Vodeni sportovi

Mađari progutali dubrovačkog ježa

Tea Lokas • subota, 08.12.2007.

Nakon blijedog izdanja protiv grčkog Ethnikosa, Dubrovčani se vraćaju na "puteve stare slave". Najsvježiju slavu tražit će jugaši i u ovoj euroligaškoj sezoni, a to su potvrdili pobjedom protiv tvrdog i neukrotivog Vasasa pred standardno prepunim Gružem...

Jug CO - TEVA Vasas Plaket 8:7 (4:2, 0:1, 3:3, 1:1)

Dubrovnik, bazen u Gružu. Gledatelja: 2000.

Jug CO: Vićan (10 obrana), Hrošik, Bošković 3, Pecotić, Joković 1, Smodlaka, Marković 2, Bušlje, I. Sukno, Dobud, S. Sukno, Obradović 2, Car. Trener: Nikolić.

TEVA Vasas Plaket: Nagy (6 obrana), Henrich, Jonas, Matyas 1, Kadonas, Takacs, Kovacs, Toth 2, Varga Da. 1, Varga De. 3, Steinmetz B., Hona, Steinmetz A. Trener: Foldi.

Igrač više: Jug CO 1/6, Vasas Plaket 1/7
Peterci: Jug CO 3/3, Vasas Plaket 0/0

Suci: M. Bianchi (Italija), A. Moliner (Španjolska)

Početna četvrtina obilježena sa šest pogodaka, od toga četiri u mreži mađarskih "odabranih". Jugova mladost ostvaruje prednost koja se provlači kroz veći dio susreta. Ostvaruju i stopostotan učinak u petercima, a igrač više realizira se bez najmanje pogreške.

Odmah u početku druge četvrtine smanjuje Denes Varga na 4:3, i to projektilom kojeg je, inače i više nego dobar Vićan, ispratio samo pogledom i zakašnjelim trzajem jednog od njegovih slavnih krakova. Takvo "stanje stabilnosti" se održava do istjeka prvog poluvremena. Vićan se iskazuje u uništavanju (gotovo) savršeno izrađenih akcija Mađara, a Jug se odlikuje greškama i "pucnjevima" u vratara protivničke momčadi.

Krila su kod obje momčadi zakazala u prvom dijelu, a na odmor se odlazi s okusom obilne prve četvrtine i Varginog udarca koji je vrlo rano zapečatio prvih 16 minuta.

Najbolja igra Juga odvijala se nakon povratka s odmora. Obradović u prvoj akciji zabija za 5:3 i to pogotkom iznad glave Nagyja kojeg je Vasasev "čuvar mreže" teško mogao zaustaviti. Danas povučeni i duboko skrivani Miho Bošković upadao je kad je to zaista bilo potrebno. Kao uvijek. Tri peterca realizirana kao iz rukava i varka pri kraju susreta ponovno su ga učinili junačinom.

Iako je Jokoviću do treće četvrtine zaista najdraža meta bila Nagyjeva glava, konačno odlično ubacuje za 7:5 na izvrsnu asistenciju Hrošika. "Vargin ples" uz pomoć kojeg su Mađari došli do izjednačenja ipak ne završava dobro po njih, jer im konačan udarac zadaje Pavo Marković koji postavlja teško zarađenu, ali zasluženu pobjedu protiv neugodnog Vasasa.

Uz junačinu Boškovića, tu je i već "usidrena" junačina Frano Vićan koji je skupio 10 obrana. S druge strane, najveću je ulogu odigrao Denes Varga koji je ubacio tri puta. Dvije tisuće vjernih navijača uz gruški bazen i još iks tisuća uz male ekrane dočekalo je još jednu europsku sezonu u znaku dubrovačkih pobjeda.