Lyon pobjedom pritišće Bordeaux

Maja Giljanović • subota, 01.03.2008.

Unatoč posljednjih mjeseci igrama nedostojnim ugleda šesterostrukog uzastopnog prvaka, Lavovi sa Gerlanda sretnim su trobodom izborenim protiv čvrstog Lillea povećali, barem na 24 sata, prednost nad drugoplasiranim Bordeauxom i postavili zdrave temelje sedmom naslovu...

Lyon je, u veoma delikatnom trenutku jer lidere Le Championnata u utorak očekuje izazov Old Trafforda i pokušaj prolaza u četvrtfinale Lige prvaka (nakon nezgodnih 1:1 sa Gerlanda) protiv Manchestera (goropadni Englezi su, pak, u Premiershipu pregazili Fulham), pobijedio četrnaestoplasirani Lille s minimalnih 1:0 na gostujućem za obje momčadi travnjaku Stade de Francea.

U čast desete obljetnice puštanja u promet velebnog zdanja, Lyon je kao nepobitno trenutačno (inače je Saint Etienne) najveća francuska momčad dobio čast pred obilato rekordnih 77 850 gledatelja ući u povijest Le Championnata. Lille je, pak, po prvi put, s obzirom da je 2005. u Parizu igrao svoje utakmice Lige prvaka, okusio gorčinu poraza: niz od dva remija i veličanstvenog trijumfa nad Manchesterom les Dogues nisu uspjeli produljiti protiv Perrinove momčadi.

Gosti su s druge strane šesti put ove sezone slavili u osvit euro-ispita (dvaput su, pak, poraženi - Caen u 17. kolu prije utakmice s Rangersima odnosno Le Mans u 25. prije Manchestera), a tri boda je pogotkom u 32. minuti osigurao Fred svojim trećim u posljednje dvije utakmice. U drugom poluvremenu Lille je stisnuo, a kiks Clerca u 48. minuti propušta kazniti Frau. Unutarnji felš akvizicije iz PSG-a, naime, pored svladanog Coupeta spašava povratnik nakon punih sedam mjeseci od teške povrede Cris, a veće sreće nije bio ni drugi Brazilac u redovima domaćina Michel Bastos koji u drugoj minuti sudačke nadoknade vremena pogađa stativu nemoćnog, ali sretnog Coupeta.

Prvi poraz Lillea nakon osam uzastopnih utakmica vraća Puelovu momčad samo korak unatrag (zahvaljujući povoljnom raspletu večernjih utakmica konkurenata im) dok Lyonu naprotiv 17. ovosezonska prvenstvena pobjeda otvara velikih šest bodova prednosti prije sutrašnjeg dvoboja Bordeauxa s PSG-om (s tim da se dvojac vodećih sastaje 9. ožujka na Gerlandu).

Marseille je, pak, na svom Velodromeu ugostio dvanaestoplasirani Auxerre koji je trima uzastopnim prvenstvenim pobjedama gajio nadu u eventualni prekid serije Geretsove momčadi od šest uzastopnih troboda pred njenim navijačima. Treneru les Bourguignonsa Jeanu Fernandezu, nekadašnjem igraču i treneru Olympiquea je, međutim, od samog starta postalo jasno da od novog uspona na ljestvici neće biti ništa.

Domaćina je, naime, u vodstvo odmah u 6. minuti doveo Cana iskoristivši zbrku u šesnaestercu nakon slobodnog udarca Cheyroua, a prednost je u 22. podebljao Djibril Cisse. Nekadašnji Auxerreovac: šest je godina, naime, 27-godišnji francuski reprezentativac proveo u krivom večeras dresu, isporučio obećano i glavom sam pred Riouom sa šest metara postigao svoj okruglo deseti pogodak sezone.

U drugom je poluvremenu Jelen u 83. nesretno pogodio samo stativu prije nego je Pedretti, godinu dana igrač Marseillea, uspio smanjiti rezultat svojim prvim ovosezonskim pogotkom, ali prekasno, u 89. minuti.

Lens hrvatskog reprezentativca Vedrana Runje kojeg je trener Papin (čestitke novopečenom djedici Jean-Pierreu) vratio u startnu jedanaestoricu nakon što ga je odmaranje stasitog Sinjanina umalo koštalo finala Liga-kupa (Le Crom je primio poker golova, ali je Lens svejedno u 118. petim pogotkom izborio put na Stade de France i lov na treći trijumf u Coupe de la Ligue) je na svom Felix Bollaertu ugostio izravnog suparnika u borbi za opstanak i platio danak umoru.

Toulouse je pokleknuo praktički pri prvom Lensovom prelasku centra: Biševac je u 8. minuti dubinskom loptom izvrsno lansirao Remyja, a novopridošlica iz Lyona svladava Doucheza i postiže svoj drugi ovosezonski gol. Ljubičicama je nadu prije puta podgrijavao neočekivani bod protiv Marseillea u prošlom kolu, ali novi poraz i niz bez pobjede koji traje još od 15. prosinca činio se neminovnim sve do 75. minute i poravnanja Emane.

Unatoč igraču manje nakon isključenja Dieuzea nepunu minutu poslije Baupova je momčad na koncu umalo stigla do sva tri boda, ali je potpuni preokret vrhunskom intervencijom skinuvši Elmanderov šut i prvi pogodak Šveđanina još od 15. prosinca (PSG) spriječio ove sezone često spasitelj, Runje.

Trećeplasirani Nancy je dosad na Yves Allainmatu gostovao dvaput i treći put kompletirao troznak: prvi put su s les Merlusima, naime, nakon poraza i pobjede odigrali neriješeno i to doslovce ništa-ništa. Correina je momčad ove sezone na strani slavila samo dvaput, ali je osam puta izvukla po bod dok je Lorient s druge strane stao na nizu od pet uzastopnih domaćih pobjeda (Sochaux, Metz, PSG, Bordeaux, Strasbourg) kojim se uspeo na osmo mjesto i doveo u realnu poziciju boriti se i on također za izlaz na euro-scenu sljedeće sezone.

Dojučerašnji drugoligaši poprilično oprečnih sudbina jer Metz će dogodine natrag u Ligue 2 dok je Caen donedavno držao visoko šesto mjesto (trenutno su, pak, 11.) sastali su se na Saint Symphorienu u utakmici koja unatoč fenjeraškoj poziciji les grenatsa nije obećavala fiks 2. Dumasova je momčad, naime, u posljednje četiri utakmice popila 14 pogodaka i na pobjedu čeka posljednjih sedam kola.

Gosti su odolijevali u prvom redu zahvaljujući maestralnim paradama svog vratara Plantea koji je dvaput skidao stopostotne šanse Gueyeu i Gygaxu sve dok ga Pape Diop u 35. minuti nakon još jedne poprilično smušene reakcije zadnje linije Normandijaca svojim prvim ovosezonskim pogotkom nije napokon (posve zasluženo) probio.

U 70. minuti Pjanić promašuje prazna vrata, Jemaa koristi pruženu prigodu i deset minuta potom poravnava propucavši nemoćnog Maricheza, ali drugi uzastopni trijumf Pouliquenovoj momčadi donosi Gueye u 83. minuti iz jedanaesterca nakon prekršaja Lemaitrea na upravo Senegalcem.

Monaco naših Jerka Leke i Nikole Pokrivača na svom je Louisu II tražio iskupljenje za sramotnih 0:6 prije dva tjedna protiv Bordeauxa, a Valenciennes su u prvoj jedanaestorici Kneževa dočekala po prvi put obojica hrvatskih igrača. Prvi je susret po prelasku iz Dinama Pokrivač, naime, odgledao s tribina, posljednje je, pak, kolo, Leko odgledao s klupe, ali treća je napokon sreća.

Prvi je dio Kombouareova momčad, trenutno devetoplasirana, mic-po-mic umrtvila igru i zapravo jedinu kakvu-takvu prigodu je u 32. minuti propustio Piquionne kojem vratar Penneteau skida loptu na nekih šest metara, a i u nastavku je momčad poražena na posljednja četiri gostovanja sačuvala praznu mrežu. Najbliže je pogotku inače u 81. minuti stigao Leko (Pokrivač je, pak, zamijenjen u 65.) pritrčavši na loptu odbijenu nakon udarca Nenea, ali milimetar neprecizno šutiravši pored Penneteaua.

Tešku zadaću vađenja na gostovanju imala je, pak, momčad Strasbourga i to kod četvrtoplasiranog Le Mansa. Srećom po trenera Furlana Garcijina momčad je očito na svoj Leon Bollee istrčala još uvijek pod dojmom nevjerojatnog poraza od Lensa u Liga-kupu i u rezultatski su minus protiv petnaestoplasiranih gostiju ušli u 22. minuti. Lijep je pogodak, lob Pelea postigao 22-godišnji Renteria (osmi ovosezonski pogodak Kolumbijca), a brzonogi je Mouloungui prijašnju asistenciju umalo u 37. nadopunio pogotkom kojeg, međutim, Pele na jedvite jade osujećuje.

U drugom su dijelu gosti uspjeli zadržati prednost, a tri je boda obranom utakmice u 90. minuti obranio Cassard zaustavivši De Melov jedanaesterac dosuđen nakon prekršaja Ducrocqa nad Sessegnonom.

Sutra u 18 sati na Geoffroy Guichardu Saint Etienne dočekuje u veljači neprepoznatljivu, ali još uvijek visoko (šesto) plasiranu Nicu dok u 20.55 Žirondinci u goste primaju prevrtljive Parižane, friške finaliste Liga-kupa.

Le Championnat, 27. kolo:
Lille - Lyon 0:1, Lorient - Nancy 0:0, Le Mans - Strasbourg 0:1, Marseille - Auxerre 2:1, Monaco - Valenciennes 0:0, Metz - Caen 2:1, Sochaux - Rennes 0:0, Lens - Toulouse 1:1