Spektakl u Lensu

Maja Giljanović • nedjelja, 16.03.2008.

U posljednjoj utakmici 20. kola Lens našeg reprezentativca Vedrana Runje i Marseille su u spektakularnoj utakmici prepunoj preokreta na koncu podijelili bodove. Gosti remijem ostaju na tri boda od trećeplasiranog Nancyja dok Lens Sochauxu na 18. mjestu bježi dva boda...

Obje su momčadi inače u večerašnji dvoboj ušle poražene sredinom tjedna: Olympique je zahvaljujući blijedoj partiji žestoko tijekom tjedna od predsjednika Papa Dioupa kritiziranih Nasrija i Cissea propustio materijalizirati 3:1 s Velodromea protiv Zenita dok je Sang et Or s druge strane izgubio pred svojim navijačima od Lillea u zaostaloj utakmici s 2:1.

Lensu poprilično gori pod petama: 16. su, a predstave na Felix Bollaertu navijačima im nisu ulijevale povjerenje jer su ove sezone upisali samo četiri domaće pobjede i posljednje su tri utakmice odigrali neriješeno (još od veličanstvene pobjede protiv Lyona krajem siječnja). Gerets je Marseille, pak, nakon stravičnog ulaska u sezonu posložio i s osam uzastopnih pobjeda s dna su se tablice uzdigli do samog podija.

Gostima je posve zasluženo vodstvo u prvom dijelu donio dvojac Cheyrou/Nasri: u 20. prvi asistira "novom Zidaneu" za njegov treći pogodak sezone, a pet minuta potom nekadašnjem hajdukovcu i tri sezone članu nekadašnjeg europskog prvaka presuđuje sam 27-godišnjak, ostavljen sam kao duh na dvadesetak metara, svojim drugim sezone.

U nastavku je Lens pod vodstvom trenera Jean-Pierre Papina, nekadašnjeg pet puta najboljeg Marseilleovog strijelca, s Carriereom od 46. minute pokazao ove sezone rijetko viđeno lice: u 57. Maoulida vraća nadu, u 65., pak, Mangane šalje preko 40.000 navijača u trans, a sva je tri boda, činilo se, nakon junačke borbe osigurao Remy u 73. minuti.

Sve, naime, do pred minutu prije isteka 90. kad je veliku grešku poslovično najboljeg igrača Lensa, stasitog Sinjanina koji je zaplivavši ostavio svoja vrata praznima ispred Cissea, francuski reprezentativac iskoristio i svojim 11. ovosezonskim pogotkom poravnao na 3:3.

U prvom susretu dana na imperativ pobjede je pozitivno odgovorila momčad Bordeauxa svladavši na svom Chaban Delmasu petnaestoplasirani Strasbourg. Gosti se ni nisu preveć čemu nadali s obzirom da su na posljednjih devet gostovanja slavili samo jednom, a ujedno su u zadnjih šest kola ubilježili četiri poraza.

Utakmicu su, međutim, otvorili lijepom prigodom Gameira koji pred Ramea u 2. minuti izlazi licem u lice, ali mu kapetan Žirondinaca pravovremeno uklizava i izbacuje loptu u korner. Blanc je potom podviknuo s klupe pa momčad reagira gotovo viktorijom na gostujuća vrata. U 8. je vodstvo drugoplasiranoj momčadi Le Championnata propustio osigurati Chamakh pogodivši okvir gola, ali je pitanje pobjednika dvama pogocima glavom, svojim prvim ovosezonskima, riješio u 28. i 43. minuti Brazilac Henrique.

Drugi je dio protekao u premoćnoj igri Bordeauxa i mnoštvo je prigoda, primjerice Chamakhovu u 63. minuti, sve redom zaustavljao raspoloženi vratar Cassard sve do 75. i pogotka Cavenaghija. Argentinac je u stilu proslavio poziv u reprezentaciju: 24-godišnjak, nekadašnji igrač Rivera i moskovskog Spartaka, ove je sezone, naime, zabivši u prvenstvu deset puta zapeo za oko izborniku Gauča Alfieja Basilea i u Kairu ga 26. očekuje ga debi u prijateljskom susretu protiv Egipta.

Prvi Lyonovi pratitelji su rutinski obavili svoje, peti put uzastopce sačuvali praznu mrežu na svom terenu i vratili prednost Lavova na koliko-toliko prihvatljivih šest bodova devet kola prije kraja.