Vodeni sportovi

Svijet za sebe

Tea Lokas • subota, 19.01.2008.

Večeras je odigrano četvrto kolo vaterpolske Eurolige, a nadmoćnom pobjedom nad mađarskim Honvedom Jug je osigurao prolaz u četvrtfinale najvećeg natjecanja u Europi. Svijet za sebe nije bila samo momčad Juga, moglo bi se tu izdvojiti par bitnih karika koje su se pokazale u najboljem mogućem svjetlu...

Jug CO - Domino Honved Budapest 10:5 (3:1, 3:1, 4:1, 0:2)

Dubrovnik, bazen u Gružu

Jug CO: Vićan, Hrošik, Bošković 1, Sukno S. 1, Joković 4, Smodlaka, Marković, Bušlje 2, Sukno I., Dobud 2, Obradović, Car. Trener: Nikolić.

Honved: Gergely, Szekely 1, Kovacs, Vindisch 2, Fodor 1, Barany, Kiss, Szivos, Molnar, Vari 1, Gor-Nay, Harai, Bisztritsany. Trener: Kovacs I.

Suci: Caputi M. (Italija), Moliner molins A. (Španjolska)

Osim kolektivne nadmoći, izvrsne obrane i preporođenog Jokovića, pojedinac koji je ponovno zacementirao vrata Jugovog gola bio je Frano Vićan. Dubrovačka hobotnica obranila je sigurne pogotke, oči u oči s nervoznim mađarskim napadačima. Za Vićana "nemoguće" ne postoji. Način na koji se obračunavao s opasnim Vindischom i cijelom ekipom Honveda izazvao je skandiranje publike i divljenje gledatelja.

Već u prvim trenucima utakmice "u posjet" mu dolazi večeras raspoloženi Vindisch, a Vićan mu smiruje dojmove i obranjuje udarac jedan na jedan. Akcija - "ljepotica četvrtine", događa se pri prvom pogotku u susretu, kada Bošković ubacuje u sredinu za Dobuda koji sprema loptu u mrežu za 1:0 i početak Jugovog niza.

Slika 1 od 2.

Joković unatoč nagađanjima o nespremnosti već u prvoj četvrtini nagovještava svoj veliki dan. Ljevica je "proigrala" i s desnog krila uspješno zahvaćala gornje kuteve mađarske mreže. Svu svoju raskoš Vićan nastavlja pokazivati i u drugoj četvrtini, a Dobud povećava prednost Juga na 5:1 svojim drugim pogotkom.

Honved se pokušavao nametnuti i u trećoj četvrtini no s učinkom od jednog gola po četvrtini, to im i nije baš polazilo za rukom. Maksimalnih sedam razlike Juga u stvarnost je pretvorio "čovjek iz sjene" - Sandro Sukno, koji se suigračima pridružio u "sređivanju posla" ubacivši za 10:3.

Slika 2 od 3.

Lagani odmor Dubrovčana, još pokoja egzibicijska obrana "vodene nemani" Vićana, i dva utješna pogotka Mađara priveli su utakmicu svršetku koji se mogao samo poželjeti. U pobjedu je najviše ugradio Joković sa svoja četiri pogotka, a stopostotni dvojac Bušlje/Dobud "upakirali" su poraz Mađarima. U redovima gostiju najbolji je bio Vindisch s dva pogotka, dok su imena poput Kissa i Szivosa ostala gotovo nespomenuta.