Lyon grabi k novom naslovu prvaka

Maja Giljanović • nedjelja, 09.03.2008.

"Sve ili ništa" i "pokazat ćemo zube od prve minute", pucnjima su se u prazno, pokazalo se, razmetali igrači u najavama gostovanja na Gerlandu ambicioznog, ali na djelu slabašnog Bordeauxa...

Šesterostruki je uzastopni prvak, naime, napravio ogroman korak ka svom sedmom naslovu: slomivši Blancove u sredini terena izuzetno večeras slabe trupe, Lyon je odmakao Žirondincima na velikih šest bodova jer unatoč dvama postignutim pogocima Bordeaux gotovo da nije stvorio suvisliju akciju.

Lyon je u susret ušao na krilima četiri uzastopne pobjede na svom Gerlandu, ali s dozom opreza obzirom na eliminaciju iz Lige prvaka na Old Traffordu sredinom tjedna i statistiku po kojoj Bordeaux posljednjih pet prvenstvenih utakmica ne zna za poraz, a još više prošlogodišnji trijumf s 2:1 u režiji Francije i Micouda.

Savršen ulazak u dvoboj Lavovima je osigurao raspoloženi Mathieu Bodmer dvaput ostavivši vratara Ramea posve nemoćnim: u 12. minuti 25-godišnjak je s pet metara zakucao oštru loptu Grossa, a deset minuta potom vrhunskom solo-akcijom, primivši loptu na prsa, sam je sebi dodavši usput lobom prevarivši Diarru i sa 17 je metara škaricama zabivši u mrežu, pogodio po peti put ove sezone.

U 34. Wendel (u 73. minuti, bojimo se, teže ozlijeđen nakon brutalnog i samo žutim kartonom sankcioniranog starta Reveillerea), pak, nastavlja gdje je stao u prošlom kolu. Desetim ovosezonskim pogotkom (nakon hat-tricka PSG-u) Brazilac vraća Bordeaux u igru iz slobodnog udarca iskosa s 23 metra nakon slabe intervencije loše postavljenog Gregoryja Coupeta. U nastavku na dva razlike u 50. vraća prvi strijelac prvenstva Karim Benzema svojim 17. ovosezonskim pogotkom neprosredno poslije u prethodnoj akciji pogođene prečke nakon Juninhovog slobodnog udarca.

Neizvjesnost, pak, u 60. minuti vraća Cavenaghi iz jedanaesterca dosuđenog nakon prekršaja Toulalana na Chalmeu, ali do konca 90. zapravo više gosti gotovo da nisu prošli centar omogućivši Lyonu i 12. pobjedu na Gerlandu (uz dva remija protiv Lillea i Nice te jedan jedini poraz od Marseillea).

Točku na i je četvrtim Lyonovim pogotkom stavio Keita u četvrtoj minuti sudačke nadoknade.

U prvoj, pak, utakmici dana Marseille je na Velodromeu stigao do osme uzastopne pobjede pred svojih 50 i sitno tisuća navijača u drugom poluvremenu gurnuvši u brzinu više i dvama pogocima u nepunih pet minuta svladavši, u tradicionalno inače derbiju Le Championnata dvije najveće momčadi u povijesti Francuske, Saint-Etienne.

Geretsova je momčad u susret ušla s imperativom pobjede obzirom na sinoćnji trobod Nancyja protiv Monaca (2:0) kojima su Olympiqueu utekli na šest bodova prednosti. Treće mjesto odnosno pozicija koja dogodine osigurava Ligu prvaka je, međutim, unatoč umoru koji je zasigurno prisutan u jedanaestorici koja je u četvrtak u prvoj utakmici osmine finala Kupa Uefe svladala (3:1) ruski Zenit našeg Ivice Križanca, od večeras je ponovno nadohvat (tri boda u preostalih 10 kola) ruke.

Les Verts su u svojoj okruglo 2000. utakmici u prvoligaškom društvu na koncu dobro i prošli: Marseille je priprijetio u 40. minuti volejem Cheyroua s nekih 25 metara, navijači su dignuli ruke slaveći vodstvo, ali je lopta fijuknula tik uz vratnicu vratara Vivianija. U nastavku u 47. Nasri pogađa stativu, ali potom u 58. minuti milimetarski preciznom asistencijom servira Valbueni (ušao na poluvremenu) slam dunk kojeg 23-godišnjak ne propušta i svojim četvrtim ovosezonskim golom osigurava erupciju oduševljenja navijača nekadašnjeg europskog prvaka.

Prvi, pak, poraz u posljednje četiri utakmice i pad na 11. poziciju Rousseyjevog Saint-Etiennea cementira Taiwo glavom sam kao duh s ruba peterca gostiju nakon slobodnog udarca Cheyroua, pa će deseterostruki prvak (posljednji put još 1981.) na pun plijen s Velodromea čekati i nakon 28 dugih godina.