Skupina A: Smodiš spriječio iznenađenje, vrlo dobar Popović

Kristian Hohnjec • srijeda, 31.10.2007.

U prvom susretu drugog kola Eurolige CSKA je u Moskvi svladao neugodnu Montepaschi Sienu 74:70. Utakmica je riješena u neizvjesnoj završnici, a junak je bio slovenski reprezentativac Matjaž Smodiš. U drugom susretu Žalgiris je preokrenuo vodstvo Prokoma, a Marko Popović ostvario je zapažen učinak...

CSKA Moskva 74:70 Montepaschi Siena

Moskovljani su teškom mukom opravdali status favorita protiv najbolje talijanske momčadi. Utakmica koja se većinom igrala na "refule" riješena je u samoj završnici. Uz tri trice Kšištofa Lavrinoviča Siena je bolje otvorila susret (16:11), no dobra reakcija s klupe Zisisa i Goreeja Ruse dovodi u kontrolu sredinom druge četvrtine (36:25). Montepaschi je u zadnje dvije minute poluvremena napravio 8:0 i gotovo se u potpunosti vratio u egal - 36:33.

U drugom poluvremenu slična priča. Odlične role Smodiša i Andersena CSKA odvode na velikih 48:36. Prednost je to koju Moskovljani uspjevaju držati do početka posljednje četvrtine (63:52), a tada sjajni Kaukenas kreira seriju 18:4 kojom su nepopustljivi gosti došli do prednosti 70:67 na minutu i pol prije kraja susreta.

Ipak, iznenađenje je spriječio odlični Slovenac Matjaž Smodiš koji postiže sljedećih pet poena (72:70). Montepaschi je imao deset sekundi za produžetak ili pobjedu, ali lopta je ispala iz ruku omalenog organizatora McIntyrea i otkotrljala se u aut. Točku na i s linije slobodnih bacanja postavio je Langdon.

Smodiš je utakmicu završio s 16 poena i sedam skokova, Papaloukas je dodao 12, a Šiškauskas i Goree po 11 koševa. Kod gostiju najbolji je bio litavski duo Kaukenas (19 poena, šest asista) - Lavrinovič (16 poena).

Žalgiris - Prokom Trefl 82:72

Domaćin je u Kaunasu preokrenuo uvjerljivo vodstvo gostiju, a odlično je u drugom poluvremenu odigrao hrvatski reprezentativac Marko Popović. Žalgiris je na kraju slavio 82:72, rezultat je to koji ne dočarava dramtičnost utakmice.

Milan Gurović i Donatas Slanina zabili su 22 poena u prvoj četvrtini na kraju koje su gosti iz Sopota imali uvjerljivih 31:16. Žalgiris je ipak zahvaljujući raspoloženom Mačiulisu na odmor otišao s podnošljivim zaostatkom - 35:42.

Tko zna što je Grigas rekao u svlačionici, no očito je djelovalo. Litavci u prvih pet minuta drugog dijela rade seriju 14:2 i preuzimaju kontrolu nad rezultatom (49:44). Očekivalo se da bi Prokom mogao "puknuti" nakon što je ispusio veliku prednost, no Poljaci su se držali u egalu sve do završnice.

Argentinski centar Ruben Wolkowysky kod 74:72 gađao je tricu koja bi vratila Prokom u vodstvo, a uoči posljednjih 60 sekundi. Nije pogodio, a potom je Bestu suđena "nova" nesportka pogreška, pa je Marko Popović s linije za slobodna bacanja zapečatio pobjedu Žalgirisa. Završilo je 82:72.

Popović je 14 od svojih 15 koševa (1/1 za dva, 2/6 za tri, 7/8 za jedan) postigao u nastavku, a za 23 minute upisao je i tri asistencije, dva skoka i dvije izgubljene lopte. Za "zelene" Mačiulis je zabilježio 17 koševa i šest skokova, a prvi organizator DeJuan Collins upisao je 13 poena, šest uhvaćenih lopti i pet asistencija. Travis Best i Milan Gurović ubacili su po 20 poena za Prokom.