Iznenađenje na otvaranju kvalifikacija

Goran Markuš • četvrtak, 03.01.2008.

Na samom otvaranju kvalifikacija za nadolazeće Svjetsko prvenstvo u Hrvatskoj reprezentacija Finske je pobjedom nad Litvom iznenadila rukometnu javnost, a sebi značajno povećala šanse za prolaz skupine…

Već na početku susreta Finci su preuzeli inicijativu i sa tri gola prednosti završili prvo poluvrijeme. Iako su u nastavku Litavci davali dojam sigurnije momčadi nikako to nisu uspjeli materijalizirati, a u ključnim trenutcima potkralo se nekoliko grešaka, koje su izabranu vrstu Litve na kraju stajale utakmice.

Sa više od 20 obrana, Christian Segversen je definitivno najzaslužniji za trijumf Finaca. Osim Andrijusa Žigelisa, koji je sa 10 pogodaka ponio titulu najboljeg strijelca susreta te momčadskog kolege Ajdenasa Malašinskasa nitko od ostale petorice strijelaca za Litvu nije zabio više od tri pogotka.

U drugoj utakmici prvoga dana Srbi su sa uvjerljivih +23 protiv Farskih Otoka stigli do prve pobjede u skupini. Činjenica da su otočani svoj prvi pogodak postigli tek u 11. minuti govori o ozbiljnosti s kojom su crveni vragovi ušli u utakmicu.

Najefikasniji reprezentativac Srbije bio je Ivan Nikčević sa 10 pogodaka. Zabilježivši odličnih 16 obrana vratar Srbije, Dimitrije Pejanović uvelike je potpomogao u ostvarenju ovako visoke pobjede domaćina.

Kvalifikacije za SP 2009. u Hrvatskoj:
02.01.2008.: Litva - Finska 29:30 (13:17), Srbija - Farski Otoci 47:24 (24:11)
03.01.2008.: Ukrajina - Estonija 29:27, Rumunjska - Cipar 36:23, Švicarska - Belgija 44:31, Portugal - Bugarska 42:17, Nizozemska - Turska 28:24