Gallas u zadnji čas, Kranjčar zabio Newcastleu

Marin Vuković • subota, 03.11.2007.

Pogotkom u drugoj minuti sudačke nadoknade William Gallas je spasio Arsenal prvog poraza u prvenstvu u sjajnom derbiju dvije vodeće momčadi Premiershipa. Eduarda da Silve nije bilo u početnom sastavu, ali je krajem utakmice i on dobio priliku osjetiti naboj velikog engleskog derbija. Niko Kranjčar postigao je svoj drugi ovosezonski pogodak i potvrdio pobjedu Portsmoutha na St. James Parku...

Derbi opravdao očekivanja

Arsenal će i nakon 12. kola Premiershipa ostati neporažen nakon što se pogotkom u posljednjim trenucima utakmice na Emiratesu spasio prvoga poraza od najvećeg rivala u utrci za naslov Manchester Uniteda. United je dvaput vodio, Arsenal se dvaput vraćao, pa je podjela bodova možda i najpošteniji ishod.

Dvije vodeće momčadi Premiershipa pokazale su dva različita poluvremena, prvo sterilno i razočaravajuće i drugo dostojno velikih rivala. Prvi dio Arsenal je otvorio ranim pritiskom, ali bez konkretnih rezultata pred vratima Edwina van Der Sara. Manchester United se brzo othrvao pritisku i zahvaljujući odličnoj igri Owena Hargreavesa i mladog Andersona ukrotio prepoznatljivu igru topnika te počeo stvarati prilike, dvije najizglednije promašili su Carlos Tevez i Ryan Giggs. Najveću priliku domaćina u prvom dijelu propustio je William Gallas čiji je udarac glavom sjajnom obranom zaustavio Van der Sar.

Kada se činilo da će momčadi na odmor otići netaknutih mreža, United je uhvatio topnike na spavanju. Cristiano Ronaldo je ubacio s desne strane, a loptu u mrežu skrenuo Wayne Rooney uz malu pomoć Gallasa i donio Unitedu prednost pred ulazak u sjajno drugo poluvrijeme.

Arsene Wenger je očito dobro prodrmao svoje igrače u svlačionici, budući da se Arsenal vratio u igru na samom početku drugog dijela. Van der Sar je uspio zaustaviti udarac Emmanuela Adebayora, no obrana gostiju je zaspala i dopustila Bacaryju Sagni da uposli Cesca Fabregasa koji lako pogađa kut Unitedova gola i podiže Emirates na noge.

Usprkos daleko boljoj igri obje momčadi novih pogodaka nije bilo sve do posljednjih desetak minuta susreta koji se mogu okarakterizirati najuzbudljivijim dijelom utakmice. U 80. minuti u igru je ušao Eduardo da Silva, zamijenivši Tomasa Rosickog, dok je Alex Ferguson ubacio svog džokera Louisa Sahu. Igrala se 82. minuta kada je upravo Saha pokrenuo mat u tri poteza, uposlio Patricea Evru, a ovaj šalje školsku povratnu loptu za Cristiana Ronalda koji pogađa nebranjeni dio mreže za 2:1.

Odmah potom u prilici je i Eduardo, dobiva loptu na desetak metara iskosa i iz voleja je šalje daleko preko grede. Izgledalo je da tri boda i ogromni plijen s Emiratesa putuju u Manchester, no u drugoj minuti sudačke nadoknade veliku gužvu pred vratima Van der Sara iskoristio je William Gallas i prebacio loptu preko linije gola. Neko vrijeme trajala je neizvjesnost je li pogotka uopće bilo, no glavni sudac utakmice Howard Webb pokazao je na centar i ubrzo potom odsvirao kraj susreta. Podjelom bodova Arsenal i Manchester United i dalje su poravnati na vrhu prvenstvene ljestvice, uz utakmicu više na strani Uniteda.

Kranjčar dovršio posao

Na St. James Parku Newcastle je ugostio Portsmouth i prije nego su se neki igrači uspjeli i pošteno oznojiti Pompey je poveo s čak 3:0 i već na samom početku riješio pitanje pobjednika. Mrežu crno-bijelih načeo je Noe Pamarot u osmoj minuti pogotkom za sportske preglede, a tek što se krenulo s centra Benjani Maruwari pored neopreznog Claudia Cacape povisuje na 2:0. Cacapa u 11. minuti gubi i dvoboj protiv Johna Utake, koji postiže treći pogodak gostiju, nakon čega je Sam Allardyce definitivno izgubio strpljenje s brazilskim braničem kojeg ubrzo šalje na ranije tuširanje.

Slika 1 od 2.

Newcastle je u 15. minuti ipak uspio donekle ublažiti prednost gostiju. David James uspio je zaustaviti udarce Charlesa N'Zogbije i Michaela Owena, no lopta se potom odbija od nesretnog Sola Campbella i završava u pogrešnoj mreži. U drugom dijelu još je jednu u nizu odličnih predstava pružio Niko Kranjčar koji je i ovaj put odigrao cijelu utakmicu. Nizom lijepih poteza opravdao je status stožernog igrača Redknappove momčadi, a u 71. minuti svoj nastup okrunio i pogotkom. Iz slobodnog udarca s lijeve strane uputio je direktan udarac prema vratima kojega Stephen Taylor skreće minimalno, ali dovoljno da prevari svojeg vratara.

To je četvrta uzastopna pobjeda Portsmoutha na gostovanjima i produljenje sjajnog niza na čak sedam utakmica bez poraza.

Chelsea iskoristio priliku, agonija Derby Countyja traje

Remi lidera Premiershipa jedva su dočekali nogometaši Chelseaja kojima se otvorila prilika da smanje bodovnu razliku i ponovno se uključe u utrku za naslov. Na gostovanju kod Wigana nisu gubili vrijeme i već nakon 11. minuta stigli do prednosti. Već treću uzastopnu utakmicu Frank Lampard je na najbolji način, postizanjem pogodaka, odgovorio na kritike i doveo Chelsea u vodstvo. Sedam minuta kasnije Juliano Belletti se sjurio prema vratima Wigana i s preko 20 metara svladao Chrisa Kirklanda za konačnih 2:0, uspon na treće mjesto i samo tri boda zaostatka za vodećim dvojcem.

Slika 2 od 3.

Navijači Derby Countyja nakon plasmana u Premier ligu sasvim sigurno nisu očekivali ovakav križni put svoga kluba. Još jedno gostovanje, ovaj put u Birminghamu kod Aston Ville, završeno je bez pobjede i što je još poraznije - ponovno bez postignutog pogotka. Ove sezone Derby County na gostovanjima nije uspio niti jednom zatresti protivničku mrežu, a tu tradiciju nije prekinuo niti ovoga puta, kao što je ostao vjeran jednoj drugoj tradiciji - laganom primanju pogodaka. U 57. minuti Martin Laursen pogađa za 1:0 nakon asistencije Garetha Barryja, a samo četiri minute kasnije prednost udvostručuje Ashley Young i ostavlja goste čvrsto uglavljene na dnu ljestvice, gdje po prikazanoj igri u dosadašnjih 12 kola i pripadaju.

Tottenham je mogao do prve prvenstvene pobjede pod vodstvom Juandea Ramosa, ali je na gostovanju kod Middlesbrougha ispustio prednost iz prvog poluvremena. Novi trener na klupi je ostavio i Dimitra Berbatova i Robbieja Keanea i od prve minute dao priliku Darrenu Bentu koji mu se odužio pogotkom u 35. minuti. Prednost gostiju ipak je anulirana početkom drugog dijela kada Luke Young donosi bod domaćinu.

Everton je prvi dio susreta s Birminghamom riješio u svoju korist golom Aiyegbenija Yakubua, no gosti se vraćaju pogotkom Oliviera Kapa. Pobjedu domaćinu ipak donose Gravesen i Vaughan golovima u posljednjih deset minuta. Fulham je identičnim rezultatom svladao Reading i prekinuo niz od čak deset utakmica bez pobjede.

Subotu u Premiershipu zaključili su malim derbijem nogometaši Blackburna i Liverpoola i na kraju podijelili bodove, dok su mreže ostale netaknute. Pravo je čudo da u utakmici prepunoj ritma, prigoda s jedne i druge strane, pogođenih vratnica i greda, niti jedna lopta nije odsjela u mreži. Liverpool i Blackburn tako su propustili iskoristiti remi Arsenala i Manchester Uniteda i približiti se vodećima.

Premiership, 12. kolo, 02.11.2007:
Arsenal - Manchester United 2:2, Newcastle - Portsmouth 1:4, Aston Villa - Derby County 2:0, Wigan - Chelsea 0:2, Middlesbrough - Tottenham 1:1, Fulham - Reading 3:1, Everton - Birmingham 3:1, Blackburn - Liverpool 0:0.