1. Hrvatska nogometna liga, 20. kolo, 23.02.2008., Zagreb, Maksimir, gledatelja: 6.000
Suci: Vučkov (Rijeka), Volf (Rijeka), Žudetić (Pula)
Goran Mujanović 55'
Varaždin

Dinamo - Varteks: Soldin početak iz noćne more

Dario Dodić, Vedran Attias • subota, 23.02.2008.

Na proljetnoj premijeri u Maksimiru, pred oko 6.000 gledatelja koji su solidno popunili stadion, Dinamo je poražen od borbenog Varteksa. Gosti iz Varaždina igrali su onako kako su tribine Maksimira očekivale od Modrih – čvrsto, rastrčano i borbeno te su zasluženo uzeli sva tri boda iz Maksimira…

Matija Smrekar
88'

Dražen Besek

Početak utakmice bio je neočekivan – podjednaka igra na sredini terena, bez ikakvog pritiska Modrih, bez prilika, a i bez igre. Tek u 12. minuti igrači Dinama napravili su prvu suvislu akciju. Vrdoljak je lijepo povukao i uposlio Mikića na desnoj strani koji centrira, ali Tadić ne reagira dobro.

Već u sljedećoj minuti Modri su napravili još jednu gužvu u kaznenom prostoru gostiju. Mandžukić je prošao po lijevoj strani, no Tadić ni njegovu loptu ne stiže. Dinamo sada ipak igra bolje i Varteks ne može zadržati loptu kako bi razvio igru i dao malo odmora svojoj obrani. U 16. minuti lopta se sretno odbila do Mandžukića, ali ovaj, nakon lijepe varke, puca vrlo loše u ruke Mađarića.

Slika 2 od 3.

Nakon početnih desetak minuta “zagrijavanja“ Dinamo je sada ipak bolji i redaju se prilike pred Mađarićem. Vrlo brzo vidjeli smo najbolju priliku dosadašnjeg dijela utakmice – Mikić dodaje Tadiću koji s desne strane ide neometan prema golu Mađarića i dodaje na drugu stativu Mandžukiću, no bivši zagrebaš kasni i ne uspijeva spremiti loptu u mrežu.

U 25. minuti vrlo sumnjiva situacija. Bišćan je u svojem stilu povukao prema naprijed i odlično uposlio Modrića. Kada se činilo kako će čak tri Modra igrača krenuti prema Mađariću, pomoćni sudac Žudetić dignuo je svoju zastavicu i označio zaleđe. Teško je točno reći bez gledanja snimke, no sigurno je jedno – pomoćnik je ili odlično vidio zaleđe ili oštetio Dinamo.

Slika 1 od 2.

Negodovanje zbog te odluke još se nije stišalo, a Mikić je ušao u kazneni prostor i silovito pucao, ali vratar gostiju odbija loptu. Ideja trenera Beseka s vrlo visoko postavljenom obranom, na četrdesetak metara od gola Mađarića, uspjela je i gosti su uspjeli natjerati vezne igrače Dinama da nekoliko puta daju duge, i netočne, lopte u “bunar“.

U 36. minuti gosti su umalo poveli preko Mujanovića koji je stigao jednu dugu loptu, no Koch je na vrijeme izašao s gola i blokirao udarac. To je ujedno bila i zadnja prilika u prvom dijelu u kojem su domaći igrači razočarali okupljene gledatelje. U 45 minuta nismo vidjeli gotovo ništa pa su igrači, nakon dugo vremena u Maksimiru, ispraćeni zvižducima na (ne)zasluženi odmor.

Slika 3 od 4.

Na početku nastavka nismo vidjeli pomak u igri Dinama, a onda – šok na Maksimiru. Mumlek je izveo slobodni udarac nekoliko metara udaljen od korner zastavice, a njegov centaršut/udarac prošao je kroz veliku gužvu i završio u mreži Kocha za 0:1. Modrima nije bilo dovoljno upozorenje pogodak Varteksa pa su ubrzo primili još jednoga.

U 55. minuti Mumlek je još jednom dobro centrirao, a Mujanović odlično reagirao i zatresao mrežu za 0:2. Iako je 0:2 vrlo neugodan rezultat, najveći problem novog trenera Soldo bila je činjenica što je to i zaslužen rezultat. Reakcija trenera bilo je uvođenje Balabana umjesto nevidljivog Guele.

Slika 4 od 5.

Noćna mora Dinama nastavlja se u 60. minuti kada je, dotada solidni, Čale bez razloga komplicirao kao zadnji igrač obrane i izgubio loptu od Mujanovića. Lijevi bočni Dinama pokušao je popraviti svoju grešku, no nije stigao i samo je uspio s leđa srušiti Mujanovića na dvadesetak metara te je potpuno opravdano dobio izravan crveni karton.

Tračak nade u mogući preokret dao je Tadić u 79. minuti. Vukojević je na sredini igrališta dodao Modriću koji pušta loptu Tadiću, a mladi napadač gotovo s centra ide sam prema Mađariću i rutinski zabija za 1:2. Dinamo se razigrao nakon smanjenja i redale su se opasne situacije na polovici Varteksa, koji je nestao s terena nakon pogotka Tadića. Dinamo je do kraja pokušavao zabiti za izjednačenje, no nisu uspjeli. Tadić, Mandžukić i Balaban imali su nekoliko poluprilika, ali nisu ih realizirali. Na kraju je i vratar Koch krenuo u napad, no ništa nije pomoglo Dinamu.

Vrlo loša predstava Dinama i zaslužena pobjeda Varteksa čiji su se igrači na kraju, uz pljesak tribina, zasluženo veselili na sredini igrališta. “Modre zvijezde“ igrale su vrlo loše i tromo, bez prave igre ili prilika, dok su gosti, predvođeni Mumlekom, Mujanovićem i Brezovcem, odigrali vrlo borbeno i potpuno zasluženo idu pjevajući u Varaždin.