Podređeni Portsmouth slavio, slabo izdanje Kranjčara

Marin Vuković • subota, 09.02.2008.

Subotnji dio 26. kola Premiershipa u potpunosti je demantirao poslovicu "kad mačke nema, miševi kolo vode". S izuzetkom susreta u Birminghamu, gdje je Newcastle doživio novi poraz pod vodstvom Kevina Keegana, momčadi iz sredine i s dna prvenstvene ljestvice razočaravajućim su nas nastupima ostavili gladnim dobrog nogometa, a u sivilo se utopio i Niko Kranjčar...

Naš je reprezentativac na travnjaku proveo 74 minute u izdanju sličnom onome s Poljuda, gdje je hrvatska reprezentacija uvjerljivo poražena od Nizozemske. Uglavnom neprimjetan tijekom većeg dijela utakmice uklopio se u loše izdanje svoje momčadi koja je više od 80 minuta provela u podređenom položaju, a potom ipak osvojila bodove pogotkom iz nedopuštene pozicije.

Bolton je cijelim tijekom susreta bio bolja momčad, stvorio bezbroj prilika pred golom Davida Jamesa koji je pak čudesnim obranama još jednom sačuvao svoju mrežu nedirnutom. Dodajmo tomu i nesposobnost Matthewa Taylora, koji je u silnoj želji da Harryju Redknappu dokaže da je načinio pogrešku prodavši ga Boltonu, promašio dvije stopostotne prilike.

Staro pravilo kako propuštene prilike dolaze na naplatu pokazalo se istinitim i u ovoj utakmici, točnije u 81. minuti. kada je Lassana Diarra nakon odbijene lopte došao u priliku i donio bodove gostima. Ponovljene snimke pokazale su ono što ni glavni, ni pomoćni sudac nisu vidjeli: lopta se odbila od Nwankwa Kanua i pogodak je trebao biti poništen zbog zaleđa.

Kevin Keegan je i u petom pokušaju ostao kratkih rukava, Newcastle je i dalje bez pobjede pod vodstvom čovjeka koji je (možda i prerano) proglašen spasiteljem i prigrljen kao kralj St. James Parka. Niti vodstvo i dobra igra u prvih 45 minuta nisu pomogli Newcastleu da izbori tri boda na Villa Parku. Početak je bio odličan, Michael Owen je već u četvrtoj minuti zatresao mrežu Aston Ville i pokazao da mu nekoliko dana medijskog prepucavanja s izbornikom Fabiom Capellom nije odvratilo pozornost od nogometa. Do kraja prvog dijela gosti su zadržali prednost i budućnost je izgledala ružičasto. Ali...

Nastavak je ponudio posve drukčiju priču. Villa je ubacila u višu brzinu i već u trećoj minuti drugog dijela preko Wilfreda Boume stigla do izjednačenja. Još se veselje na rasprodanom Villa Parku nije ni stišalo, a John Carew nakon kornera u 51. minuti glavom povisuje na 2:1. Dvadesetak minuta kasnije isti igrač ponovno je na mjestu za 3:1, a potom u posljednjim trenucima susreta udarcem s bijele točke dolazi do hat-tricka i postavlja konačan rezultat utakmice.

Četvrtoplasirani Everton zadržat će tu poziciju i nakon ovoga kola, budući da je u neatraktivnoj utakmici ipak došao do pobjede nad Readingom, kojemu je ovo pak nevjerojatni sedmi uzastopni poraz. Glavnu ulogu odigrao je Phil Jagielka poslavši loptu glavom u nebranjeni dio mreže u 61. minuti utakmice.

Reading je tako otklizao u zonu ispadanja, gdje je zamijenio mjesto s Birminghamom koji je na Upton Parku odigrao 1:1 s West Hamom. Freddie Ljungberg je doveo domaće u vodstvo već u sedmoj minuti, a devet minuta kasnije James McFadden postavlja konačnih 1:1. Minutu prije kraja crveni karton je po starom dobrom običaju zbog grubog prekršaja dobio Lee Bowyer.

Tottenham je dugo lomio otpor Derby Countyja i u 68. minuti napokon načeo mrežu najlošije momčadi Premiershipa. Robbie Keane je skrenuo loptu u mrežu nakon dodavanja Malbranquea, a na 2:0 povisio je Younes Kaboul u 81. minuti. Konačan rezultat postavio je Dimitar Berbatov iz jedanaesterca u sudačkoj nadoknadi, nakon što je rukom u kaznenom prostoru igrao Alan Stubbs.

Middlesbrough je pogotkom Jeremieja Aliadierea iz 11. minute svladao Fulham i produžio niz bez poraza na sada već respektabilnih pet utakmica. Fulham je pak nakon novog poraza u izrazito teškoj situaciji. Momčad koja je u svoje redove htjela dovesti našeg izbornika Slavena Bilića sve je bliže drugoligaškom društvu, sada zauzimaju pretposljednje mjesto, četiri boda daleko od zone spasa.

Sunderland je svojem uspješnom nizu na domaćem travnjaku dodao i četvrtu uzastopnu pobjedu. Golovima Dicksona Etuhua i Daryla Murphyja svladali su Wigan i definitivno stvorili lijepu bodovnu razliku u odnosu na zonu ispadanja.

U nedjeljno nas poslijepodne očekuju dva velika derbija. Manchester United u 14.30 sati dočekuje Manchester City, dok se od 17 sati sastaju Chelsea i Liverpool.

Premiership, 26. kolo, 09.02.2008:
Aston Villa - Newcastle 4:1, Bolton - Portsmouth 0:1, Derby County - Tottenham 0:3, Everton - Reading 1:0, Middlesbrough - Fulham 1:0, Sunderland - Wigan 2:0, West Ham - Birmingham 1:1.