Dida i Argentinci pokopali Milan

Ivana Spahija • nedjelja, 23.12.2007.

Bilo je uzbudljivo u milanskom il classicu, gradskom derbiju između Intera i Milana. Prvi su poveli izabranici Carla Ancelottija da bi crno - plavi na kraju preokretom došli do pobjede. Od ostalih susreta, Fiorentina je ispalila petardu u mrežu Cagliarija, a sva tri boda upisao je i Juventus...

Iako se često zna dogoditi da najveći derbiji završe bez pobjednika, tako nije bilo u gradskom il classicu između Intera i Milana. Vodeći u prvenstvu dočekali su novopečene svjetske klupske prvake koji su im zadali dosta muke u 90 minuta igre. Ipak, Inter je uspio nadoknaditi zaostatak od jednog pogotka i preokretom doći do deste uzastopne pobjede u prvenstvu.

Prva veća prilika za pogodak pripala je Interu u četvrtoj minuti susreta. Maicon se dobro oslobodio na desnoj strani obrane Milana i ubacio idealnu loptu za Ibrahimovića, koji je volejem gađao preko gola. Pet minuta kasnije uzvratili su "gosti", nakon odličnog solo prodora prema vratima Julia Cesara, Kaka je pogodio vanjsku stranu mreže Intera.

U 16. minuti Cordoba je napravio prekršaj nad Inzaghijem, dosuđen je slobodan udarac za crveno - crne, a Pirlo je prebacio cijeli živi zid i zatresao mrežu Julia Cesara za vodstvo Milana od 1:0. Minutu nakon toga uzvratio je i Inter, udarac Cruza obranio je Dida, a potom je Jimenez pogodio gredu.

Nešto veći pritisak vodeće momčadi prvenstva na obranu Milana urodio je plodom u 36. minuti. Ibrahimović je, okružen trojicom rossonera, dobro dodao za Cambiassa, koji je idealno uposlio Cruza, a Argentinac je s lakoćom svladao Didu za izjednačenje.

U nastavku su bolje krenuli igrači Milana. U 49. minuti Maldini je dodao za Gilardina koji je glavom pogodio pokraj gola. Osam minuta kasnije bljesnula je prilika na drugoj strani, udarac Cambiassa završio je iznad vratnice. U 63. minuti dogodila se pogreška u obrani gostiju, Maldini je predao loptu Cambiassu koji je uputio oštar udarac prema vratima Milana. Dida je nespretno reagirao, a lopta se našla u mreži za vodstvo Intera od 2:1.

Posljednjih deset minuta susreta donijelo je pritisak crveno - crnih koji su tražili novo izjednačenje. U 81. minuti odličan udarac Kake obranio je Julio Cesar, a dvije minute nakon toga pokušaj Neste raščistio je Materazzi. Tako je 267. gradski derbi završio u korist vodeće momčadi prvenstva, a Milan i dalje nema pobjedu na domaćem terenu, iako je u teoriji danas bio gost na San Siru.

Fiorentina je, kao i Roma i Genoa, u ovom kolu također prekinula krizu rezultata. Momčad iz Firenze na domaćem je terenu napunila mrežu fenjeraša Cagliarija sa čak pet pogodaka. Domaćini su poveli već u trećoj minuti. Mutu je s ruba šesnaesterca dobro poslužio Montoliva koji je bez većih problema svladao Marruocca. Osveta gostiju stigla je samo tri minute kasnije, Foggia je na lijevoj strani pobjegao domaćim braničima i asistirao Finiju za izjednaćenje.

Pred sam kraj prvog poluvremena viole su ponovno došle u vodstvo. Jorgensen je ubacio, a Mutu glavom svladao Marruocca za 2:1 Fiorentine. U 45. minuti dosuđen je jedanaesterac za domaćine, Bianco je u prostoru srušio Vierija, a sudac je pokazao na bijelu točku, odakle je precizan bio Mutu i povećao vodstvo Fiorentine na 3:1.

Drugo poluvrijeme također je dobro krenulo za momčad iz Firenze koja je već u 47. minuti povela s 4:0. Nakon ubacivanja Mutua, Santana je matirao nemoćnog Marruocca. Isti igrač ponovno se iskazao u 79. minuti, nakon što je prošao dvojicu braniča Cagliarija, ušao je u prostor i iz drugog pokušaja svladao Marruocca za konačnih 5:1 i veliku pobjedu Fiorentine.

Juventus je također upisao sva tri boda u ovom kolu, na stadionu Delle Alpi Stara dama je svladala Sienu rezultatom 2:0. Domaćini su poveli u 32. minuti susreta, Nedved je u prostor ubacio loptu na koju je zakasnio Trezeguet, ali se na pravom mjestu našao Salihamidžić koji je pogodio mrežu Manningera. Konačan rezultat na 2:0 postavio je Trezeguet u 59. minuti susreta kada je, nakon dodavanja Tiaga, dugom loptom svladao Manningera za sva tri boda Juventusu iz ovog dvoboja.

Podjelu bodova ponudio je susret između Livorna i Atalante koji su u Livornu remizirali rezultatom 1:1, a Dario Knežević je odigrao cijeli susret za domaćine. Prvi su poveli domaćini u 26. minuti zahvaljujući pogotku Grandonija, a gosti iz Bergama uzvratili su sedam minuta kasnije. Tissone je iz slobodnog udarca pogodio mrežu Di Lucije za konačnih 1:1.

Slika 1 od 2.

Istim rezultatom bodove su podijelili Napoli i Torino. Bjelanović je utakmicu započeo među prvih 11 kod gostiju iz Torina, a zamijenjen je u 72. minuti. Gosti su poveli u 36. minuti susreta, i to iz kaznenog udarca. Bjelanović je glavom potražio mrežu Iezza, a Domizzi se pri sprečavanju tog udarca poslužio rukom, pa je sudac pokazao na bijelu točku, odakle je precizan bio Rosina. U 43. minuti Torino je ostao s igračem manje, drugi žuti karton zaradio je Grella. Livorno je to kaznio tek u 81. minuti kada je Hamsik pogodio mrežu Serenija za konačnih 1:1 i raspodjelu bodova.

Nedolučeno su odigrali i Palermo i Lazio koji su u Palermu podijelili bodove rezultatom 2:2. Gosti iz Rima uspjeli su iščupati bod iz susreta u kojem su domaćini imali vodstvo od 2:0. Palermo je do vodstva došao u 33. minuti, a mrežu Ballotte zatresao je Simpicio. Povećanje vodstva domaćina stiglo je u 47. minuti kada je nakon ubacivanja izvana Amauri zaobišao Ballottu i loptu pospremio u praznu mrežu Lazija za vodstvo Palerma od 2:0.

Drugo poluvrijeme donijelo je bolju igru gostiju koji su se pošto - poto pokušavali vratiti u utakmicu. To im se ostvarilo u 58. minuti kada je Kolarov dobro pronašao Firmanija koji je matirao Agliardija i smanjio vodstvo Palerma na 2:1.

U 74. minuti Siviglia je nesportskim potezom srušio Amaurija, sudac mu je dodijelio izravan crveni karton i dosudio jedanaesterac za Lazio, a sam Amauri nije bio precizan i s bijele točke pogodio je iznad vratnice. Ipak, Lazio je iskoristio prednost igrača više i u 80. minuti Tare je svojim pogotkom postavio konačan rezultat na 2:2.

Istim rezultatom okončan je i susret između Udinesea i Empolija, šestoplasirana momčad prvenstva na domaćem terenu nije uspjela svladati Empoli koji pripada "donjem domu" ljestvice. Iako je Udinese poveo već u 22. minuti zahvaljujući pogotku Dossene, gosti su uzvratili u 50. minuti kada je Raggi pogodio mrežu Handanovića. Domaćini su ponovno došli u vodstvo u 85. minuti, svoj stoti gol u karijeri postigao je Di Natale, ali ni to nije pomoglo Udineseu da dođe do pobjede. Igrala se 90. minuta, a Marzoratti je glavom svladao Handanovića za podjelu bodova iz ovog dvoboja.

Iznenađenje kola priredila je momčad Reggine, trenutno pretposljednja momčad lige, koja je na domaćem terenu svladala Cataniju rezultatom 3:1. Sva tri pogotka za domaćine postigao je raspoloženi Vigniani. Mreža se prvi put zatresla u 35. minuti susreta kada je Vigiani nakon solo akcije pogodio mrežu Polita, a isti je igrač u 77. minuti s ruba šesnaesterca ponovno svladao gostujućeg vratara. Catania je u 90. minuti uspjela smanjiti vodstvo domaćina na 2:1, iz slobodnog udarca pogodak je postigao Baiocco, ali je u trećoj minuti sudačke nadoknade Vigniani po treći put u susretu svladao Polita za svoj hat trick i važna tri boda Reggini.

Serie A, 17. kolo: Inter - Milan 2:1, Fiorentina - Cagliari 5:1, Juventus - Siena 2:0, Livorno - Atalanta 1:1, Napoli - Torino 1:1, Palermo - Lazio 2:2, Udinese - Empoli 2:2, Reggina - Catania 3:1.