Ruskinje obranile naslov

Ivan Ambroš • nedjelja, 16.12.2007.

Svjetsko prvenstvo za rukometašice je završeno. Naslov svjetskih prvakinja i zlatna medalja ponovno idu Rusiji koja je porazila neuvjerljivu Norvešku s 29:24. U puno napetijoj borbi za brončanu medalju uporna Njemačka je nakon produžetka uspjela poraziti Rumunjsku s 36:35...

Norveška – Rusija 24:29 (12:16)

Svjetsko prvenstvo za rukometašice, finale:

Francuska, Pariz, Palais Omnisports de Paris-Bercy, 14000 gledatelja.

Suci: Bord i Buy (Francuska).

Norveška: Haraldsen Lunde(10+1), Pedersen (10); Johansen A.H. 1, Nyberg 1, Aamodt 3, Snorroeggen 1, Lybekk 3, Breivang 2, Hammerseng 5(1), Johansen K.M. 4, Frafjord 2, Riegelhut, Hĺrsaker 2(1). Trener: Marit Breivik.

Rusija: Suslina (13+3), Sidorova(0); Vyakhireva 1, Poltoratskaya 2, Romenskaya 1, Postnova 4, Kareeva 6, Andryushina 2, Uskova 3, Polenova 6(4), Turey 3, Levina 1, Muravyeva, Dmitreva. Trener: Evgeny Trefilov.

Isključenja: Norveška 4 minute, Rusija 14 minuta.

Sedmerci: Norveška 2/5, Rusija 4/5.

Izabranice Evgenija Trefilova su obranile naslov svjetskih prvakinja. Istina je da Norvežanke nisu pružile otpor dostojan finala, ali u svakom slučaju Ruskinjama idu sve čestitke za osvojenu zlatnu medalju.

Susret započinje golom Gro Hammerseng i prvim vodstvom Norveške 1:0. Ruskinje uzvraćaju i uspostavljaju rezultatsku ravnotežu sve do 22. minute kada Poltorackaja zabija za prednost od dva gola - 9:11. Norvežanke u tom razdoblju imaju velikih problema s ruskom obranom, a pogotovo s raspoloženom Inom Suslinom na vratima. Ruska prednost uskoro raste na četiri gola razlike za 12:16, rezultat s kojim se odlazi na odmor. U drugom dijelu Ruskinje i dalje dominiraju u svim segmentima igre, održavaju svoj ritam igre i zasluženo dolaze do pobjede 24:29.

Igračica utakmice bila je Ina Suslina sa 16 obrana (42%), a Kareeva i Polenova su zabile svaka po šest golova. Kod Norvežanki je prvi strijelac s pet golova bila Hammerseng. Haraldsen Lunde je zabilježila 11 obrana (34%), a njena kolegica Pedersen 10 obranjenih šuteva (56%).

Slika 1 od 2.

Uporne Njemice nakon produžetka do bronce

Nakon ujednačenog početka i rezultata 4:3 za Njemice, Rumunjke zabijaju četiri uzastopna gola za 4:7. Iako Njemice smanjuju zaostatak kod rezultata 6:7, Rumunjke ponovo bježe i prvo poluvrijeme zaključuju u svoju korist s velikih sedam golova razlike - 11:18. U drugom dijelu Njemice rade nevjerojatnu seriju 8:1 za izjednačenje rezultata na 19:19. No, onda opet Rumunjke bježe na sedam golova razlike – 21:28. Velikom se upornošću izabranice Armina Emricha pred kraj drugog dijela ponovno vraćaju u susret. Lecusanu u 60. minuti dobija crveni karton, a golom Maren Baumbach u posljednjim sekundama drugog poluvremena za 32:32, odlazi se u produžetke.

U prvom produžetku, po prvi puta na utakmici Njemice preuzimaju vodstvo i u posljednju minutu ulaze s prednosti od 36:35. Rumunjska promašuje gol za izjednačenje u posljednjoj sekundi i njemačka reprezentacija osvaja brončanu medalju.

Grit Jurack je zabila 12 golova s ne baš sjajnom statistikom od 57%. Maren Baumbach je tome dodala još osam. Izvrsna na njemačkom golu je bila Clara Woltering s 11 obrana (48%).

Za Rumunjke Luminita Dinu je skupila nevjerojatnih 28 obrana (44%). Adina Laura Meirosu je zabila 12 golova, i isto kao i Jurack, s ne baš impresivnom učinkovitošću od 52%. Ramona Petruta Maier je tome dodala još devet golova, a Ionela Stanca sedam.