Kakva večer Wendela!

Maja Giljanović • nedjelja, 02.03.2008.

Hattrickom Wendela drugoplasirani je Bordeaux odgovorio izazovu Lyona i pred veliki derbi na Gerlandu u sljedećem kolu vratio zaostatak na dojučerašnja tri boda...

Žirondinci su na svom Chaban-Delmasu pred 35 000 navijača, naime, imperativno tražili sva tri boda protiv friškog finaliste Liga-kupa (protiv Auxerrea) PSG-a jer jučerašnjom je pobjedom na Stade de Franceu, prvom gostujućom nakon studenog prošle godine, šesterostruki uzastopni francuski prvak odmakao na velikih šest razlike.

Nemir je, pak, u Blancovu momčad unijela beskrvna predstava protiv Lillea u prošlom kolu (0:0), eliminacija iz Kupa UEFA od Anderlechta također nije pomogla, a ni činjenica da nad Parižanima na svom terenu nisu slavili od 2004. Da otkloni sve strahove, međutim, pobrinuo se 25-godišnji Wendel zabivši za 1:0 Bordeauxa u 32. minuti iz praktički prve suvisle akcije obje momčadi na susretu.

U drugom poluvremenu u razmaku od samo tri minute strijelac je još dvaput: u 48. na ubačaj Chamakha volejem u suprotan Landreauov kut zakucava od stative unutar mreže, a u 51. minuti postiže svoj ukupno deveti ovosezonski pogodak, jedan od euro-golova sezone: u maniri velikog Basile Bolija s 18 metara glavom posprema centar Alonsa iza leđa još jednom nemoćnog Landreaua.

Vratar Parižana u svom inače jubilarnom 400. nastupu u Le Championnatu (28-godišnji se francuski reprezentativac izjednačio s Lilianom Laslandesom na trećem mjestu, drugi također još uvijek aktivan je, pak, Gregory Coupet dok je rekordna 602 nastupa ubilježila Monacova legenda Jean-Luc Ettori) doista nije imao sreće - tri od pet golova koje je Le Guenova momčad primila u posljednjim kolima idu izravno na njegovu dušu, ali večeras naprosto nije imao rješenja za briljantnog Wendela.

PSG je novim neuspjehom, a slavili su samo jednom u posljednjih šest prvenstvenih susreta, pao na 17. mjesto sa mršava dva boda više od Toulousea dok se Bordeaux naprotiv vratio u utrku s poslovično zadnjih sezona neprikosnovenim Lyonom i to umornim od gostovanja na Old Traffordu uprotiv Manchestera u Ligi prvaka. 9. ožujka, 20.55 minuta, Sportklub - ne propustiti ni u kom slučaju!

U prvom, pak, susretu dana Saint Etienne na svom Geoffroy Guichardu nije uspio doći do treće uzastopne pobjede i trobodom protiv Antonettijeve Nice preuzeti od gostiju šestu poziciju u poretku Le Championnata. Čvrst bedem druge ponajbolje obrane lige (primili dosad 20 pogodaka) izdržao je sve nasrtaje les Vertsa ohrabrene inače posljednjim dvama trijumfima protiv Caena na gostovanju (3:1) odnosno kod kuće protiv Nancyja (visokih 4:0).

I nije da ih nije bilo. Nice je doduše prva priprijetila i to odmah u prvoj minuti kada je Hellebuyck s nekih 25 metara pogodio spoj prečke i stative Vivianijevog gola. Uslijedila je potom, volimo reći, viktorija na Nicin gol: kvartet Dernis, Payet, Gomis, Feindouno je, naime, u prvih pola sata čak osam puta poprilično opasno zapucao prema Hugu Llorisu od čega su 21-godišnjeg odnedavno francuskog reprezentativca primorali na šest intervencija.

U 32. minuti sudac Bre propušta trenutno desetoplasiranom domaćinu dosuditi jedanaesterac nakon prekršaja Kantea na Dernisu, a les Stephanoisima nije pomogao ni povratak Ilana. Roussey je Brazilca u igru uveo u 72. minuti, ali je 27-godišnjaka na isteku 90. doslovce milimetar dijelio u postizanju prvog pogotka (petog ukupno) još od 15. kola koncem studenog: pokraj nemoćnog Llorisa udarac glavom nakon izvrsnog centaršuta Landrina odlazi ponad prečke.

Nice s druge strane doslovce nije prešla centar i nakon veljače bez ijedne pobjede (štoviše triput su poraženi u posljednja četiri kola) produžila je niz na punih sedam susreta bez sva tri osvojena boda.