1. Hrvatska nogometna liga, 20. kolo, 23.02.2008., Šibenik, Šubićevac, gledatelja: 2.000
Suci: Strahonja (Zagreb), Krmar (Zagreb), Munić (Bregana)
1:0 Osijek
Osijek

Šibenik - Osijek: Makarin odlučio pobjednika

Ivana Jurica • subota, 23.02.2008.

Samo jedan gol pao je u čvrstoj i neizvjesnoj utakmici Šibenika i gostiju iz Osijeka. Ali on je bio dovoljan da Šibenčani konačno pobjednički krenu u proljetni dio sezone, te prekinu seriju Osječana od tri uzastopna slavlja na Šubićevcu. Dobitnom se pokazala koprodukcija Govića i Makarina...

Frane Vitaić
46'
29
Ive Grgas-Grando
78'
8
Juraj Grizelj
89'
Aleksandar Šolić
46'
Ilija Lončarević

Od samog su početka Šibenčani krenuli vrlo aktivno. Bilježimo tako dva udarca Damira Milanovića prema vratima gostiju, ali bez opasnosti. Moglo je zato biti opasno u sedmoj minuti kada su tri Šibenčanina krenula u kontru na dva gostujuća igrača. I. Bulat lijepo je na drugoj strani pronašao Makarina koji nesebično pokušava pronaći kolegu u napadu Zeca, ali Smoje uspijeva blokirati pas Makarina. Moglo je biti vrlo opasno pred Skenderom.

Sedam minuta poslije, nakon prvog kornera na utakmica, stvorila se velika gužva u gostujućem kaznenom prostoru. Tri su puta Šibenčani pokušavali ubacivanjem sa strane doći do prilike za udarac, ali nisu uspjeli. Prvi udarac prema Runji Osječani su uputili u 18. minuti. Josip Knežević je dobro opalio, a domaći vratar je loptu izbacio u korner.

Igrali su domaćini jako dobro u uvodnom dijelu utakmice, dok su gosti uglavnom bili orijentirani na obranu svog gola. U 24. minuti velika prilika za domaće. Makarin je skroz iskosa s lijeve strane pucao na gol Skendera, a na drugoj vratnici sam je bio Roglić. Mreža se u toj akciji nije zatresla, ali zato je samo minutu kasnije Dražen Gović odlično izveo slobodan udarac s desne strane, u kaznenom prostoru gostiju najviši je Makarin koji glavom trese Skenderovu mrežu za domaće vodstvo od 1-0. Sjajnu formu iz priprema Makarin je tako okrunio i proljetnim prvijencem.

Nakon vodstva Šibenčani su se malo povukli te su inicijativu prepustili gostima. Jedinu opasnost pred šibenskim vratima Osječani su kreirali u 39. minuti. Tada je Knežević ubacio za Dinjara koji je ostao sam pred Runjom, ali lopta je za bila previsoka za njega. Domaćini su, pak, imali još dvije prilike za povećanje vodstva, no, Makarin i Kulušić nisu uspjeli ponovno zatresti mrežu gostiju pa se na poluvrijeme otišlo rezultatom 1-0.

Oba su trenera već na poluvremenu napravila prve zamjene. Domaći strateg Kalinić umjesto ozlijeđenog Govića u igru je uveo Franu Vitaića, dok je Lončarević umjesto Dinjara u igru poslao Šolića. I upravo je Šolić u 50. minuti imao odličnu priliku nakon asistencije Hrnčevića, ali se spetljao te nije uspio niti uputiti udarac prema golu Šibenika. Odlučnije su gosti ušli u nastavak, Šibenčani su se orijentirali na obranu i brze kontre preko napadačkog dvojca Zec-Makarin.

Prvi udarac u nastavku Šibenčani su uputili u 58. minuti kada je Roglić s 15-16 metara pucao ravno u dobro postavljenog gostujućeg čuvara mreže. Osam minuta nakon toga Pavličić je pao u kaznenom prostoru Šibenika, Osječani su tražili najstrožu kaznu, a sudac Strahonja je samo odmahnuo da se igra dalje. Imao je zagrebački sudac nekoliko previda na štetu Šibenika, posebno se to odnosi na grubi start nad Zecom u 68. blizini u neposrednoj blizini gostujućeg kaznenog prostora, kada nije svirao niti prekršaj. Šibenčanima je olako dijelio kartone, dok gostujuće grublje startove nije kažnjavao niti prekršajem. Te su njegove odluke živcirale i domaću klupu i tribine, no, srećom strasti bi se vrlo brzo smirile.

13 minuta prije kraja Zec je imao priliku za potvrdu pobjede. Vitaić ga je sjajno izbacio u matnu priliku, ali je njegov udarac s desne strane završio daleko od gola. Kako se utakmica bližila kraju Osječani su polako sve više stiskali domaće duboko na njihovu polovicu. Opasno je bilo u 79. minuti nakon kornera Osječana, ali je Milanović bio priseban te je otklonio opasnost. Gosti su daleko više imali loptu u svom posjedu u drugom dijelu, ali do pravih prilika nisu uspijevali doći. Nakon još jednog kornera Lopes je pucao glavom, ali je Runje i taj udarac gostiju obranio.

Odlično prvo poluvrijeme Šibenčanima je bilo dovoljno da dođu do vrlo važnih bodova i to protiv tradicionalno neugodnih Osječana. Gosti su u nastavku bili bolji, ali nisu uspjeli zatresti Runjinu mrežu pa su prva tri proljetna boda posve zasluženo ostala na Šubićevcu.