Interu mali derbi, uspješna i Roma

Ivana Spahija • nedjelja, 02.12.2007.

"Derbi u sjeni", kako su Talijani nazvali susret između Fiorentine i Intera, bila je najzvučnija utakmica drugog dana 14. kola Serie A. Inter je na teškom gostovanju u Firenzi uspio uzeti tri boda jakim protivnicima, a pobjedu je upisala i drugoplasirana Roma. Visoku pobjedu na domaćem terenu ostvarila je momčad Atalante...

Iako je titulu derbija ovog kola ponio susret između Milana i Juventusa, ništa manje zanimanja ljubitelja talijanskog nogometa nije pobudio ni sraz Fiorentine i Intera, klubova iz samog vrha ljestvice. U vrlo dinamičnoj utakmici nogometaši Intera uspjeli su svladati domaćine iz Firenze i tako ostati jedina neporažena momčad u prvenstvu.

Gosti iz Milana došli su u vodstvo već u desetoj minuti. Ibrahimović je uputio idealnu loptu prema Jimenezu koji je natrčao s desne strane i pogodio mrežu Freya. Uslijedilo je razdoblje nasrtaja igrača Fiorentine koji su pokušavali doći do izjednačenja. U 21. minuti pokušaj Pazzinija završio je pokraj vratnice, a dvije minute kasnije isti igrač je zaprijetio vratima gostiju, na mjestu je bio Julio Cesar.

Odlična prilika za goste ukazala se u 27. minuti. Jimenez je odlično proigrao za Ibrahimovića, čiji je udarac uspio obraniti Frey. Jimenez je u 34. minuti nakon slaloma kroz obranu viola dobro pronašao Maxwella, ali je Frey bio na visini zadatka. Ipak, u 45. minuti gosti su povećali svoje vodstvo na 2:0. Ponovno se iskazao Ibrahimović, poslao je idealnu loptu za Cruza koji nije imao težak zadatak s ruba šesnaesterca matirati nemoćnog Freya.

Drugo poluvrijeme bilo je siromašnije prilikama, nogometaši Intera i dalje su opsjedali prostor domaćina i tražili novo povećanje vodstva. U 56. minuti Ibrahimović je čak tri puta pokušao svladati Freya, ali vratar Fiorentine uspio je odbiti sve njegove udarce. Viole su pokušali uzvratiti samo minutu kasnije, Pasquale je ubacio u sredinu za Vierija, ali je na vrijeme intervenirao Samuel. Pri samom kraju susreta, točnije, u 91. minuti, Semioli je glavom pokušao smanjiti rezultat na 2:1, ali se obranom iskazao Julio Cesar. Inter je ovom pobjedom i dalje ostao jedina neporažena momčad lige, a sigurno drži i vrh ljestvice s 31 bodom.

Interov vjerni pratilac na vrhu ljestice, trenutno drugoplasirana Roma, kod kuće je upisala pobjedu nad Udineseom, bilo je 2:1 za rimsku momčad. Vukovi su poveli već u 11. minuti, Pizzaro je lošim udarcem iz daljine pokušao iznenaditi Handanovića, a na tu je loptu natrčao Juan i pospremio je u mrežu gostiju.

Udinese je uzvratio samo minutu kasnije, Pepe je dobro uposlio Quagliarellu koji je s ruba šesnaesterca pogodio mrežu iznenađenog Donija za izjednačenje. Ni taj rezultat nije potrajao dugo, već u 27. minuti domaćini su ponovno došli u vodstvo. Giuly je probio po lijevoj strani obrane gostiju, njegov udarac odbio je Luković, a loptu je prihvatio Taddei i poslao je u mrežu Handanovića za vodstvo Rome od 2:1.

U drugom poluvremenu ponovno je opasnija bila Roma, u 56. minuti domaćini su mogli povesti s 3:1, nakon pogreške gostujućeg vratara koji je izišao s vratiju, Vučinić je bio neprecizan i gađao je pokraj gola. Handanović se iskazao u 67. minuti kada je odbio vrlo oštar udarac Mancinija. U 78. minuti gosti su ostali s dva igrača manje, crveni karton je zbog prekršaja zaradio Pinzi, a pridružio mu se i Dossena koji je pocrvenio zbog prigovora na isključenje suigrača. Brojčana nadomoć na terenu ipak nije donijela povećanje vodstva Rome koja je ipak uzela sva tri boda iz ovog susreta i s 28 bodova nalazi se na drugom mjestu na ljestvici.

Atalanta je na domaćem terenu s visokih 5:1 svladala momčad Napolija. Domaćini su poveli već u šestoj minuti, Ferreira Pinto je dobro pronašao Floccarija koji je glavom svladao gostujućeg vratara Iezza. Momčad iz Bergama svoje je vodstvo udvostručila u 20. minuti, a strijelac za 2:0 bio je Langella.

U 36. minuti rezultat se ponovno promijenio, a Atalanta je već imala vodstvo od 3:0. Ferreira Pinto ponovno se upisao u asistente, ovaj put dobro je poslužio Donija koji je s lakoćom matirao Iezza. Samo otvaranje drugog poluvremena bilo je sretno za domaćine, u 47. minuti četvrti pogodak za Atalantu postigao je Carrozzieri. Gosti iz Napulja uspjeli su uzvratiti u 60. minuti kada je Sosa svojim pogotkom smanjio vodstvo domaćina na 4:1. Konačan rezultat postavio je Ferreira Pinto pogotkom u 73. minuti nakon odlične solo akcije Donija koji je prošao trojicu gostujućih braniča i idealno uposlio Ferreiru Pinta.

U sicilijanskom derbiju, Catania je kod kuće dočekala Palermo nad kojim je upisala pobjedu rezultatom 3:1. Domaćini su došli u vodstvo u 29. minuti susreta, Vargas je asistirao, a Mascara glavom zatresao mrežu Fontane. U 41. minuti dosuđen je jedanaesterac za Cataniju. Barzagli je u prostoru srušio Spinesija, sudac je pokazao na bijelu točku, a sam Spinesi je sigurno realizirao najstrožu kaznu i povećao vodstvo domaćina na 2:0.

Gosti iz Palerma uspjeli su doći do pogotka u 63. minuti, a rezultat je na 2:1 smanjio Caserta, koji je samo minutu nakon tog pogotka zaradio isključenje pa je Palermo ostao s deset igrača. Catania je igrača više iskoristila tek u 89. minuti kada je Martinez pogodio mrežu Fontane za konačnih 3:1 i sva tri boda Cataniji iz ovog susreta.

Parma je s minimalnih 1:0 kod kuće svladala Empoli, a strijelac jedinog pogotka za sva tri boda domaćina bio je Paci u 21. minuti susreta. Igor Budan zbog ozljede i dalje ne konkurira za sastav Parme.

Siena i Lazio podijelili su bodove u susretu koji je završio rezultatom 1:1, a susret je riješen već u prvih pola sata. Prvi su u vodstvo došli gosti iz Rima u 23. minuti kada je nakon pogreške u obrani domaćina Pandev zatresao mrežu Manningera. Siena je uzvratila u 31. minuti, a rezultat je na konačnih 1:1 postavio Maccarone.

Bodove su podijelili i Cagliari i Livorno u susretu koji je završio bez pogodaka, a Dario Knežević proveo je svih 90 minuta na terenu u dresu Livorna.

Neriješen rezultat ponudio je i susret između Torina i Genoe, bilo je 1:1. Nakon prvog poluvremena bez pogodaka, prvi su u vodstvo došli gosti iz Genove u 47. minuti susreta. Fabiano je probio po lijevoj strani obrane domaćina i proigrao za Borriella koji je svladao Serenija za vodstvo Genoe od 1:0. Osam minuta nakon toga izjednačili su domaćini, a mrežu Scarpija zatresao je Lanna za konačnih 1:1. Saša Bjelanović nije ulazio u igru za Torino, a Ivan Jurić zbog ozljede ne konkurira za sastav Genoe.

Serie A, 14. kolo: Fiorentina - Inter 0:2, Roma - Udinese 2:1, Atalanta - Napoli 5:1, Catania - Palermo 3:1, Parma - Empoli 1:0, Siena - Lazio 1:1, Cagliari - Livorno 0:0, Torino - Genoa 1:1.