprezentativac i napadač Newcastlea Michael Owen vratio se na travnjak u susretu protiv Evertona i pogotkom u posljednjim sekundama pomogao svojoj momčadi na putu do nova tri boda.

Do 42. minute susreta na St. James Parku mreže su mirovale, a tada je Nicky Butt donio prednost Svrakama. U 53. minuti gosti se vraćaju golom Andrewa Johnsona, a završnica susreta obogaćena je s čak tri pogotka. Emre je donio novu prednost Newcastleu u 86. minuti, a četiri minute kasnije asistira za Owena koji glavom potvrđuje pobjedu domaćina. Everton je u sudačkoj nadoknadi uspio tek ublažiti poraz pogotkom Mikela Artete, čiji se udarac odbio od Alana Smitha i prevario Shaya Givena.

Derby County je na gostovanju kod Readinga doživio i sedmi poraz u sezoni, minimalno su poraženi golom Kevina Doylea u 63. minuti. Posljednja momčad na ljestvici Premier lige s gostovanja još uvijek nije donijela niti jedan bod, a nisu uspjeli postići niti pogodak.

Blackburn također rijetko postiže pogotke, no kada u tome uspiju gotovo redovito upisuju i tri boda. U dosad odigranih osam utakmica tek su devet puta zatresli mreže protivnika, dvaput u današnjoj pobjedi nad Birminghamom. David Bentley u 15. i Benni McCarthy u 56. minuti donijeli su prednost Roversima od dva pogotka, a vrlo efektnim pogotkom Camerona Jeromea Birmingham je tek smanjio na konačnih 2:1.

Deveto kolo na Craven Cottageu su zaključili Fulham i Portsmouth, a bodove su zasluženo odnijeli gosti za koje je svih 90 minuta vrlo dobro odigrao Niko Kranjčar. Oba gola postignuta su u drugom poluvremenu, a mrežu domaćina načeo je Benjani Mwaruwari u 50. minuti. Utakmica je riješena dvije minute kasnije kada Kranjčar oduzima loptu Stevenu Daviesu, a potom lijepom asistencijom pronalazi Hermanna Hreidarssona koji pogađa za konačnih 2:0.

Premiership, 9. kolo, 07.10.2007:
Arsenal - Sunderland 3:2, Reading - Derby County 1:0, Blackburn - Birmingham 2:1, Bolton - Chelsea 0:1, Liverpool - Tottenham 2:2, Manchester City - Middlesbrough 3:1, Newcastle - Everton 3:2, Fulham - Portsmouth 0:2.