Jurić zaustavio Inter, Budan junak dana

Ivana Spahija • srijeda, 19.03.2008.

Susreti 29. kola Serie A donijeli su potpuni potop vodećih momčadi lige. Milan i Fiorentina su loše ušli u utrku za Ligom prvaka, Rossoneri su na San Siru poraženi od Sampdorije, a ništa bolje se nije provela ni Fiorentina na gostovanju kod Napolija. Kiksao je i vodeći Inter remijem protiv Genoe, a naš Ivan Jurić je asistirao Borriellu za izjednačujući pogodak Genoe. Sjajnu golgetersku formu potvrdio je Igor Budan dvama pogocima u velikoj pobjedi Parme nad Palermom...

U danu neočekivanih rezultata, "zalomilo" se i vodećem Interu koji je na stadionu Luigi Ferraris podijelio bodove s Genoom u susretu koji je završio rezultatom 1:1. Naš Ivan Jurić odigrao je cijelu utakmicu u dresu domaćina, a u 41. minuti je zaradio žuti karton. Osim toga, našem nogometašu pripadaju velike zasluge za vrijedan bod Genoi.

Inter je poveo već u 11. minuti susreta. Ibrahimović je probio po lijevoj strani obrane Genoe i ubacio idealnu loptu za Suaza, koji nije imao težak posao poslati je u mrežu Scarpija. Vodeća momčad prvenstva imala je vodstvo sve do same završnice, ali je u 85. minuti uslijedio šok za crno - plave. Jurić je napravio odličan solo prodor prema prostoru Intera i uputio udarac prema vratima Julia Cesara. Gostujući vratar je tu loptu izbio ravno do Borriella koji je pogodio praznu mrežu i poravnao rezultat na 1:1, što je ujedno bilo i konačno rješenje utakmice.

Milan je doživio novo razočaranje, crveno - crni su na svom San Siru doživjeli poraz od Sampdorije, momčad iz Genove je slavila rezultatom 2:1. Uz lošu igru i katastrofalnu obranu, Rossonere je zatekla i ozljeda Kake, koji je teren napustio već u desetoj minuti. Njega je na travnjaku zamijenio Paloschi. Naš Dario Šimić nije konkurirao za ovaj susret.

Utakmicu su bolje otvorili gosti iz Genove koji su od prve minute pokazali Rossonerima da se imaju čega bojati. Uvodni pritisak Sampdorije urodio je plodom već u 12. minuti. Delvecchio je ubacio loptu u prostor, obrana Milana je zakazala, a Maggio se našao na pravom mjestu i matirao Kalca za vodstvo Sampdorije od 1:0.

Rupe u obrani domaćina otvorile su nove mogućnosti nogometašima iz Genove, koji su lošu igru Milana ponovno kaznili u 25. minuti. Volpi je dobro uposlio Delvecchija koji je zaobišao Nestu i Jankulovskog te zatresao mrežu Kalca za vodstvo blucerchiata od 2:0.Agresivnije drugo poluvrijeme donijelo je svijetlije trenutke za Milan. Igrala se 71. minuta, Pato je ubacio loptu u sredinu, a Paloschi je glavom pogodio mrežu gostiju i smanjio vodstvo Sampdorije na 2:1. Tim je rezultatom susret i završen, Milan je nakon ovog poraza i dalje ostao na petom mjestu na ljestvici, a Rossonerima opasno prijeti upravo Sampdoria sa samo bodom zaostatka.

Bolje sreće od Milana nisu bili ni nogometaši Fiorentine, koji su na gostovanju kod Napolija poraženi rezultatom 2:0. Jedino je sreća spasila Fiorentinu od gubitka četvrtog mjesta, ovako je poraz Milana Viole i dalje ostavio u utrci za Ligom prvaka.

Iako su Viole bolje ušle u utakmicu, prvi su u vodstvo ipak došli domaćini, i to u 23. minuti. Mannini je na desnoj strani dobio dvoboj s Pasqualom i ubacio u sredinu, gdje je spremno čekao Lavezzi koji je matirao gostujućeg vratara Freya. Osam minuta kasnije, nakon izvedenog udarca iz kuta, Lavezzi je ponovno zatresao mrežu Fiorentine i Napoliju donio veliku prednost od 2:0. Gosti su odigrali jako lošu utakmicu na stadionu San Paolo te su domaćini mogli s još nekoliko pogodaka napuniti mrežu Freya, ali se rezultat zaustavio na konačnih 2:0 za Napoli.

Junak dana u Parmi zove se Igor Budan. Naš je nogometaš u susretu protiv Palerma izborio naklonost novog trenera Cupera, koji je Budana uvrstio među početnih 11. Naš reprezentativac mu se odužio na najljepši mogući način, svojim dvama pogocima donio je vrlo važnu pobjedu Parmi u borbi za opstanak. Budan je odigrao 90 minuta u dresu pobjedničke momčadi, zamijenjen je "reda radi" dvije minute prije kraja, a s travnjaka je ispraćen uz ovacije navijača na stadionu Ennio Tardini.

Parma je do vodstva došla u 52. minuti susreta. Gasbarroni je izveo slobodan udarac, a Budan glavom pospremio loptu u mrežu gostujućeg vratara Fontane. Gosti su uzvratili u 68. minuti, a rezultat je na 1:1 svojim pogotkom poravnao Cavani. U samoj završnici susreta, točnije u 89. minuti, dosuđen je jedanaesterac za Parmu. Dessena je pao u prostoru Palerma, a sudac je pokazao na bijelu točku. Budan je prevario gostujućeg vratara Fontanu i postavio rezultat na konačnih 2:1 za veliku pobjedu Parme koja je trenutno stavlja na 15. mjesto na ljestvici.

Kiksevi Milana i Fiorentine dobro su "sjeli" momčadi Juventusa, koja se također nije iskazala u susretu 29. kola. Stara dama je na gostovanju kod Empolija uzela samo bod domaćinima u utakmici koja je završila bez pogodaka. Ipak, treće mjesto Juventusa i dalje nije ugroženo, momčad iz Torina i dalje ima pet bodova prednosti ispred četvrtoplasirane Fiorentine. Empoliju je ovaj remi donio pad na posljednje, 20. mjesto na ljestvici.

Susret bez pogodaka odigrali su i Catania i Siena, a minimalnu pobjedu protiv Atalante upisala je momčad Cagliarija, koja je zahvaljujući pogotku Acquafresce produžila nadu u opstanak i po prvi put u sezoni izdigla se s dna ljestvice, trenutno je na 16. mjestu. Minimalnu pobjedu upisala je i momčad Udinesea, koja je u Torinu svladala istoimenu momčad rezultatom 1:0. Strijelac jedinog pogotka bio je Pepe u 25. minuti, a naš Saša Bjelanović zbog ozljede nije konkurirao za sastav Torina.

Podjelu bodova donio je susret između Livorna i Reggine koji su na stadionu Armando Picchi u Livornu odigrali neodlučenih 1:1. Dario Knežević na terenu je proveo svih 90 minuta u dresu Livorna. Gosti iz Reggio Calabrije poveli su u 32. minuti preko Brienze, a vrlo vrijedan bod Livornu donio je Bogdani pogotkom u 61. minuti susreta. Reggina je nakon ove podjele bodova pala na 19. mjesto na ljestvici, a Livorno je trenutno na 17. mjestu.

Serie A, 29. kolo: Genoa - Inter 1:1, Milan - Sampdoria 1:2, Empoli - Juventus 0:0, Parma - Palermo 2:1, Napoli - Fiorentina 2:0, Livorno - Reggina 1:1, Catania - Siena 0:0, Torino - Udinese 0:1, Cagliari - Atalanta 1:0.