Lyon samo naoko uvjerljiv, ali tko pita?

Maja Giljanović • subota, 09.02.2008.

Pogleda li se krajnji rezultat Lyonovog susreta protiv Sochauxa, neupućeni bi se grdno prevario s obzirom da je trobod Lavova stigao u samom finišu neočekivano izjednačenog dvoboja...

Muke lidera prvenstva još više čude s obzirom da se nakon posljednjih pet propuštenih utakmica u prvi sastav nakon oporavka (ekspresnog jer još je jučer kukao da ne može i da se nada da će biti spreman do Mancestera u Ligi prvaka) vratio Juninho. Gosti su unatoč groznim ovosezonskim igrama, Peugeotovci su, naime, pretposljednji, dobrano stisli Le Guenove igrače.

Lyon je u vodstvo odmah u 2. minuti doveo Bodmer glavom svladavši od N'Dawa ometenog Richerta. Prošlogodišnji osvajač Kupa, međutim, u nastavku kažnjava Lyon za promašaje, prvenstveno one Benzeme u 22. kada prvi strijelac Le Championnata pogađa stativu odnosno Juninha u 27. minuti i nakon užasne pogreške obrane Les Gonesa poravnava pogotkom Pancratea.

Petnaest minuta prije kraja Bodmer svojim drugim golom večeras donosi olakšanje 40 000 navijača na Gerlandu, a da će Sochaux na gostujuću pobjedu u Lyonu čekati još barem sezonu (posljednji su put pobijedili 1991.) pobrinuli su se Govou i Benzema. Francuski reprezentativni dvojac, naime, zabija u prvoj odnosno četvrtoj minuti sudačke nadoknade za na koncu nezasluženo visokih 4:1.

Da četiri boda kaskaju i nakon 24. kola Žirondinci su se pobrinuli klinički se riješivši fenjeraša iz Metza. Les Grenats su unatoč kakvom-takvom preporodu pod vodstvom novog trenera jer od dolaska Pouliquena Metz je s 3:0 natamburao Strasbourg u Kupu, a ušićarili su i bod na gostovanju protiv Nancyja potvrdili reputaciju najslabijeg napada i najpropusnije obrane lige.

Pobjeda Bordeauxa je stigla na krilima Cavenaghija koji je dvama pogocima, u 26. iz jedanaesterca poslije pogibeljnog starta Diopa na Tremoulinasu i u 72. kojim se Argentinac po šesti put u 11 nastupa upisao na listu strijelaca. Okruglih 3:0 djelo je, pak, Diarre dvije minute prije kraja.

Slika 1 od 2.

Trobod je napokon nakon tri mjeseca posta upisao i Nancy. Trećeplasirana momčad lige nakon devet je uzastopnih prvenstvenih utakmica bez pobjede slavila protiv Toulousea pogotkom Puygreniera iz jedanaesterca u prvoj minuti sudačke nadoknade vremena. Sreća za trenera Correu da su Marcel Picot pohodile slabašne ljubičice koje će na gostujuću pobjedu protiv Nancyja pričekati još barem (čekaju inače pune 23 godine) jednu sezonu.

Uvjerljivu je pobjedu svom treneru Jean-Marc Furlanu za okruglo 100. utakmicu na klupi darovao Strasbourg s 3:0 slavivši protiv Saint Etiennea. Les Verts je načeo Cohade u 38. minuti iz jedanaesterca dosuđenog nakon prekršaja Tavlaridisa na Mulengi, a u nastavku su pobjedu protiv dvama isključenjima (u 80. Guarin i 89. Benaloune) oslabljenog St Etiennea potvrdili Alvaro Santos u 85. i Mulenga.

3:0 je slavio i Valenciennes. Ohrabreni povratkom kapetana Abdeslama Ouaddoua s Kupa nacija, Kombouarevi su igrači slavili protiv osmoplasiranog Lorienta pogocima Savidana u 40. minuti koji je svoj osmi prvenstveni pogodak postigao upravo u jeku najjačeg pritiska gostujuće momčadi, a u nastavku tri su boda vrijedna skoka na peto mjesto nakon četiri uzastopna poraza potvrdili Roudet u 56. i Šebo u 86. minuti.

Monaco je s Jerkom Lekom na klupi za pričuve na svom Louisu II propustio slaviti protiv slabašnog Lillea. Kneževi su postigli radosti kratke vrijedan pogodak u 88 minuti, ali je Bakarov gol nakon od stative odbijenog udarca Meneza poništen zbog ofsajda.

Zlata, pak, vrijednu pobjedu i napretka za tri pozicije prema naprijed je na gostovanju u Rennesu izborio Auxerre. Fernandezovi igrači slave oportunistu Oliecha koji je dvaput u oba poluvremena zabio u sudačkoj nadoknadi zaskočivši neoprezne domaćine, a nulu su i to doslovce ništa-ništa odigrali PSG i Le Mans u ranoposlijepodnevnom terminu nijednom ne zaprijetivši protivničkom vrataru (svidio se donekle samo novopridošlica iz Sao Paola, Brazilac Souza zbog kojeg je Pauleta završio na klupi za pričuve).

Sutra se u preostala dva susreta sastaju šestoplasirani Caen i Lens našeg Vedrana Runje odnosno u derbiju Azurne obale, četvrtoplasirana Nice i Marseille.

Le Championnat, 24. kolo:
PSG - Le Mans 0:0, Lyon - Sochaux 4:1, Bordeaux - Metz 3:0, Nancy - Toulouse 1:0, Monaco - Lille 0:0, Valenciennes - Lorient 3:0, Rennes - Auxerre 1:2, Strasbourg - Saint Etienne 3:0.