Gostima pun plijen

Maja Giljanović • ponedjeljak, 11.02.2008.

U preostala dva susreta 24. kola le Championnata trobodom u gostima su se osladili hrvatski reprezentativac Vedran Runje i njegov Lens kod Caena odnosno Marseille koji se trijumfom kod Nice prometnuo u gazdu Azurne obale...

Ususret gostovanja u Normandiji sedamnaestoplasirani Sang et Or trenera Jean-Pierre Papina i savjetnika mu Daniela Leclercqa čijim je dolaskom na Felix Bollaert i započeo preporod crveno-žutih (otkako je, naime, pristigao nekadašnji trener okrunjen naslovom prvaka Lens je pobijedio u četiri navrata i samo je jednom poražen) je u vodstvo u prvoj minuti doveo Maoulida.

U akciji su inače nakon punih 16 sekundi igre sudjelovali još i Belhadj te Remy taman da se trgovanje na mercatu tijekom siječanjskog prijelaznog roka proglasi punim pogotkom: točku na i stavlja svojim drugim pogotkom u novom dresu dojučerašnji Auxerreovac Maoulida. U 33. prednost je podebljao Mangane, a na nedostižnih 3:0 povisuje 21-godišnji Remy (pristigao u paketu s Alžircem iz Lyona).

U 69. Lemaitre svladava nekadašnjeg hajdukovca samo da bi četiri minute potom Seube autogolom i četvrti put natjerao vratara još uvijek visoko (sedmo) plasiranog domaćina po loptu u svoju mrežu. Caenu je poraz od Lensa drugi uzastopni i ujedno prvi na njihovom Michel d'Ornanu još od 29. rujna i 1:2 protiv Metza.

U derbiju juga Marseille je unatoč terenskoj inicijativi Nice u prvom poluvremenu poveo u 25. minuti jedanaestim ovosezonskim pogotkom prvog momčadskog strijelca Mamadou Nianga, povratnika s netom okončanog Afričkog Kupa nacija. Prednost devetoplasirana ekipa Erica Geretsa može u prvom redu zahvaliti vrataru Mandandi. 22-godišnjak je, od prošlog tjedna francuski reprezentativac, branio sve, a ponajviše se istaknuo u 15. minuti obranivši stopostotnu prigodu Edersona ostavljenog samog na nekih šest metara.

U drugom je dijelu Nice je još više stisnula i gradila igru, ali u prvom redu Modeste nije uspio pronaći put k izjednačenju. Prigodu, pak, utakmice da poravna i izbjegne prvi poraz pred svojim navijačima još od siječnja 2007. propušta Bamogo u 71. minuti, a tri minute kasnije kažnjava ga Cisse i svojim osmim ovosezonskim pogotkom rješava pitanje pobjednika.

Antonettijev Le Gym je i dalje četvrti, ali Marseille je skokom od četiri pozicije napredovao sve do petog mjesta. Ususret gostovanja PSG-a idućeg tjedna na Velodromeu nekadašnji je europski prvak poravnat s Valenciennesom i Monacom sa samo dva boda manje od osiguranog plasmana u euro-kupove iduće sljedeće sezone.