Zimski sportovi

Važna pobjeda Vonn

Goran Tomičić • subota, 08.03.2008.

Lindsey Vonn je u Crans Montani upisala još jednu spustašku pobjedu kojom je značajno povećala prednost u ukupnom poretku Svjetskog kupa, budući da je Hosp osvojila tek 27. mjesto. Na postolju su bile Goetschl i Nadia Fanchini...

Spust u Crans Montani mogao bi se pokazati ključnim u borbi za Veliki kristalni globus. Vonn se novom pobjedom udaljila od Hosp čak 125 bodova. Bila je to još jedna odlična vožnja najbolje svjetske skijašice. Nakon prvg prolaza zaostala je četiri stotinke za tad vodećom Mancuso, ali je već u idućem sektoru uspjela nadoknaditi taj zaostatak. Sredinu je odvezla iznimno agresivno i izborila čak 47 stotinki, a u donjem dijelu je zadržala ritam i potvrdila uvjerljivu pobjedu.

Hosp je odvezla iznimno loše i 27. mjestom osvojila tek četiri boda, te bitno umanjila izglede za obranu Velikog kristalnog globusa. Jedina Austrijanka među najboljih deset je bila Renate Goetschl. Bila je četiri stotinke sporija od Vonn nakon prvog prolaza, a u gornjem dijelu je izgubila dodatnih 17 stotinki i nije mogla nadmašiti Amerikanku. Sredinu je odvezla sigurno, ali je u donjem dijelu ipak izgubila ritam.

Treće spustaško postolje u karijeri izborila je Nadia Fanchini, koja je sa startnim brojem 30 jako dobro odvezla. U gornjem dijelu je izgubila 37 stotinki, ali i to se pokazalo dovoljnim za postolje, budući da je u sredini uspjela nadoknaditi četiri stotinke, a oprezan nastup u donjem dijelu bio je dovoljan za najbolji ovosezonskin rezultat.

Iznenađenje utrke je 22. mjesto 17-godišnje Slovenke Ilke Stuhec, koja je na svom debiju u Svjetskom kupu dokazala da je slovensko skijanje pronašlo izlaz iz krize.