Francuzi suhog baruta

Maja Giljanović • nedjelja, 24.02.2008.

Dvjema umnogočemu sličnim utakmicama nazočile su večeras tribine u Toulouseu i Bordeauxu u 26. kolu Le Championnata, a dosada upravo okončane nule na Chaban Delmasu prve Lyonove pratilje protiv čvrstog Lillea zabavila je zacijelo samo navijače Lavova sa Gerlanda koji su dojučerašnji bod zaostatka povećali na opipljivija tri...

Žirondinci su Lille ugostili pod imperativom pobjede s obzirom da je Lyon jučerašnjom rutinskom pobjedom nad Metzom povratio četiri boda prednosti, a također su Laurent Blancovi igrači navijačima koji su nakrcali Chaban Delmas obećali iskupljenje za eliminaciju u šesnaestini finala Kupa UEFA od Anderlechta. 12. momčad lige ni u kom slučaju se, međutim, nije smjela uzeti olako: jedini su od povratka sa zimske stanke neporaženi u prvenstvu i ekipa su koja pod čvrstim vodstvom trenera Puela ima najmanji broj poraza u Le Championnatu (pet, ali su relativno nisko u plasmanu zahvaljujući nevjerojatnih 13 remija u dosadašnjih 25 kola).

Posljednji je poraz LOSC, pak, ubilježio još 8. prosinca lani, a treba uzeti u obzir i da Les Dogues imaju utakmicu manje (Lens). Da će biti tvrd orah Lille je pokazao u 16. minuti kad samo nespretnost Fraua spašava Bordeaux neugodnosti: lansiran od Cabayea na samoj ivici ofsajda 27-godišnjak se sam pred vratima ne snalazi i dozvoljava Diawari da reagira i osujeti mu udarac izbacivanjem lopte u korner. Domaći sastav su gosti primirili od samog početka: Bordeuaxovu nemoć najbolje oslikava podatak da je ubojiti Cavenaghi prvu kakvu-takvu loptu (u blizini Sylvinog gola) primio u 40. minuti.

Momčad koja je u posljednja dva prvenstvena kola zabila nevjerojatnih devet pogodaka (šest na Louisu II protiv Monaca u prošlom kolu) i nastavak je odigrala neprepoznatljivo. Igru bez truna imaginacije i samo jednu prigodu, Micouda u 81. minuti koji neometan s pet metara glavom prebacuje gostujuća vrata, Lille međutim nije kaznio, a najbliže golu stigao je Lichtsteiner koji milimetarski preciznu asistenciju ponajboljeg na terenu Cabayea propušta zakucati u mrežu (dobro postavljenog) Ramea.

U prvoj, pak, utakmici dana bodove su također poprilično nezanimljivoj utakmici podijelili Toulouse i Marseille i zapravo odigrali doslovce ništa-ništa. Na po prvi put ove sezone rasprodanom Municipalu (35 500 navijača) zahuktali Marseille trenera Erica Geretsa nije se uspio osvetiti ljubičicama za poraz (2:1) na Velodromeu u osmom prvenstvenom kolu kad ih je inače vodio uskoro smijenjeni Albert Emon pa je Olympique ostao na petom mjestu: jučer ga je, naime, Le Mans gostujućom pobjedom u Valenciennesu preskočio za jedan (ali vrijedan) bod, a Phoceenes za trećim mjestom Nancyja kaska pet bodova.

Marseille je dominirao susretom, kombinirao, premoćno držao loptu u svojim nogama, šutirao, izveo više kornera, ali pravih prigoda u prvom dijelu nije stvorio. Osamnaestoplasirani Toulouse još manje. U nastavku Marseille, unatoč umoru od puta u Moskvu i poraza u uzvratu (2:0) protiv Pletikosinog Spartaka unatoč kojem je sačuvao prednost iz prve utakmice (3:0), stišće i nakon Mandandinog spašavanja vodstva domaćina u 57. minuti preko Elmandera prijeti dvaput preko Cissea. 26-godišnji francuski reprezentativac prvo glavom puca u 76. nakon ubačaja Cheyroua, ali vratar Douchez loptu zaustavlja na samoj crti. Tri minute potom jubilarni deseti ovosezonski pogodak nekadašnjem igraču Liverpoola skida spasitelj makar boda Toulouseu koji, međutim, ostaje u zoni ispadanja s tri boda manje od Runjinog Lensa na 17. mjestu.