Povratak otpisanih

Ivana Spahija • nedjelja, 18.11.2007.

Susreti desetog kola talijanske košarkaške lige donijeli su ponešto osmijeha na lica navijača momčadi Benettona iz Trevisa i Elda iz Napulja, koje su nakon katastrofalnog otvaranja sezone u ovom kolu uspjele ostvariti pobjede. Uspješna je bila i Repešina Lottomatica Roma protiv Armani Jeansa, dok je Mršićev Cimberio Varese novim porazom i dalje zaostao na dnu ljestvice...

Pobjedu u gostima upisala je Repešina Lottomatica Roma koja je na gostovanju u Milanu svladala momčad Armani Jeansa rezultatom 74:80. Nakon prve, izjednačene četvrtine (18:18), na odmor su domaćini otišli s prednošću od osam poena (43:35). Slično je bilo i na kraju treće četvrtine (60:53), ali su košarkaši Lottomatice u posljednjih deset minuta solidnom igrom napravili preokret i uzeli pobjedu domaćinima.

Prvo ime susreta je Jon Stefansson iz redova Lottomatice, postigao je 17 poena kojima je pridodao pet skokova i dvije asistencije. Roko Ukić proveo je 20 minuta na parketu u dresu pobjedničke momčadi uz učinak od deset poena, dva skoka i tri asistencije. Od domaćina, najbolji je bio Ansu Sesay s 15 postignutih poena.

Montepaschi iz Siene upisao je svoju desetu uzastopnu pobjedu, a najnovija "žrtva" vodeće momčadi prvenstva je Solsonica iz Rietija, koja je na užarenom terenu u Sieni pretrpjela poraz rezultatom 100:64. Prva četvrtina donijela je prednost domaćina od +22 (36:14), ali to je bilo tek zagrijavanje za košarkaše iz Siene. Idućih deset minuta igre donijelo je nevjerojatnih 39 poena prednosti za Montepaschi (64:25), što je već tada značilo siguran poraz momčadi iz Rietija. Ništa drugačije nije bilo ni u nastavku, na kraju treće četvrtine momčad iz Siene imala je +36 (81:45), a identičnom razlikom je susret priveden kraju.

Najviše poena u susretu, 28, postigao je Ksistof Lavrinovič iz pobjedničke momčadi, dok se od gostiju najviše istaknuo Mario Gigena sa 17 ubačenih poena kojima je pridodao i jedan skok.

Mršićev Cimberio Varese doživio je novi poraz, košarkaše iz Varesea na domaćem je terenu svladala momčad Air Avellina, bilo je 81:87 za goste. Košarkaši iz Avellina imali su inicijativu tijekom cijelog susreta, a najveću su prednost ostvarili na kraju treće četvrtine kada su imali +10 (58:68). Pobjedi gostujuće momčadi najviše je pridonio Marques Green s 20 postignutih poena uz šest skokova i isto toliko asistencija, a od domaćina najbolji je bio Romel Beck s 15 ubačenih poena. Nikola Radulović odigrao je 19 minuta za Avellino, postigao je devet poena uz četiri skoka i jednu asistenciju.

Benetton iz Trevisa, koji je ovu sezonu otvorio dosta loše, ostvario je jednu od rijetkih pobjeda na domaćem terenu svladavši Premiatu iz Montegranara rezultatom 81:79. U prve dvije četvrtine bolji su bili gosti koji su na odmor otišli pri +12 (34:46), ali su košarkaši Benettona u nastavku uspjeli preokrenuti i doći do četiri poena prednosti na kraju treće četvrtine (61:57). Iako je posljednja četvrtina bila vrlo izjednačena, domaćini su uspjeli zadržati minimalnih dva poena prednosti i upisati pobjedu.

Prvo ime susreta je Jobey Thomas iz momčadi Premiate, ubacio je 21 poen kojima je pridodao dva skoka i jednu asistenciju. Iz Benettona, najraspoloženiji su bili Matteo Soragna i Lionel Chalmers s po 15 postignutih poena.

Jednu od rijetkih pobjeda ove sezone upisali su i košarkaši Eldo Napolija koji su kod kuće svladali Tisettantu iz Cantua rezultatom 95:84. I u ovom susretu domaćini su imali igru u svojim rukama, a košarkaši iz Napulja su najveću razliku ostvarili nakon pola sata igre kada su imali +19 (75:56). Iz pobjedničke momčadi, raspoložen je bio Jumaine Jones s 29 postignutih poena uz sedam skokova i jednu asistenciju, a od gostiju se najviše istaknuo Herve Toure koji je postigao 23 poena uz četiri skoka.

Košarkaši Upim Bologne predvođeni odličnim Horaceom Jenkinsom (30 poena, četiri skoka i dvije asistencije) na gostovanju kod Scavolini Spara u Pesaru upisali su pobjedu rezultatom 78:84. Gosti su odlično otvorili susret i na poluvremenu su imali prednost od 15 poena (50:65), ali se u nastavku probudila momčad Scavolinija koja je na kraju treće četvrtine zaostajala tek pet poena. Međutim, košarkaši iz Bologne uspjeli su održati tu razliku i upisati konačnu pobjedu.

Dalibor Bagarić je u 13 minuta provedenih na parketu u dresu pobjedničke momčadi postigao četiri poena uz osam skokova i jednu asistenciju. Iz momčadi Scavolinija odličan je bio Ronald Slay s 26 ubačenih poena uz pet skokova i jednu asistenciju.

Na domaćem je terenu uspješna bila momčad Siviglie Wear koja je u Teramu upisala pobjedu protiv Angelica iz Bielle, bilo je 111:101 za domaćine. Nakon prilično izjednačenih 40 minuta rezultat je bio 89:89, pa je pobjednik odlučen nakon jednog produžetka u kojem su uspješniji bili košarkaši iz Terama. Prvo ime susreta je Clay Tucker koji je postigao 35 poena uz četiri skoka i tri asistencije, a ništa manje raspoložen nije bio ni B.J. Elder iz Angelica, ubacio je 31 poen uz četiri asistencije.

Visoku pobjedu u gostima upisali su košarkaši Pierrel Capo d'Orlanda koji su na gostovanju u Scafatiju svladali momčad Legee rezultatom 74:98. U prvoj četvrtini gosti su ostvarili devet poena prednosti (21:30), a do poluvremena su došli do +13 (39:52). Najveći odmak košarkaši Pierrela ostvarili su u trećoj četvrtini (49:83), a u sličnom ritmu su odigrali i posljednju četvrtinu u kojoj su upisali pobjedu s 24 poena prednosti.

Pobjedi gostiju najviše je pridonio Charles Judson Wallace koji je postigao 23 poena uz 11 skokova i jednu asistenciju. Od domaćina, najuspješniji je bio Dimitri Lauwes s 18 ubačenih poena kojima je pridodao i jedan skok.

Lega A Basket, 10. kolo: Scavolini Spar Pesaro - Upim Bologna 78:84, Armani Jeans Milano - Lottomatica Roma 74:80, Montepaschi Siena - Solsonica Rieti 100:64, Cimberio Varese - Air Avellino 81:87, Eldo Napoli - Tisettanta Cantu 95:84, Benetton Treviso - Premiata Montegranaro 81:79, Siviglia Wear Teramo - Angelico Biella 111:101, Legea Scafati - Pierrel Capo d'Orlando 74:98, La Fortezza Bologna - Snaidero Udine 95:72.