Monaco 0:6 Bordeaux
Bordeaux

Bordeaux gaženjem Monaca na bod manjka

Maja Giljanović • nedjelja, 17.02.2008.

Drugoplasirana momčad Le Championnata impresivnom je predstavom na Louisu II na najbolji mogući način iskoristila jučerašnji kiks Lyona na gostovanju u Le Mansu i primaknula se šesterostrukom uzastopnom francuskom prvaku na samo bod zaostatka...

U prvoj od dvije preostale utakmice 25. kola, Bordeaux je na gostovanje kod Monaca naših Jerka Leke i Nikole Pokrivača, od kojih je hrvatski reprezentativac startao od prve minute (zaradio žuti i zamijenjen u 64. minuti), dok je dojučerašnji Dinamovac osvanuo na klupi, stigao svjestan da Lyonov posrtaj na Leon Bolleeu može zakomplicirati, koncem prošle godine činilo se riješenu, utrku za naslovom prvaka.

Momčad trenera Ricarda vlastite je, pak, ambicije temeljila na činjenici da poslije poraza od Nancyja još 5. listopada prošle godine nisu okusili neupjeh na svom terenu. S druge strane, međutim, Kneževi su porazom od Le Mansa i remijem s Lilleom s petog pali na osmo mjesto, a također su eliminirani iz Kupa (Marseille).

Navijače Žirondinaca je donekle brinula reakcija ljubimaca im nakon šokantnog poraza u šesnaestini finala Kupa Uefe od Anderlechta kad su na koncu poklekli (2:1) golom u 95. minuti, ali se u konačnici pokazalo da je Blancova skupina poprilično čvrsta i odlučna. Susret je, po običaju, riješio Fernando Cavenaghi: 24-godišnji je Argentinac dvaput pospremio loptu iza leđa nemoćnog Rome, a nekadašnjem su igraču Rivera i moskovskog Spartaka golovi u 49. i 65. minuti sedmi, odnosno osmi pogodak u posljednjih šest utakmica.

U 60. minuti jednog je pridodao i Micoud, a divljačkim je startom na Bellionu Diego Perez zaradio izravni crveni karton nakon kojeg su demoliranje Monaca nastavili Chamakh u 80., još jednom 34-godišnji veteran Micoud svojim četrvtim ovosezonskim pogotkom u 87. i mlađahni 18-godišnji Obertan u 90. minuti.

Dan su inače obilježile reakcije na skandalozno ksenofobno ponašanje nazovinavijača Metza tijekom jučerašnje utakmice na Saint Symphorienu protiv Valenciennesovog Abdeslama Oaddoua. Marokanski se reprezentativac iznerviran vulgarnim vrijeđanjem po rasnoj osnovi krenuo razračunati s, pokazat će se, 39-godišnjakom, da bi ga s tribina odvukli redari. Ouaddou je ranije upozorio suca na uzvike divljaka, ali mu je rečeno da se ogluši na provokacije i usredotoči na igru (nakon svega još mu je dodijelio i žuti karton).

Igrač je jutros podigao kaznenu prijavu protiv navijača, a punu su mu podršku pružili i njegov Valenciennes, ali i Metz i Francuski savez. Predsjednik LFP-a Thiriez smatra da je situacija bila zrela za prekid susreta, a hoće li Metz, koji je s 2:1 ubilježio rijetku (tek drugu) ovosezonsku pobjedu, platiti buletu, odlučit će Disciplinska komisija na zasjedanju u četvrtak. O primitivnom navijaču Les grenatsa će se, pak, izjasniti sud.

U 20.55 na Velodromeu će se u nesumnjivo veličanstvenoj atmosferi u Clasicu sučeliti zahuktali petoplasirani Marseille i najljući im rival PSG.