1:0 Slaven Belupo
Slaven Belupo

Zadar – Slaven Belupo: Kapetan zapečatio pobjedu

Sanja Čalić • subota, 23.02.2008.

U prvom susretu proljetnog dijela prvenstva Zadrani su na Stanovima uspjeli svladati momčad iz Koprivnice kojima je, nakon brojnih propuštenih prilika domaćih, presudio zadarski kapetan Jakov Surać u 76. minuti, postigavši jedini pogodak na utakmici. Minimalnom su pobjedom (1:0) Zadrani tako došli do tri vrlo značajna boda u borbi za ostanak u gornjem dijelu ljestvice…

Šime Gregov
67'
24
Hrvoje Ćustić
73'
3
Roko Mišlov
89'
Krunoslav Jurčić

U dvoboj 20. prvenstvenog kola i Zadrani i Koprivničani krenuli su bitno oslabljeni. Dalibor Zebić zbog ozljede koljena nije mogao računati na jednog od ključnih igrača, Dragana Župana, čiji je izostanak ostavio traga na zadarskoj igri, te na Valerija Balaškovića koji se nakon ozljede tek vraća u momčad. S druge je pak strane, Slaven Belupo, kojeg je na Stanovima bodrilo oko 50 navijača, bio je oslabljen zbog izbivanja kartoniranog Posavca i ozlijeđenog Šiklića.

Nakon odmjeravanja snaga u početnim minutama susreta kojeg je okarakterizirala borba na sredini terena, prvoj izglednijoj prilici susreta ispriječilo se u 15. minuti Delićevo zaleđe, a osam minuta nakon toga i Zadar je, preko Želimira Terkeša u dva navrata pokušao ugroziti Ivešina vrata. Najbolji se Zadrov strijelac u 23. minuti našao u prilici donijeti svojoj momčadi vodstvo nakon kornera Tomasova, no njegovom je udarcu nedostajalo završne preciznosti, dok je već minutu kasnije zaprijetio vrataru Slavena iz slobodnog udarca, ali rezultat je ostao nepromijenjen.

U igri u kojoj je nakon 20. minute bilo podosta prilika, i jedna i druga momčad pokušale su pronaći put do protivničkog gola, no u tome nisu imale mnogo uspjeha. U 29. je minuti, nakon jedne izgubljene lopte domaćih na centru, Jajalo stvorio Deliću mogućnost da Farmaceute dovede u vodstvo, ali mladog je napadača svojim izlaskom omeo vratar Subašić, sačuvavši tako svoju mrežu netaknutom.

Zadar je prijetio, ponajviše preko Terkeša, kojem je društvo u napadu u ovom dvoboju pravio Mitrović, a jednu je od najboljih prilika za postizanje pogotka u 38. minuti prokockao branič Ninoslav Parmaković nakon izvedenog kornera mladog Tomasova. Budući da ni on nije bio precizniji od svojih suigrača, poslavši loptu uz samu vratnicu Slavenovog gola, na odmor se otišlo bez postignutog pogotka.

U nastavak je Zadar krenuo mnogo agresivnije, pokušavajući probiti vrlo čvrstu obranu Slavena koja domaćima nije davala mnogo prostora da se približe Ivešinom golu. Iako su Zadrani pritiskali, u vrlo su se kratkom periodu izredale šanse i na jednoj i na drugoj strani. Najprije su izvrsnom akcijom Šehić i Jurić uspjeli izbaciti iz igre njihovu obranu, no ponovno je Subašić spriječio vodstvo gostiju, a nedugo potom Tomasov se našao oči u oči s Ivešom, ali ni ta akcija nije okončana pogotkom.

Nakon mnogo propuštenih prilika, od kojih valja spomenuti i pogođenu gredu Želimira Terkeša, Zadru su se sav trud i velika želja za postizanje gola i isplatili u 76. minuti. Akciju Tomasova i Eleza propustio je realizirati Terkeš, no lopta je put pronašla do kapetana Suraća koji je uspio svladati gostujućeg vratara donijevši svojoj momčadi značajno vodstvo od 1:0. Do kraja su susreta Farmaceuti svoje snage uložili u napad, no osim prigode Poljaka u 79. minuti, nisu uspijevali kreirati niti jednu ozbiljniju opasnost koja bi zasluženu Zadrovu pobjedu dovela u pitanje.