Ajax posrnuo, Lakić odličan

Vedran Babić • nedjelja, 27.01.2008.

Neodlučenim ishodom protiv Vitessea Ajax polako gubi priključak s vodećim PSV-om, derbi je završio bez pobjednika, NEC je slavio nakon deset kola, dok je Heracles napokon ostvario gostujuću pobjedu nakon nevjerojatnih 28 dvoboja, a slavlju je svoj doprinos dao i Srđan Lakić s dva pogotka...

Na Gelredomu su domaćini prvi zadali udarac Kopljanicima. Već u 7. minuti Mads Junker zabija jedini pogodak prvog dijela na asistenciju Takaka. Prvih deset minuta nastavka su bile najatraktivnije minute susreta, s čak tri gola. Prvi je izjednačujući, i to Urbyja Emanuelsona tek što se krenulo s centra. Potpuni preokret gostiju uslijedio je samo četiri minute poslije kada je precizan Luis Suarez. Konačnih 2:2 postavlja u 55. Harrie Gommans. Skoro dva mjeseca su prošla od posljednje Ajaxove pobjede u gostima, a kako sada igraju, moguće je da se ta negativna serija i produži.

Oba pogotka koja su postignuta na De Kujpu u dvoboju između Feyenoorda i Groningena su djela igrača iz potonje momčadi. Marcus Berg opravdao je status najboljeg strijelca gostiju zgoditkom u 32. minuti, a veznjak Mark – Jan Fledderus je autogolom u maniri zahvalnog gosta poklonio domaćinima jedan bod. Unatoč propuštenoj prilici da nakon ovog kola postanu prvi pratitelji PSV-a, Groningen i dalje drži više nego solidno peto mjesto Eredivisie lige.

NEC iz Nijmegena je konačno prekinuo niz od deset utakmica bez pobjede u prvenstvu. Na svom su terenu danas svladali Utrecht s 2:0, a Jhonny van Beukering i Brett Holman su bili igrači odluke koji su u drugom poluvremenu riješili utakmicu.

Nakon godine i čak deset mjeseci, Heracles je upisao tri boda na ligaškom gostovanju. I to na kakav način – 5:0 protiv Venloa. Pobjednik je odlučen već u prvom dijelu pogocima Loomsa, Garcie – Garcie i Lakića. Bivši igrač Kamen Ingrada i Herthe ponovno je zatresao mrežu u 51. minuti, a domaćine je dokrajčio Crnogorac Igor Gluščević.

Važnu i pomalo neočekivanu pobjedu je u Enschedeu kod Twentea ostvarila Sparta Rotterdam. Yuri Rose je iznenadio domaćine u 28. minuti, da bi do odmora Romano Denneboom vratio stvari na početak. Sedmi pogodak sezone, koji je ujedno Sparti donio 18. bod postigao je Charles Dissels.

Eredivisie, 22. kolo: Vitesse – Ajax 2:2, Feyenoord – Groningen 1:1, Twente – Sparta Rotterdam 1:2, Venlo – Heracles 0:5, NEC – Utrecht 2:0.