Eduardo izborio jedanaesterac, Manchester opet na vrhu

Marin Vuković • subota, 12.01.2008.

Odličan nastup Eduarda da Silve i izboreni jedanaesterac ipak nisu pomogli Arsenalu da dođe do nove prvenstvene pobjede. Već osvojene bodove iz ruku im je izbio Birmingham, a potom je Manchester United predvođen sjajnim Cristianom Ronaldom razbio Newcastle i vratio se na čelo Premiershipa. Nakon pet utakmica bez poraza Manchester City je pao na Goodison Parku, a londonski derbi na Stamford Bridgeu pripao je desetkovanoj momčadi Chelseaja...

Iskoristivši novi izostanak Robina van Persieja, ovaj put zbog gripe, Eduardo da Silva zabilježio je još jedan nastup od prve minute i odigrao zapaženu ulogu u utakmici u kojoj je Arsenal neočekivano prosuo već osvojene i upisane bodove. Napadač hrvatske reprezentacije predstavljao je konstantnu opasnost po vrata Birminghama, a izborio je i jedanaesterac nakon kojeg je Arsenal postigao vodeći pogodak.

Od početka susreta na Emiratesu kojeg je, usput budi rečeno, s tribina pratio i David Beckham, igralo se gotovo isključivo u smjeru Birminghamova gola. Gosti će žaliti za 15. minutom, kada je pri rezultatu 0:0 Cameron Jerome pobjegao domaćoj obrani, ali je njegov udarac obranio Manuel Almunia. Sve ostalo pripalo je Arsenalu, pa je već u drugoj minuti Eduardo mogao do 12. pogotka sezone, ali je loptu preslabo zahvatio glavom. Dvadesetak minuta kasnije naš je reprezentativac ponovno u prilici, nakon ubačaja Alexandera Hleba iz čiste pozicije glavom pogađa vratara Maika Taylora.

U 24. minuti Eduardo se opet našao pred Taylorom, oklijevao je s udarcem, ali ga potom ruši Stephen Kelly i sudac Phil Dowd opravdano pokazuje na bijelu točku. Loptu je uzeo Emmanuel Adebayor i pogodio donji lijevi kut Taylorova gola za vodstvo od 1:0, što je i rezultat kojim se otišlo na odmor.

A onda, već u 48. minuti stiže šok za domaće navijače. Korner je izveo bivši Topnik Sebastian Larsson, a u šesnaestercu se za poziciju izborio Gary O'Connor i glavom zatresao mrežu. Rječnikom Josea Mourinha, Birmingham je potom odlučio "parkirati autobus" pred svojim šesnaestercem i tako pokušati odnijeti bod s Emiratesa. Arsene Wenger uskoro je u igru poslao Nicklasa Bendtnera i sve karte stavio u napad, ali usprkos brojnim prijetnjama pred vratima Taylora promjene rezultata više nije bilo.

Priliku da se vrate na čelo Premiershipa igrači Manchester Uniteda prigrlili su objeručke i doslovno razbili Newcastle na Old Traffordu s visokih 6:0. Prema prikazanoj igri i broju udaraca upućenih prema vratima Shaya Givena pobjeda Uniteda vrlo je lako mogla biti i dvostruka, a kralj promašaja u današnjoj utakmici bio je Wayne Rooney, koji se do kraja utakmice nije uspio upisati u listu strijelaca. Heroj pobjede bio je ponovno sjajni Cristiano Ronaldo koji je stigao i do svog prvog hat-tricka u dresu Manchester Uniteda, te povećao svoju prednost kao najbolji strijelac Premiershipa ove sezone.

Slika 1 od 2.

United je dugo tražio put do prvog pogotka, čitavo prvo poluvrijeme nisu uspijevali svladati sjajnog Givena koji je spašavao i nemoguće, a to im je napokon uspjelo početkom nastavka kada je iz slobodnog udarca precizan Ronaldo. U 55. minuti dotad odlični Given griješi ispucavši loptu ravno u suigrača Cacapu, ona se odbija do Giggsa koji pak asistira Tevezu za 2:0.

U 70. minuti ponovno je na sceni Ronaldo za 3:0, a potom i Rio Ferdinand iz lijepog voleja za 4:0 u 85. minuti. Dvije minute prije kraja Ronaldo zaključuje svoj hat-trick, a šesti gol postiže Tevez u sudačkoj nadoknadi. Odmah nakon šestog gola Uniteda crveni je karton zbog prigovora sucu dobio Alan Smith i tako neslavno završio svoj povratak na Old Trafford, koji ga je usprkos tomu ispratio pljeskom.

Manchester City je nakon pet uzastopnih kola bez poraza zaustavljen na Goodison Parku, a Vedran Ćorluka odigrao je svih 90 minuta utakmice u kojoj je njegova momčad pokazala dva lica. U prvom poluvremenu Everton je dominirao i nakon pola sata igre došao do pobjedničkog pogotka. Joleon Lescott je iskoristio ubačaj Mikela Artete i zatresao mrežu. U nastavku je City pokazao bolju igru, ali je jedinu izglednu priliku propustio Martin Petrov u posljednjim trenucima utakmice.

Liverpool je odigrao vjerojatno najgore poluvrijeme ove sezone na gostovanju kod Middlesbrougha i umalo upisao poraz koji bi ih vrlo vjerojatno i definitivno udaljio od ambicija za naslov prvaka. Vrlo lošom igrom u prvom dijelu otvorili su Middlesbroughu prostor za igru, što su ovi znali kazniti u 26. minuti. Nakon ubačaja povratnu je loptu glavom uputio Jeremie Aliadiere, a praznu je mrežu potom zatresao George Boateng.

U 67. minuti domaći su mogli udvostručiti prednost i vjerojatno zapečatiti sudbinu Redsa, no udarac Stewarta Downinga zaustavila je vratnica. Samo četiri minute kasnije fenomenalni potez Fernanda Torresa vratio je goste u život. Bombom s preko 20 metara Španjolac je pogodio gornji lijevi kut Middlesbroughova gola i Liverpoolu donio treći uzastopni remi u Premiershipu.

Usprkos brojnim izostancima zbog ozljeda i Afričkog kupa nacija, nogometaši Chelseaja izborili su uvjerljivu pobjedu u londonskom derbiju s Tottenhamom. Već u 19. minuti Juliano Belleti je prekrasnim udarcem "skinuo paučinu" s vrata Radeka Cernyja, a pobjedu Bluesa pet je minuta prije kraja potvrdio je Shaun Wright Philips.

Mnoge je prije utakmice zanimalo hoće li od prve minute u dresu Chelseaja istrčati posljednja prinova Nicolas Anelka, no Avram Grant odlučio ga je u igru poslati tek u drugom dijelu. Prema prikazanoj igri Anelka se pokazao velikim pojačanjem i u dva se navrata mogao upisati u strijelce. Prvi put njegov je udarac zaustavio Cerny, dok se drugi put ispriječila greda.

Nastavkom sjajnog niza od šest utakmica bez poraza Aston Villa je stigla na diobu četvrtog mjesta, na svom su Villa Parku uvjerljivo svladali Reading s 3:1. Dva pogotka Johna Carewa i jedan Martina Laursena donijeli su domaćinu veliku prednost, koju je tek u sudačkoj nadoknadi uspio smanjiti James Harper.

Čak 11 puta ove sezone momčad Fulhama uspjela je postići prvi pogodak na utakmici i čak deset puta na kraju izgubiti utakmicu. Isti rasplet vidjeli smo i danas u londonskom derbiju na Upton Parku, gdje su poveli golom Simona Daviesa već u osmoj minuti, a potom dopustili domaćinu da pogocima Deana Ashtona i Antona Ferdinanda osvoje sva tri boda.

Derby County izgubio je još jednu utakmicu koju je morao dobiti želi li barem nakratko oživjeti izglede za opstanak. Iako su se u prvih nekoliko dana siječanjskog prijelaznog roka nakrcali prinovama, na svom su stadionu poraženi od Wigana pogotkom Antoinea Sibierskog devet minuta prije kraja utakmice. U tim trenucima igrali su s deset igrača, budući da je prethodno isključen Claude Davis.

Premiership, 22. kolo, 12.01.2008:
Arsenal - Birmingham 1:1, Aston Villa - Reading 3:1, Chelsea - Tottenham 2:0, Derby County - Wigan 0:1, Everton - Manchester City 1:0, Middlesbrough - Liverpool 1:1, West Ham - Fulham 2:1, Manchester United - Newcastle 6:0.