Favoritima pobjede

Vedran Attias • ponedjeljak, 29.10.2007.

U utakmicama devetog kola Primere nije bilo iznenađenja. Barcelona i Real upisali su lagane domaće pobjede, Atletico Madrid slavio je u gostima, a u derbiju kola Sevilla se lako obračunala s Valencijom...

U Valenciji, gdje je Levante ugostio Atletico Madrid, očekivalo se kako će razigrani gosti napuniti mrežu domaćina, no utakmicu je presudio jedan pogodak. Igrači Atletica nisu bili previše motivirani protiv posljednje momčadi lige i, iako su veliki dio utakmice imali loptu u svojim nogama, šanse nisu stvarali.

Jedna prava akcija bila je dovoljna gostima za pobjedu. U 26. minuti Ze Castro dugom loptom pronalazi Aguera koji lijepo upošljava Forlana, a Urugvajac matira Storarija i donosi gostima odlučujući pogodak.

Do odmora još je Forlan jednom morao zatresti mrežu, ali promašio je odličnu priliku tako da domaćini mogu biti zadovoljni rezultatom. U drugom dijelu gledali smo Atletico koji ne želi i Levante koji ne može napasti i napraviti nešto. Simao je lijepo uposlio Raul Garciju pred kraj utakmice, ali mladi vezni igrač promašuje zadnju priliku na utakmici.

Murcia je pobijedila Recreativo i tako učvrstila svoj položaj u sredini ljestvice. Odlučujući pogodak zabio je Regueiro na dodavanje Garcije. Utakmica nije bila previše lijepa za gledanje. Najbolji pokazatelj je jedan udarac domaćih i dva udarca gostiju u okvir gola, a sve to uz 36 prekršaja.

Vrlo zanimljivu utakmicu zato su odigrali Osasuna i Valladolid. Gosti su imali prednost od dva pogotka i to samo 20 minuta prije kraja, ali borbeni domaćini zasluženo su došli do boda. Rubio je glavom pospremio nabacivanje Kome u 36. minuti, a u 52., kada je Gonzalez zabio za 0:2, činilo se kako je utakmica gotova.

S tim se nije složio Eduardo Dady koji je u 55. minuti zamijenio nevidljivog Portilla. U 73. minuti odlični mladi Meksikanac Carlos Vela, koji je ušao minutu ranije, prolazi po lijevoj strani i centrira, a Dady posprema u mrežu za 1:2.

U 79. minuti Dady prizemnim udarcem iz daljine vraća stvari na početak. Domaći bi možda došli i do sva tri boda, ali u samo 30 sekundi Corrales je dobio dva žuta kartona i, u 80. minuti, domaći su ostali s deset igrača. Na kraju, svakome po bod je i najpošteniji rasplet.

Racing je golovima Serrana u 40. i Lopeza u 74. minuti došao do domaće pobjede protiv Getafea.

Na Santiago Bernabeuu Real je upisao novu pobjedu unatoč lošem startu. Već u drugoj minuti Verdu dodaje za Xisca koji bježi Metzelderu i, kroz noge Casillasu, zabija za šokantnih 0:1. Nije Real dugo čekao na izjednačenje.

Van Nistelrooy je srušen u šesnaestercu i on sam, u osmoj minuti, vraća stvari na početak. Ramos je dva puta opasno prijetio, ali Aouate je odlično reagirao. Na drugoj strani, Casillas je promašio loptu i Marcelo u zadnji trenutak spašava mrežu Reala.

Nizozemski napadač zaslužan je i za drugi gol Reala. U 79. minuti išao je sam prema vrataru i vrlo nesebično dodao je loptu Raulu koji posprema loptu u nebranjenu mrežu. Do kraja su još gosti ostali bez jednog igrača, a Van Nistelrooy i Sneijder promašili su sjajne prilike. Pobjeda je ipak osigurana u 89. minuti kada je Guti odlično uposlio Robinha koji bez problema zabija za konačnih 3:1.

Zaragoza je, lakše nego što se očekivalo, došla do pobjede protiv Villarreala. Ricardo Oliveira u 37., Oscar u 50., Milito u 67. i Garcia u 79. minuti bili su strijelci za domaćina, a Pires u 82. samo je, barem malo, ublažio težak poraz Žute podmornice. Zanimljivo je kako su gosti cijelu utakmicu napravili samo pet (!!) prekršaja, a domaćin 23.

Barcelona je, unatoč lošoj predstavi, upisala tri boda protiv Almerije. Rijkaard je, zbog lagane ozljede, odmarao genijalnog Messija i jasno je kako Barcelona bez Argentinca ne igra dobro. U 37. minuti Dos Santos bio je, blago rečeno, na rubu zaleđa, ali zastavica pomoćnika ostala je spuštena. Udarac Meksikanca Cobeno brani, ali lopta dolazi do Henryja koji lagano zabija svoj četvrti pogodak u ligi.

Barcelona je, standardno, imala loptu većinu vremena u svojim nogama, ali, također standardno, nisu baš previše toga radili s njom. Gosti su prijetili iz kontri, ali Puyol je nekoliko puta sjajno reagirao. Kapetan Barcelone napustio je igru nakon prvog poluvremena zbog ozljede, a njegovo mjesto zauzeo je oporavljenik Marquez.

U 75. minuti izlazi Ronaldinho, a Rijkaard u igru stavlja Messija i Barcelona je odmah "živnula". Druga dvojbena sudačka odluka dogodila se u 80. minuti. Nakon što su prošlo kola suđena dva sumnjiva jedanaesterca za Villarreal protiv Barcelone, u ovoj utakmici suđen je jedan i za Katalonce.

Dos Santos je pao nakon starta Bruna, a Messi je sigurno poslao Cobena u krivu stranu i povećao na 2:0. Do kraja je Barcelona mogla, i morala, zabiti još barem pogodak. Henry i Dos Santos promašili su sjajne prilike koje im je namjestio Messi. Barcelona je upisala pobjedu i ostala u utrci s Realom.

Odlazak Juandea Ramosa s klupe i nije previše uznemirio igrače Seville. Andalužani su, i više nego uvjerljivo, nadigrali i pobijedili Valenciju u zadnjoj utakmici večeri. Kanoute, Poulsen i Luis Fabiano bili su strijelci za Sevillu, a gosti cijelu utakmicu nisu uputili niti jedan udarac u okvir vrata Palopa.

Primera, deveto kolo: Levante - Atletico 0:1, Murcia - Recreativo 1:0, Osasuna - Valladolid 2:2, Racing - Getafe 2:0, Real Madrid - Deportivo 3:1, Zaragoza - Villarreal 4:1, Barcelona - Almeria 2:0, Sevilla - Valencia 3:0.