Bendtner spasio Arsenal, United zaostaje samo bod

Marin Vuković • subota, 01.03.2008.

Samo deset kola prije kraja engleskog prvenstva neizvjesnost je dosegla vrhunac. Arsenal se pogotkom u sudačkoj nadoknadi spasio prvog poraza na Emiratesu, ali njegova prednost na vrhu sada iznosi samo jedan bod. Manchester United i Chelsea upisali su uvjerljive pobjede u Londonu, a pobjednik Carling kupa Tottenham teško je poražen od Birminghama...

Utrka za naslov engleskog prvaka iz kola u kolo postaje sve neizvjesnija. Nicklas Bendtner je pogotkom u trećoj minuti sudačke nadoknade spasio Arsenal prvog ovosezonskog poraza na Emiratesu, dok su se Manchester United i Chelsea visokim pobjedama nad Fulhamom, odnosno West Hamom, za još jedan korak približili Topnicima.

Predviđanja kako bi se Aston Villa mogla pokazati vrlo tvrdim orahom za uzdrmani Arsenal pokazala su se istinitima. Gosti iz Birminghama iznenadili su Topnike i odličnom igrom odnijeli bod s Emiratesa iako se do posljednjeg trenutka činilo kako će odnijeti sva tri. Nakon početne inicijative domaćina Villa je u 27. minuti iznenadila Topnike. Danas izrazito opasni Gabriel Agbonlahor uputio je oštru povratnu loptu u peterac Arsenala, a tamo se našao nesretni Philippe Senderos i svladao vlastitog vratara.

Ozdravi brzo, Eduardo

Kako ozlijeđeni Eduardo da Silva ne bi bio zaboravljen, Arsenal se pobrinuo za potez vrijedan hvale. Na jednoj od reklamnih površina iza gola postavljena je poruka na kojoj je pisalo "Get Well Soon Eduardo" (Ozdravi brzo, Eduardo).

Momčad Martina O'Neilla u prvom je dijelu ostala bez čak dvojice igrača. Prvo je zbog ozljede travnjak morao napustiti Nigel Reo-Coker, a potom je težu ozljedu pretrpio i Curtis Davies. Usprkos svim nevoljama gosti su sve do same završnice čuvali stečenu prednost i stvorili još nekoliko vrlo izglednih prilika za pogodak, od kojih prije svega valja istaknuti gredu Shauna Maloneya. Trenutak odluke ipak je stigao u 93. minuti kada se u gužvi najbolje snašao Bendtner i postavio konačnih 1:1.

Iako su na klupi za pričuve ostali Wayne Rooney i Cristiano Ronaldo, Manchester United nije imao većih problema na gostovanju kod Fulhama, pretposljednje momčadi lige. U 15. minuti dosuđen je slobodan udarac za United na rubu kaznenog prostora, a svoj prvijenac u Premier ligi lijepim udarcem postiže Owen Hargreaves. Prednost gostiju minutu prije kraja prvog dijela udvostručio je Ji-Sung Park nakon ubačaja Paula Scholesa.

Istim rezultatom ušlo se i u završnih 20 minuta utakmice, kada u igru ulaze Rooney i Ronaldo, a odmah potom United stavlja točku na "i" ove utakmice. John O'Shea je ušao u šesnaesterac i poslao neugodnu povratnu loptu, na koju natrčava Simon Davies i autogolom postavlja konačnih 0:3.

Sve dvojbe oko pobjednika u londonskom derbiju na Upton Parku također su se rasplinule već u prvom poluvremenu, a Chelseaju je za nedostižna tri pogotka prednosti trebalo samo pet minuta. Mrežu West Hama načeo je Frank Lampard u 17. minuti udarcem s bijele točke, tri minute kasnije Joe Cole je precizan iz daljine, a već u 22. minuti velikih 3:0 postavlja Michael Ballack. Nedugo zatim zbog naguravanja s Luisom Boa Morteom isključen je Lampard, no prednost gostiju bila je prevelika za bilo kakav preokret West Hama. Štoviše, sredinom drugog dijela Chelsea je povećao svoju prednost, za 4:0 precizan je bio Ashley Cole.

Nogometaši Tottenhama očito još uvijek slave osvojeni Carling kup, budući da su na gostovanju kod Birminghama pregaženi s visokih 4:1. Najzaslužniji za ovako visoku pobjedu domaćina bio je Mikael Forssell koji je postigao hat-trick, a jedan pogodak dodao je i Sebastian Larsson. Utješni pogodak za Spurse u završnici je utakmice postigao Jermaine Jenas.

Menadžer Newcastlea Kevin Keegan već nekoliko tjedana govori kako je njegovoj momčadi za eksploziju i povratak u formu potrebna tek jedna pobjeda. Međutim, ta pobjeda nikako da stigne. Iako su danas u susretu s Blackburnom zaslužili barem bod, izgubili su sve pogotkom Matta Derbyshirea u 90. minuti utakmice. To je treći uzastopni poraz Newcastlea i produžetak niza na 11 utakmica bez pobjede.

Kad već ne može Newcastle, niz od osam poraza zaredom prekinuo je Reading pobjedom nad Middlesbroughom, također u sudačkoj nadoknadi utakmice. Tri boda i novu nadu za opstanak u Premiershipu Readingu je donio James Harper nakon dodavanja Stephena Hunta.

Sunderland nikako ne može do gostujuće pobjede, pa čak ni kada se s druge strane nalazi zaista loš Derby County. Utakmica je završena podjelom bodova i bez pogodaka, čime je domaćin tek u 28. kolu stigao do dvoznamenkastog broja osvojenih bodova.

Vedran Ćorluka vratio se u momčad Manchester Cityja, kojoj su tri boda iz susreta s Wiganom bila neophodna za ostanak u utrci za Europu, i odigrao svih 90 minuta. Nakon loše utakmice bez pogodaka bodovi su ipak podijeljeni, a vrijedna spomena je jedino ozljeda Elana zbog koje je travnjak morao napustiti već u 49. minuti.

Premiership, 28. kolo, 01.03.2008:
Arsenal - Aston Villa 1:1, Fulham - Manchester United 0:3, West Ham - Chelsea 0:4, Birmingham - Tottenham 4:1, Derby County - Sunderland 0:0, Middlesbrough - Reading 0:1, Newcastle - Blackburn 0:1, Manchester City - Wigan 0:0.