Skupina C: Real preživio pakao Istanbula, drama u Bambergu

Tomislav Globan • četvrtak, 25.10.2007.

Usprkos tome što su dobili tri od četiri četvrtine protiv madridskog Reala, Fenerbahče Ülker je novu europsku sezonu otvorio porazom na svom parketu. U drugoj utakmici skupine, francuski Chorale Roanne, tricom u posljednjem napadu došao je do važne pobjede u Bambergu...

Fenerbahče Ülker - Real Madrid 72:80

Fantastična prva četvrtina bila je dovoljna madridskom Realu da "preživi" Istanbul i pobjedom započne novu euroligašku sezonu. Igrači Joana Plaze odigrali su najboljih 10 minuta sezone te izvanserijskim šutem za tri poena stekli prednost koja je, pokazalo se na kraju, bila prevelika za Ülker. Španjolci su serijom 15:0 krajem prve dionice otišli na +20 i rezultatom 10:30 utišali 5.000 bučnih gledatelja u istanbulskoj Abdi Ipekci Areni.

Kraljevski klub do maksimalne prednosti u utakmici došao je u 13. minuti povevši 39:15. Prvaci Španjolske šutirali su tricu u tim trenucima 7/9, od kojih je četiri pogodio večeras fantastični Axel Hervelle. Belgijac je poluvrijeme zaključio s 16 poena, a Turci su do odmora ipak smanjili na još uvijek velikih 17 poena zaostatka.

Nastavak je pružio potpuno drukčiju sliku. Do 26. minute Madriđani su još uvijek bili u velikoj prednosti, no tada se "pojavio" Demir Kaan (poznatiji i kao Damir Mršić) te trima tricama pokrenuo veliku 21:3 seriju Ülkera kojom su Turci u drugoj minuti posljednje četvrtine došli na samo četiri koša zaostatka, 64:68. Tribine su bile u transu, no gosti tricama Mumbrua i Tuncerija ohlađuju atmosferu i potvrđuju pobjedu.

Najzaslužniji za pobjedu Reala su Hervelle (23 poena, trice 5/7, osam skokova) te Charles Smith (17 poena, trice 5/6). Kod domaćih najbolji je bio Mirsad Turkcan s double-double učinkom; postigao je 18 poena uz 10 skokova.

Brose Baskets Bamberg - Chorale Roanne 61:64

U ne pretjerano kvalitetnoj, ali iznimno uzbudljivoj utakmici u Jako Areni u njemačkom Bambergu, francuski Chorale Roanne došao je prve i povijesne pobjede u Euroligi. Trijumf im je donio Amerikanac Brion Rush tricom u posljednjim sekundama susreta.

Chorale Roanne je ovog ljeta postao prvakom Francuske prvi put nakon 48 godina posta. Nedostatak euroligaškog iskustva umalo su platili porazom već praktički dobivene utakmice. Naime, Francuzi su tri i pol četvrtine u potpunosti kontrolirali utakmicu, u drugoj minuti posljednje četvrtine čak imali i prednost od 16 koševa (39:55), no Nijemci su u izvrsnom obranom u završnici došli na prag velikog preokreta.

Predvođeni raspoloženim Okulajom i Greeneom, Bamberg u osam završnih minuta susreta radi seriju 22:6 i samo nekoliko sekunda prije kraja utakmice dolazi do prvog izjednačenja - 61:61. Francuzi su imali zadnji napad i znalo se da će lopta do Briona Rusha, čovjeka koji je u uvodne četiri minute susreta pogodio tri trice. Amerikanac je preuzeo odgovornost i u isteku vremena još jednom pogodio iza linije 6.25 za konačnih 61:64 i veliko slavlje Francuza.