Lyon posrnuo, Lille na Kluivertovim krilima

Maja Giljanović • subota, 16.02.2008.

Šesterostruki uzastopni prvak Francuske za razliku od protivnika im u nadolazećem (ove srijede) prvom susretu osmine finala Lige prvaka, Manchester, naime, je u FA Cupu na Old Traffordu demolirao Eduardov Arsenal, na otvaranju je 25. kola izgubio na gostovanju kod Le Mansa. Pobjedu vrijednu skoka od tri mjesta prema naprijed Lilleu je u 25. kolu dvama pogocima osigurao nekadašnji nizozemski reprezentativac, a danas pomalo zaboravljeni Patrick Kluivert...

Osmoplasirana momčad Le Championnata mudrom je taktikom trenera Garcije čekajući prigodu iz drugog plana na spavanju uhvatila lidera i sasvim zasluženo Perrinove euro-ispitu okrenute igrače pobijedila s minimalnih 1:0. Susret je inače protekao u poprilično uspavanom ritmu i iz prvog dijela ne vrijedi izdvojiti gotovo nijednu suvisliju šansu: u 39. stidljivo je priprijetio Juninho i to iz slobodnog udarca, a ne izgrađene akcije.

U drugom, pak, dijelu Le Mans shvaća da su Lavovi zreli za prvi poraz u osmom prvenstvenom susretu od 1932. (četvrti na Leon Bolleeu) i kreću ofenzivnije što im se isplaćuje u 70. minuti kada centaršut Camare glavom do De Mela prenosi Yebda, a 22-godišnji Brazilac u skladu s reputacijom četvrtog topnika lige, 11. se, pak, golom pridružio Marseilleovom Niangu na trećem mjestu strijelaca, svladava nemoćnog Coupeta.

U preostalih dvadesetak minuta izostaje Lyonova reakcija pa Le Mans i drugi put uzastopce, nakon što je lidera eliminirala u četvrtfinalu Liga-kupa prošlog mjeseca, upisuje minimalnih 1:0.

Claude Puel je 31-godišnjaka neočekivano protiv Rennesa uvrstio u početnu jedanaestoricu, a nekadašnji ubojiti Barcin strijelac povjerenje je opravdao prvi put načevši gostujućeg vratara u 43. minuti iz jedanaesterca dosuđenog nakon Mensahovog neopreznog igranja rukom u vlastitom šesnaestercu. gosti su inače u prvom dijelu bili bliže pogotku, ali je Briandov udarac u 35. minuti zaustavila stativa.

U nastavku je Kluivert u svom osmom ovosezonskom nastupu postigao i četvrti pogodak u 53. minuti, a definitivnu potvrdu još jednog poraza u groznom nizu crveno-crnih koji su u posljednjih 12 prvenstvenih susreta, naime, slavili samo jednom, postavlja Michel Bastos. Pogodak, pak, Pagisa minutu prije kraja nije pomutio slavlje promrzlih 12 000 navijača.

Više nego uvjerljiv bio je i Saint Etienne koji je sa svog Geoffroy Guicharda ispratio trećeplasirani Nancy s četiri komada u mrži vratara Bracigliana. Les verts je nasušno trebao sva tri boda s obzirom na krajnje kaotično stanje u svlačionici, a da će do novog slavlja protiv Correine momčadi koja je od 1932. ovdje pobijedila samo triput doći daje naslutiti pogodak Perrina, prvog ove sezone, u 16. minuti.

Gosti umalo poravnavaju u 29., ali pokušaj Dije zaustavlja stativa. U 42. nova radost za 30 000 navijača stiže nakon Gomisovog pravovremenog utrčavanja na maestralnu asistenciju Feindouna da bi u 70. i sam Gvinejac bio strijelac, peti pogodak sezone zabija iz jedanaesterca dosuđenog nakon prekršaja na Payetu. Točku na i, pak, svojim drugim večeri i devetim pogotkom sezone postavlja Bafetimbi Gomis.

Preokretom minusa s poluvremena Metz je stigao do svoje tek druge pobjede sezone. Les Grenats su žrtvu pronašli u nesretnom šestoplasiranom Valenciennesu čiji je trener Kombouare na Saint Symphorien izveo gotovo pa rezervnu postavu. Gosti su svejedno očekivali trobod posebice s obzirom da su trijumfom nad Lorientom u prošlom kolu stali na kraj crnom nizu od četiri uzastopna poraza.

Valenciennes je u posve zasluženo vodstvo nakon promašene stopostotne prigode Roudeta u 12. i stative Audela u 38. minuti stigao volejem s druge stative Belmadija u 42. U nastavku, međutim, fenjeraši stišću i pogotkom Gueyea u 50. minuti poravnaju nakon čega uz puno sreće zabijaju i drugi, pokazat će se, tri boda vrijedni gol. U 66. minuti, naime, Pjanić nabacuje iz kornera, a nes(p)retni Martinez ponovno u duelu s 21-godišnjim Senegalcem svladava svog vratara.

Sochaux se unatoč gostovanju u prošla dva kola natamburanog Caena (Marseille 6:1, Lens 4:1), po svemu sudeći, remijem na Bonalu oprostio od prve lige . Peugeotovci kaskaju punih šest bodova za sedamnaestoplasiranim Rennesom, a tri su boda ispustili promašivši cijeli niz lijepih prigoda u prvom dijelu. Prije pogotka Maurice-Belaya u 40. minuti zahvaljujući kojem su na odmor otišli s prednošću, Gillotovi su se igrači pošteno napromašivali da izdvojimo samo Isabeyev pokušaj u 28. minuti kojeg vratar Plante brani izbivši ga od prečke u korner.

U 49., pak, Dalmat promašuje jedanaesterac dosuđen nakon prekršaja na Graxu, a svi im se promašaji obijaju u glavu deset minuta poslije kada Gouffran postavlja konačnih 1:1.

Bodove su podijelili i Lens hrvatskog reprezentativca Vedrana Runje i četvrtoplasirana Nice, a da će gosti s Azurne obale i dalje (od 1987.) ostati bez slavlja na Felix Bollartu odnosno da će po četvrti put uzastopce doći do remija daje naslutiti 36. minuta i Modesteov udarac koji završava na Runjinoj stativi. Bivši je hajdukovac na mjestu u 52. (Balmont) dok će se s druge strane navijači Sang et Ora dugo sjećati 87. minute i prečke nakon Maoulidinog pokušaja glavom.

Vrlo vrijednu pobjedu na izrovanom je Abbe Deschampsu protiv Toulousea ubilježio Fernandezov Auxerre zahvaljujući pogotku Niculaea u 52. minuti. Rumunjev je deveti ovosezonski pogodak propustio podebljati Chafni u 70. minuti (vratnica spašava Doucheza), a na sreću promrzlih 9000 navijača pobjedu vrijednu skoka od tri pozicije prema gore sačuvao im je vratar Riou u 90. minuti obranivši udarac Cetta.

Loš dan gostiju porazom na Moustoiru upotpunio je i Strasbourg. Dvoboj susjeda na ljestvici (10. i 11.) pripao je, naime, Lorientu, a slavlje Les Merlusa prekrasnim je pogotkom u prvoj minuti nadoknade prvog poluvremena donio Ulrich Le Pen ostavivši vratara Cassarda da ukopano isprati loptu u svoju mrežu.

Sutra će s početkom u 18 sati Bordeaux kod Monaca naših Jerka Leke i Nikole Pokrivača svim silama upriti kako bi iskoristio popodnevni kiks Lyona i smanjio zaostatak na spomena gotovo nevrijedan bod dok će u 20.55 na travnjak Velodromea istrčati zahuktali Marseille i mrski im PSG.

Le Championnat:
Le Mans - Lyon 1:0, Lille - Rennes 3:1, Saint Etienne - Rennes 4:0, Lorient - Strasbourg 1:0, Auxerre - Toulouse 1:0, Sochaux - Caen 1:1, Lens - Nice 0:0, Metz - Valenciennes 2:1.