Lyonu soli na rep

Maja Giljanović • subota, 15.03.2008.

Protutnjao je šesterostruki uzastopni prvak Kneževinom, a momčadi naših Jerka Leke i Nikole Pokrivača nije pomogla ni Justine Henin, prva tenisačica svijeta i ogromni navijač Monaca, koja je u prvom susretu 29. kola izvela početni udarac...

Ili, s obzirom da se za razliku od drugoplasiranog Bordeauxa koji je Ricardovu momčad prije nepunih mjesec dana počastio šesticom, Lyon zadovoljio s upola manje, ipak jest. U uvodu se, pak, susreta domaćin s razlogom hrabrio: Lavovi su na rijetko kada ovako popunjeni (12.000) Louis II stigli bez ozlijeđenih Juninha i Govoua, a povrh toga je Monaco protiv lidera u posljednjih šest susreta kod kuće slavio pet puta. Posljednji je, naime, put Perrinova momčad slavila još u sezoni 2000./'01.

Ovog puta, međutim, pomoći nije bilo: trenutno devetoplasirana momčad koja se u siječnju činila legitimnim kandidatom za Europu sljedeće sezone, od pobjede nad Sochauxom (davnog 23. siječnja otkada inače datira i posljednji pogodak prvog strijelca Piquionnea) nije dohvatila sva tri boda. Štoviše, porazom od Lyona upisala je četvrti poraz u posljednjih sedam utakmica.

Rezervnog vratara Ruffiera koji je zamijenio protiv Nancyja u prošlom kolu ozlijeđenog Romu je prvi načeo Kader Keita krasnim prodorom po desnoj se strani oslobodivši Muratorija i prelijepim udarcem u suprotni ugao u 20. minuti dovevši Lyon u vodstvo. U 35. Bjelokošćanin pogađa stativu, ali Fred pozorno prati akciju i posprema loptu u mrežu, a pet minuta potom Keita svojim petim ovosezonskim pogotkom zaokružuje na 3:0.

U nastavku je Almironov umalo počasni gol zaustavljen na samoj crti, a neuobičajenu je nepreciznost iskazao prvi strijelac Le Championnata Benzema posebice u 75. minuti pa su Kneževi za koje je svih 90. minuta odradio Nikola Pokrivač dok je Jerko Leke porazu svjedočio s klupe (poput barem po najavama Aljoše Asanovića na tribinima) prošao sa samo trojkom.

Vrlo su zanimljivih 90. minuta odigrali Metz i Nice. Gosti su najavljivali prekid 27 godina dugi post na Saint Symphorienu dok se fenjeraš ufao u niz započet od smjene trenera i dolaska Yvona Pouliquena: u posljednja su četiri susreta, naime, dohvatili devet bodova.

Nice s druge strane na posljednjih osam prvenstvenih utakmica nije pobijedila pa je Antonetti među jedanaest poslao redom Bamoga, Konea i Laslandesa. Les Grenats su, međutim, prvo poluvrijeme potpuno nadigrali šestoplasiranog protivnika. U 10. minuti grubo su oštećeni nakon nedosuđenog penala na Gueyeu, a Nicu je potom u dva navrata u stopostotnim prigodama spasio u 24. Lloris i minutu poslije Rool sa same gol-linije.

Promašaje je, pak, Metz platio u 41. drugim ovosezonskim golom Habiba Bamoga. U 48. je zasluženo poravnanje donio Miralem Pjanić iz ovog puta dosuđenog jedanaesterca nakon jo jednog prekršaja na Gueyeom, ali je pet minuta poslije pobjedu vrijednu petog mjesta osigurao svojim četvrtim pogotkom sezone Ederson također iz penala i to krivca, pogađate - Gueyea.

U "prvom od deset finala" kako je svaku sljedeću utakmicu nazvao Le Guen PSG je na svom Parku prinčeva ugostio Valenciennes tražeći bodove kojima bi prvi ponad crte (zahvaljujući boljoj gol-razlici od Sochauxa) udahnuo prijeko potrebnog zraka. Parižani su, naime, dvama uzastopnim porazima pali na 17., a povoljnom su se ishodu nadali prvenstveno s obzirom da su goste s Nungessera u siječnju s 4:1 eliminirali u četvrtfinalu Liga-kupa.

Prvo je poluvrijeme odigrano u gotovo mrtvačkoj tišini PSG-ovih, katastrofalnom sezonom zgroženih, navijača prošlo u više-manje praznom odmjeravanju snaga na sredini terena da bi u 52. minuti svojih 33000 navijača smrznuo Ceara nes(p)retno svladavši Landreaua. Barem bod svojim šestim ovosezonskim pogotkom u 81. spašava kapetan Pauleta.

Lille je, pak, na svom terenu gostujuću pobjedu nad Lensom u zaostaloj utakmici sredinom tjedna potvrdio rutinski savladavši (bez ozlijeđenog Marka Marića) Caen. Pobjedu vrijednu skoka na sedmo (četiri prema naprijed) mjesto su još u prvom dijelu osigurali Lichtsteiner i Cabaye.

U nastavku je, isključenje vratara Costila Puelova momčad naplatila još triput utrpavši loptu iza leđa, s obzirom da je Dumas sve tri izmjena napravio na startu drugog poluvremena, nesretnog Compana: dvostrukim strijelcima Cabayeu i Lichtsteineru (62. iz jedanaesterca) pridružio se u 89. minuti još i Frau.

Svi ostali dvoboji okončani su podjelom bodova, a među njima vrijedi izdvojiti nesretni Sochaux koji je golom Erdinga do desetak minuta prije kraja držao sva tri boda, međutim, bijeg s dna po prvi put nakon studenog lani Les Dubistesima krade Nancyjev Žerka dok je status quo na dnu bodom s Geoffroy Guicharda kod Saint Etiennea održao i predzadnji Toulouse (ovog ljeta sudionicima Lige prvaka nije pomogao ni igrač više nakon isključenja Bayala zbog krvničkog starta na Ilungi nekih pet minuta prije kraja).

Sutra se u preostala dva susreta kola sastaju Bordeaux s imperativom pobjede protiv Strasbourga odnosno Lens našeg Vedrana Runje i Marseille.

Le Championnat, 29. kolo:
Monaco - Lyon 0:3, Sochaux - Nancy 1:1, Le Mans - Rennes 1:1, Metz - Nice 1:2, Lorient - Auxerre 1:1, PSG - Valenciennes 1:1, St Etienne - Toulouse 0:0, Lille - Caen 5:0