Vodeni sportovi

Jug - Mladost: Pravo lice Juga

Hrvoje Vuković • utorak, 04.12.2007.

Prva utakmica 13. kola Prvenstva Hrvatske u vaterpolu donijela je i drugi ovosezonski okršaj naše dvije najjače momčadi - Juga i Mladosti. Nakon što su "žapci" u prvoj utakmici slavili u Zagrebu, Jugaši su danas uzvratili u Dubrovniku i tako osigurali prvu poziciju uoči drugog kruga...

JUG - MLADOST 10:8 (2:1, 1:1, 4:3, 3:3)

1.HVL, 13.kolo, Bazen u Gružu

Jug CO: Vićan (9 obrana), Hrošik 1, Bošković 5, Pecotić, Joković 1, Smodlaka, Marković, Bušlje 1, I. Sukno, Dobud 1, Šutalo, Obradović, Car, S. Sukno 1, trener: Nikolić

Mladost: Jurin, Burić 1, Smith, Vrdoljak 1, Iosep 1, Franković, Antonijević 1, Đogaš 1, Karač 1, Muslim, Buljubašić ,Franičević 1, Pavić (11 obrana), Lončar 1, trener: Damjanić

Suci: Lovrić, Periš (Split)

Vaterpolisti Juga ipak nisu dopustili nikakva iznenađenja u svom dvorištu. Nakon što su obje momčadi kroz dosadašnji dio sezone pokazivale promjenjivu formu, u današnjem je ogledu u Gružu Jug pokazao bolju igru i zasluženo došao do nova dva boda. Prvi dio susreta obilježile su obrane - oba vratara. Vićan i Pavić briljirali su između vratnica, a prvi je led probio Maro Joković nakon pogreške obrane Mladosti koja ga je zaboravila pokriti.

Na drugoj strani s igračem više uzvratio je kapetan gostiju Zdeslav Vrdoljak čija lopta se odbija od Vićana u mrežu za 1:1, da bi zaključnih 2:1 nakon prve četvrtine postavio Miho Bošković iz peterca kojeg su im žapci poklonili zbunjenošću oko isključenog igrača.

Drugih osam minuta pogotkom za 2:2 otvara Karač, nakon čega slijedi još par bravoruznih obrana na jednoj i drugoj strani, no nakon nekoliko ishitrenih udaraca Obradovića, Jug ipak ponovno dolazi do prednosti zahvaljujući Boškoviću, inače najboljem igraču Europe u protekloj godini. Ovaj put nije ilo nikakve akcije; Miho se izdigao iz vode nakon prekršaja i zakucao loptu u donji desni Pavićev kut za 3:2.

Treća četvrtina ponudila je dvije potpuno različite priče. Mladost je na startu nestala iz bazena, a Jug je to obilato iskoristio. Prvo je Joković nakon dosuđenog prekršaja u napadu Mladostaša sjajno asistirao Bošković u kontru, a ovaj bez problema loba Pavića. Minutu kasnije već je 5:2, a strijelac je mladi Sandro Sukno s igračem više. Odličnu igru u tom periodu zaključio je Hrošik koji sjajno fintom vara čuvara Antonijevića, a dosuđeni peterac ponovno realizira Bošković.

Mladost se ipak nije slomila, pa ubrzo Luka Lončar pogađa za 6:3 nakon što se fino okrenuo i oslobodio na tri metra, a nešto opušteniju igru Juga kažnjava i neometani Teo Đogaš golom s krila. Potpuni povratak u utakmicu Zagrepčanima je osigurao nakon vrlo dobre akcije Franičević golom iz blizine kroz ruke Vićanu, no uzdah olakšanja dubrovačkoj je momčadi u samoj završnici donio Hrošik dalekometnom bombom koja se od prečke odbila u mrežu za 7:5.

Nakon tog pogotka, "žapci" više nisu pronašli snage za novi povratak, a kada je nakon nesmotrenog isključenja Đogaša, Bušlje pretvorio Jokovićevu asistenciju u 8:5, postalo je jasno kako bodovi ostaju u Gružu. Mladostaši su uspjeli smanjiti na dva razlike golom Vrdoljaka, no do minus jedan nisu više došli, iako je kapetan imao dobru šansu, kada s igračem više gađa preko gola.

Novi peterac Juga, potom je ponovno realizirao Bošković za 9:6, a do kraja utakmice domaćini su samo održavali prednost i slavili s konačnih 10:8. Ovom pobjedom Jugaši su osigurali prvo mjesto uoči drugog kruga i što je još bitnije, zadobili potrebno samopouzdanje uoči euroligaškog meča s Vasasom. Mladost je već nekoliko puta ove sezone pokazala da im fali kontinuitet i uigranost, a s ovakvom igrom protiv Kazana teško će doći do bodova.