Skupina A: Vitoria i dalje neosvojiva, Brown skinuo Scolu

Branko Barić • četvrtak, 15.11.2007.

Marko Popović i Zoran Planinić ubilježili su sa svojim momčadima nove pobjede. Tau Ceramica je protiv vodeće momčadi talijanskog prvenstva stigla do 30. uzastopne euroligaške pobjede na svom parketu, a nakon susreta u Kaunasu Marcus Brown zasjeo je na čelo ljestvice najboljih strijelaca u povijesti Eurolige s ukpupno postignutih 2,063 poena...

Union Olimpija još je jednom pokazala da nije ista momčad na gostovanjima i kod kuće, iako početak susreta u Kaunasu nije nudio takav zaključak. Zmajčeki su krenuli hrabro i odlučno, postigli prva četiri koša i do kraja prve dionice držali egal s domaćinima. Trica Marka Popovića na otvaranju druge četvrtine odvodi Litavce na dotad najvećih šest koševa prednosti, no Bailey i Hukić brzo odgovaraju svojim šetevima izvana i nedugo nakon toga Slovenci dolaze do svoje najveće prednosti na utakmici - 30:36. Od tog trenutka, pa sve do kraja prvog poluvremena, na terenu je igrala samo jedna momčad. Na krilima fenomenalnog Browna, uz velik doprinos Collinsa, Salenge i Maciulisa, Žalgiris radi seriju 18:0 od koje se momčad Memija Bečirovića do kraja susreta nije oporavila.

Poluvrijeme je završilo rezultatom 54:42 i ta se prednost održavala do posljednjeg zvuka sirene. Skok-šutom početkom treće dionice Brown je postigao svoj 2,054. koš u najjačem europskom natjecanju, čime je s trona «skinuo» Luisa Scolu. U pobjedi svojih 91:72 Marko Popović sudjelovao je s 12 i pol minuta igre, u kojima je postigao pet koševa i ostvario jedan skok. Največa prepreka da pokaže više je briljantna večer bekovskog dvojca Brown – Collins koje je trener Rimantas maksimalno koristio. Brown je susret završio s 28 pogodaka (šut iz igre 9/12), pet skokova, pet asistencija i četiri ukradene lopte, a De Juan Collins sa 17 koševa i osam asistencija. Marko Milič upisao je double-double učinak s 21 pogotkom i 11 skokova, ali ovog puta izostala je pomoć njegovih suigrača.

Slika 1 od 2.

Neven Spahija uspješno je apsolvirao još jednu neugodnu prepreku, odličnu ekipu Montepaschi Siene. Posljednji euroligaški poraz Tau Ceramica doživjela je na svom parketu u Vitoriji prije gotovo tri godine, a briljantna serija nepobjedivosti započela je 26. siječnja 2005. protiv Panathinaikosa.

Talijani su s pet uzastopnih koševa u otvaranju stigli do rezultata 12:13, što je ujedno i njihovo posljednje vodstvo na utakmici. Domaćini rade seriju 9:0 za konačnih 21:13 nakon prvih deset minuta. Iako Montepaschi nije dopuštao da protivnik rano prelomi utakmicu, španjolska momčad cijelo je vrijeme kontrolirala rezultat i situaciju na terenu. Posljednja prijetnja gostiju zbila se na samom kraju treće četvrtine kad su stigli na samo minus pet (51:46), no nada nije dugo trajala. Nakon serije 13:0 kojom su Planinić i društvo krenuli u posljednju četvrtinu, sve je bilo jasno. Na kraju je završilo s visokih i sigurnih 76:61.

Prvo ime kod pobjednika bio je Will McDonald koji je postigao 18 koševa uz osam skokova, a pratili su ga Rakočević s 14 i Splitter s 12 poena. Planinić je za 23 minute postigao osam pogodaka, te upisao četiri skoka, tri asistencije i četiri izgubljene lopte. Roiman Sato je na drugoj strani postigao 14 koševa uz šest skokova.

Skupina A, rezultati: Tau Ceramica – Montepaschi Siena 76:61, Žalgiris – Union Olimpija 91:72