Gospodari u tuđem dvorištu

Ivana Spahija • nedjelja, 13.01.2008.

Pomalo čudni susreti s dosta preokreta obilježili su 18. kolo Serie A. Čak šest od sedam odigranih susreta završilo je pobjedama gostujućih momčadi, jedino je Sampdoria ostvarila pobjedu na domaćem terenu. Sve pobjede gostiju ostvarene su minimalnom razlikom od jednog pogotka...

Roma je odradila gostovanje kod Atalante u Bergamu gdje je upisala pobjedu rezultatom 2:1, ali tek nakon preokreta. Prva veća prilika za pogodak pripala je gostima. U 10. minuti Mancini je probio po lijevoj strani obrane Atalante i ubacio u sredinu za Perrottu koji je glavom pogodio iznad vratnice. Domaćini su poveli u 17. minuti. Floccari je asistirao, a Ferrerira Pinto zatresao mrežu Donija za 1:0 Atalante.

Nakon tog pogotka, Vukovi su odmah krenuli po izjednačenje. U 27. minuti Taddei je dobro pronašao Mancinija koji nije bio precizan te je njegov udarac završio iznad grede. Upornost se gostima isplatila u 38. minuti susreta kada je Totti iz slobodnog udarca s ruba kaznenog prostora pogodio mrežu Coppole. Sedam minuta kasnije Roma je došla u vodstvo, nakon solo akcije, Mancini je matirao Coppolu za vodstvo Vukova od 2:1.

Drugo poluvrijeme bilo je siromašnije prilikama od prvog, iako su nogometaši Atalante mogli doći i do izjednačenja. U 67. minuti Floccari se sam oslobodio na desnoj strani obrane Rome, ali je gađao pokraj gola, a četiri minute kasnije priliku za pogodak prokockao je i Padoin čiji je udarac završio iznad grede. Roma je tako s(p)retno uzela sva tri boda iz ovog susreta te za vodećim Interom još uvijek zaostaje sedam bodova.

Vodeći Inter također je bez problema odradio gostovanje u Sieni, aktualni prvaci Italije domaćine su svladali rezultatom 3:2, iako su gosti iz Milana tijekom cijelog susreta imali premoć na terenu. Prvih 20 minuta obje su momčadi odigrale za zaborav, gosti su se tek nekoliko puta uspjeli približiti vratima Siene, ali bez ikakve opasnosti po vrata Manningera. U 25. minuti dosuđen je jedanaesterac za Inter, Portanova je u prostoru napravio prekršaj nad Cruzom, a sudac je pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Ibrahimović, koji je crno - plave doveo u vodstvo.

Samo pet minuta nakon toga izjednačili su domaćini zahvaljujući pogotku Maccaronea. Ipak, minutu prije kraja prvog poluvremena Inter je opet došao do pogotka prednosti. Ibrahimović je idealno uposlio Cambiassa koji nije imao težak zadatak svladati nemoćnog Manningera.

Otvaranje drugog dijela bilo je sretno za vodeću momčad prvenstva. U 52. minuti Ibrahimović je udarcem s 25 metara udaljenosti rasparao mrežu Manningera za povećanje vodstva Intera na 3:1. Nakon tog pogotka igra se primirila i tako je bilo sve do 92. minute kada su domaćini došli do novog pogotka. Forestieri je udarcem izvana iznenadio Julia Cesara i postavio rezultat na konačnih 3:2 za pobjedu Intera.

Nezgodno gostovanje dobro su odradili i nogometaši Fiorentine, koji su u Parmi svladali istoimeni klub rezultatom 2:1. Domaćini su u 17. minuti imali odličnu priliku za vodstvo, ali je nisu iskoristili. Castellini je centrirao za Pisanua, gostujući vratar Frey je izišao s vratiju, a Pisanu je neprecizno gađao i pogodio vratnicu. Pet minuta nakon toga Pisanu je dobro proigrao za Pacija, koji je također bio neprecizan i loptu poslao pokraj gola.

Fiorentina se probudila tek sredinom prvog dijela. U 25. minuti Ujfalusi je odlično pronašao Gamberinija koji je iz blizine uspio promašiti okvir gola i loptu poslati nebu pod oblake. Viole su u 44. minuti ipak uspjele doći do vodstva. Santana je izveo udarac iz kuta, najviši u skoku bio je Mutu koji je glavom svladao Buccija.

U drugom poluvremenu opasniji su bili gosti koji su krenuli po povećanje vodstva. U 50. minuti Mutu je odlično uposlio Donadela koji je pogodio pokraj gola. Domaćini su u 69. minuti ipak uspjeli doći do izjednačenja. Slobodan udarac izveo je Cigarini, a Coly je glavom loptu poslao kroz ruke Freya.

Konačno rješenje utakmice dogodilo se u 85. minuti. Morrone je u prostoru srušio Vierija, sudac je pokazao na bijelu točku, a Mutu je matirao Buccija za konačnih 2:1 i pobjedu Fiorentine. Igor Budan zbog ozljede nije konkurirao za sastav Parme.

Vrijednu pobjedu upisala je Genoa našeg Ivana Jurića, koja je na gostovanju u Rimu svladala Lazio rezultatom 2:1, a Jurić je u igri proveo svih 90 minuta. Prvo poluvrijeme pripalo je domaćinima koji su došli u vodstvo u 23. minuti susreta. Nakon izvedenog udarca iz kuta, vratar gostiju Rubinho je prerano izišao s vratiju, a Mauri je loptu poslao u praznu mrežu za vodstvo Lazija od 1:0.

U drugom poluvremenu uslijedio je preokret gostiju iz Genove. U 50. minuti dosuđen je jedanaesterac za goste nakon prekršaja Stendarda na Milanettu, a s bijele točke precizan je bio Borriello koji je poravnao rezultat na 1:1. Isti igrač je četiri minute kasnije ponovno zatresao mrežu Ballotte i Genoi donio vrijednu pobjedu koja je stavlja na 11. mjesto na ljestvici.

Identičnim rezultatom kao onim u Rimu, Livorno je u gostima svladao Torino. Saša Bjelanović našao se u početnom sastavu domaćina, kao i Dario Knežević, koji je startao među prvih 11 u Livornu. Gosti su poveli u 20. minuti susreta zahvaljujući pogotku Tavana, a isti je igrač u 45. minuti povećao vodstvo Livorna na 2:0. Torino je u 78. minuti uspio smanjiti vodstvo gostiju na 2:1, a strijelac tog pogotka bio je Bottone, no to je bilo i konačno rješenje ove utakmice. Bjelanović je zamijenjen u 72. minuti kada je umjesto njega u igru ušao Oguro.

Udinese je minimalnom pobjedom od 1:0 u gostima svladao Cagliari. Gosti su do pobjede došli unatoč činjenici da su sat vremena igrali s deset igrača jer je već u 29. minuti zbog drugog žutog kartona teren morao napustiti Felipe. Strijelac pobjedonosnog pogotka za goste je Quagliarella koji je u 32. minuti zatresao mrežu Storarija nakon asistencije Di Natalea.

Jedinu pobjedu na domaćem terenu u ovom kolu ostvarili su nogometaši Sampdorije koji su s visokih 3:0 nadigrali Palermo. Domaćini su poveli u 21. minuti, Cassano je odlično asistirao Bellucciju koji je matirao gostujućeg vratara Fontanu. Povećanje vodstva stiglo je u 45. minuti kada je mrežu Fontane zatresao Sammarco, a konačan rezultat je na 3:0 postavio Cassano pogotkom u 77. minuti susreta. Sampdoria se nakon ove pobjede uzdigla na visoko sedmo mjesto na ljestvici sa samo bodom zaostatka za šestoplasiranim Palermom.

Lošu statistiku domaćina u ovom kolu ima priliku popraviti Milan, koji se večeras u 20.30 sati na San Siru sastaje s Napolijem. Rossoneri ove sezone još nemaju pobjedu na domaćem terenu.

Serie A, 18. kolo: Atalanta - Roma 1:2, Siena - Inter 2:3, Parma - Fiorentina 1:2, Torino - Livorno 1:2, Lazio - Genoa 1:2, Cagliari - Udinese 0:1, Sampdoria - Palermo 3:0.