Xavi opet spasitelj

Tomislav Pacak, Vedran Attias • nedjelja, 10.02.2008.

U derbiju 23. kola Sevilla i Barcelona odigrali su vrlo dobru utakmicu u kojoj je svakoj momčadi pripalo po jedno poluvrijeme – Sevilla je puno bolje krenula, no Barca se uspjela vratiti u drugom dijelu…

Prije obračuna u Sevilli, Deportivo je ugostio Getafe, a Villarreal je u posljednjim sekundama odnio sva tri boda iz Murcije. Neriješenim rezultatom na Riazoru Deportivo je produžio svoju nepobjedivost na četiri utakmice, a Murcia je zadržala svoje mjesto u sredini tablice.

U prvih deset minuta gosti su zaprijetili dva puta i to oba puta iz slobodnih udaraca. Prvo je u 7. minuti Fabricio obranio opasan udarac Granera, a samo tri minute kasnije Alvarez pogađa prečku.

Domaćin je prvi puta zaprijetio u 21. minuti, također iz slobodnjaka. Naime, Verdu je vrlo dobro pucao, ali Abbondanzieri je dobro reagirao. Nakon nekoliko dobrih prilika obje momčadi - Depor je poveo kada je na samom kraju prvog dijela Alvarez zabio autogol.

U nastavku, gostujući trener Laudrup uvodi Uchea i to se pokazuje kao dobar potez. Naime, u 69. minuti Nigerijac lijepim udarcem s lijeve strane vraća stvari na početak. Do kraja još su Granero i Uche promašili dobre prilike za pobjedu gostiju, no mora se reći kako je Deportivo zaslužio bod.

U drugoj utakmici Murcia se dobro držala 93 minute, no na kraju nisu uspjeli osvojiti bod. Gosti su bili bolji i zaslužili su pobjedu, no do nje su došli vrlo teško. Naime, tek u 93. minuti Franco se dobro snašao i zabio za pobjedu Žute podmornice.

Slika 1 od 2.

Barcelona se nije uspjela približiti Realu na tri boda zaostatka, no nakon prikazanog u Sevilli, Frank Rijkaard sigurno se zadovoljio i bodom. Barcelona je odigrala prilično slabo prvo poluvrijeme nakon kojeg je Sevilla mogla na odmor otići i s više od 1:0, da bi nakon niza zamjena gosti ipak proigrali i došli do izjednačenja.

Bez niza ozlijeđenih i odsutnih igrača, Barcelona nije uspjela razviti svoju igru, štoviše, Sevilla je bila puno opasnija momčad. U 30. minuti Luis Fabiano pucao je s vrha peterca u donji lijevi kut, no Valdes sjajnom reakcijom spašava svoj gol. Tri minute kasnije Capel ubacuje za Kanoutea koji iz poluvoleja puca ravno u Valdesa. Dobru igru domaćin je oplodio u 35. minuti - Navas je uputio oštar centaršut s desne strane, a na drugoj vratnici najspretniji je mladi Capel za 1:0 Seville.

Pritisak domaćina nije stao ni nakon pogotka, Fabiano je zaprijetio udarcem s 20 metara (pored gola), Keita glavom nakon kornera, no na poluvrijeme se otišlo s 1:0 za domaće. Rijkaard je u svlačionici ostavio Thurama i Edmilsona, a na teren poslao Ronaldinha i Marqueza, odlučan da u Sevilli dođe do bod(ov)a.

Barcelona je u drugom dijelu zaigrala bolje, dok se Sevilla povukla i čuvala pozitivan rezultat. Terensku nadmoć Barca nije uspijevala pretvoriti u ozbiljnije šanse sve do 75. minute kada je prvu takvu Xavi pretvorio u pogodak. Messi je proigrao kapetana gostiju u šesnaestercu, a ovaj udarcem iz prve matira Palopa za 1:1. Xavi je tako drugi tjedan zaredom spasio svoju momčad – prije tjedan dana donio je pobjedu protiv Osasune.

Gosti su mogli doći i do pobjede da je Ronaldinho bio raspoloženiji za slobodne udarce, no donedavno najbolji igrač svijeta upropastio je niz dobrih prilika iz „slobodnjaka“. Barci nije pomoglo ni isključenje Keite u 78. minuti (drugi žuti karton), a najbolju šansu za pobjedu Katalonci su imali u 87. minuti kada Messijevu loptu paralelnu s gol-crtom nitko nije uspio ugurati u mrežu.

Primera, 23. kolo: Deportivo – Getafe 1:1, Murcia – Villarreal 0:1, Sevilla – Barcelona 1:1.