PSG će u drugu ligu

Maja Giljanović • subota, 08.03.2008.

Jedanaesti ovosezonski poraz u 28. kolu Le Championnata pretrpio je Le Guenov Paris Saint Germain dovevši se nakon gostovanja u Rennesu u izrazito neugodnu situaciju...

Gosti iz prijestolnice na Stade de la Route de Lorientu nisu slavili posljednjih pet gostovanaj pa se ni u prvom susretu dana pred 27 000 navijača Lacombeove trenutno trinaestoplasirane momčadi nisu imali razloga uzdati u tradiciju: zadnji su put, naime slavili 2002. godine golovima Alexa i - Ronaldinha.

PSG je po isteku 90. travnjak još jednom, treći uzastopni put van svog Parka prinčeva nakon gostovanja u Marseilleu i Bordeauxu, napustio spuštenih glava zahvaljujući golovima Sakha koji je u 43. minuti u neuspješnom pokušaju degažiranja lopte sam svladao Landreaua i potom Brianda u 49. minuti. Poraz je mogao biti i izraženiji da sudac nije, čini se, pogrešno poništio pogodak zbog navodnog ofsajda, ali u svakom slučaju 2:0 su sasvim dostatna da Rennes poskoči na osmu poziciju, a PSG se s druge strane strmoglavi na samo dno.

U večerašnjim je utakmicama uvjerljivu pobjedu odnio trećeplasirani Nancy protiv Monaca naših Jerka Leke i Nikole Pokrivača s tim da je hrvatski reprezentativac startao od prve i usput zaradio žutka dok je Varaždinca Ricardo ostavio na klupi za zamjene do 77. kada je odmijenio Bernardija.

Correina je momčad povela odmah u 3. minuti nakon što je Monacov Modesto glavom nakon Chretienovog slobodnog udarca svladao slabo postavljenog Ruffiera. Pet minuta potom Kneževi propuštaju poravnati odnosno Gakpeu mlako izvedeni jedanaesterac dosuđen nakon prekršaja Biancalanija na Bakaru brani Bracigliano. Promašaj sedmoplasirani gosti plaćaju u 20. minuti šestim ovosezonskim pogotkom (glavom) Hadjija poslije kojeg su u nastavku samo jednom opasnije priprijetili Nancyju (Piquionne u 60.) koji ovom pobjedom, okruglo desetom na Marcel Picotu, ostaje jedina neporažena momčad na svom terenu.

Preokretom se tri boda dokopao fenjeraš Metz na gostovanju kod Strasbourga u izrazito uzbudljivoj završnici pobijedivši po treći put u posljednje četiri utakmice. Furlanova je momčad do vodstva stigla autogolom Pape Diopa u 35. minuti, ali Pouliquenovi su igrači uzvratili drugim pogotkom u zadnja dva kola, četvrtim ukupno u prvenstvu, Senegalca Gueyea u 56. minuti prije potpunog preokreta do kojeg stižu u 75. preko Barbose.

Posve opravdano dosuđeni jedanaesterac nakon prekršaja vratara Maricheza na Renteriji u poravnanje pretvara Alvaro Santos deset minuta poslije samo da bi les Grenats unatoč isključenju Coubiliera zbog divljačkog prekršaja na Gomeiru dvije minute ranije N'Diaye minutu prije isteka 90. postavio konačnih 2:3.

U susretu ključnom za opstanak Sochaux je na Municipalu dvama pogocima Erdinga slavio protiv od večeras predzadnjeg Toulousea. Ljubičice su porazom pale za jednu poziciju dok je Gillotova ekipa potrdila lijepu i vrijednu pobjedu protiv Strasbourga u prošlom kolu.

Peugetovci su u vodstvo stigli odmah u 5. minuti nakon centaršuta Isabeya, a svoj osmi ovosezonski pogodak 21-godišnji je Turčin postigao glavom s prve stative u 20. minuti. Toulouse je naposljetku nakon stative Sirieuxa u 30. i još jedne, Elmandera u 53., postigao počasni pogodak u 84. (Emana) koji, međutim, nije dostajao da Baupova momčad u jedanaestom pokušaju dohvati tri boda. Posljednji su put, naime, slavili još 15. prosinca (kod PSG-a).

Runjin je Lens na gostovanju kod Auxerrea uzeo samo bod u susretu nakon kojeg nijedna strana neće biti zadovoljna konačnim ishodom: Chafnijev udarac u 11. zaustavio je nekadašnji hajdukovac, a s druge je strane Remy prokockao dvije najveće prigode Sang et Ora: prvu u 51. minuti nakon varke Grichtinga i drugu koju je zaustavila stativa vratara Rioua deset minuta poslije pa Papinova momčad ostaje na tri gostujuće pobjede zabilježene u Le Mansu (Liga-kup 5:4, Caenu 4:1 i Valenciennes 2:1) i dva boda više od Sochauxa i PSG-a na samoj crti.

Strijelci se inače nisu iskazali: šestoplasirana Nica ni nakon cijele veljače bez pobjede nije slavila na svom terenu protiv Le Mansa, blijedu su partiju odigrali protiv Lillea igrači Valenciennesa, a ništa-ništa su u derbiju Sjevera podijelili i Caen te Lorient.

Sutra se, pak, u preostala dva susreta kola igraju dva mega-derbija: tradicionalno najveći francuski obračun Marseillea i Saint Etiennea na Velodromeu odnosno na Gerlandu sudar dvije prvoplasirane momčadi, lidera Lyona i goropadne prve pratilje Bordeauxa u utakmici koja bi u slučaju troboda Lavova praktički riješila pitanje prvaka Francuske.

Le Championnat, 28. kolo:
Rennes - PSG 2:0, Nancy - Monaco 3:0, Nice - Le Mans 0:0, Caen - Lorient 0:0, Valenciennes - Lille 0:0, Strasbourg - Metz 2:3, Auxerre - Lens 0:0, Toulouse - Sochaux 1:2