Federer produljio niz protiv Francuza

Maja Giljanović • nedjelja, 30.03.2008.

Dvostruki pobjednik 3.8 milijuna dolara vrijednog Mastersa u Miamiju, Roger Federer uvjerljivo je startao u drugom kolu turnira pobijedivši Gaela Monfilsa u nešto preko sat vremena igre...

Prvi je igrač svijeta u oba seta iskoristio po jednu pripremljenu break-loptu dok je s druge strane 20-godišnjak u svom drugom porazu protiv (u posljednje vrijeme ponešto doduše zahrđalog) Fed-expressa u njihovom drugom međusobnom dvoboju nakon finala Dohe prije dvije godine, propustio svojih svih sedam u drugom setu. Trijumf nad Monfilsom Federeru je 20. uzastopni protiv Francuza poslije poraza od Richarda Gasqueta u četvrtfinalu Mastersa u Monte Carlu 2005. godine.

U trećem će, pak, kolu peterostruki uzastopni wimbledonski pobjednik pokušati osvetiti sunarodnjaka Stanislasa Wawrinku od kojeg je nakon izgubljenog prvog seta bolji nakon dva sata igre bio Šveđanin Robin Söderling i ostati na pravom putu k vraćanju naslova pobjednika - lani mu je hattrick Miamija u četvrtom kolu onemogućio kasnije od Đokovića u finalu poraženi Guillermo Canas.

Šesti nositelj Andy Roddick se provukao protiv srpskog kvalifikanta Viktora Troickog: pobjednika iz 2004. Troicki je imao na pladnju, ali debitant na turnirima iz Masters serije nije uspio realizirati nijednu od pet break-šansi u odlučujućem trećem setu pa je nekadašnji prvi reket svijeta nakon dva sata i dvadeset minuta igre izborio treće kolo protiv Ive Minara. Češki je kvalifikant, naime, u tri seta iznenadio 30. nositelja Jose Ignacija Chelu.

Poput našeg Marija u tie-breaku trećeg seta je prolaz dalje na mišiće izborio i Nikolaj Davidenko. Rus je, četvrti nositelj, protiv latvijskog tinejdžera Ernestsa Gulbisa spasio meč-loptu i nakon gotovo tri sata velike borbe plasirao se u sljedeću rundu gdje ga čeka nepostavljeni Talijan Simone Bolelli. 22-godišnjak, 55. na svijetu je, pak, u gotovo rutinski odrađena dva seta eliminirao 26. nositelja Philippa Kohlshreibera.

Andy Murray je inače nakon uzvrata Ančića za poraz u finalu Marseillea izjavio: "Prvu put u karijeri sam izgubio meč u kojem sam imao meč-lopte, a poraza me stajao loš servis. Cijeli sam se susret mučio s prvim servisima," (na koncu je ostao ispod 50% - 46% ubačaja), op.p.) "a igrač Marijeve kvalitete to zna kazniti".

Polovicu poraženih među prvih osam nositelja zaokružio je David Ferrer, petopostavljeni Španjolac koji se trećem Đokoviću, sedmom Nalbandianu i osmom Gasquetu pridružio porazom u dva seta od švedskog veterana, nekadašnjeg (2002.) pobjednika Melbournea, Thomasa Johanssona.

Karloviću (Benneteau) se, pak, među niže rangiranim nositeljima pridružio 14. Tommy Robredo (Sela), nekadašnji broj jedan i 21. nositelj Lleyton Hewitt (protiv Acasusa propustio dvije set-lopte) i 29. Fernando Verdasco protiv još jednog Srbina, Janka Tipsarevića.

Ančića, pak, u trećem kolu čeka 18. nositelj Juan Monaco: Argentinac je domaćeg kvalifikanta Ryana Sweetinga pobijedio s 6:3, 7:5, a protiv dan starijeg 19. igrača svijeta, od danas 24-godišnji Splićanin, se još nije sastajao.

Miami, 2. kolo:
Federer (Švicarska, 1) - Monfils (Francuska) 6:3, 6:4, Davidenko (Rusija, 4) - Gulbis (Latvija) 3:6, 7:6(6), 7:6(3), Johansson (Švedska) - Ferrer (Španjolska, 5) 6:4, 7:5, Roddick (SAD, 6) - Troicki (Srbija) 5:7, 6:2, 6:4, Južni (Rusija, 11) - Reynolds (SAD, q) 6:2, 6:2, Tsonga (Francuska, 12) - Melzer (Austrija) 6:7(4), 7:5, 6:1, ANČIĆ (Htrvatska, wc) - Murray (Velika Britanija, 13) 6:2, 2:6, 7:6(7), Sela (Izrael) - Robredo (Španjoska, 14) 7:6(5), 6:1, Monaco (Argentina, 18) - Sweeting (SAD, q) 6:3, 7:5, Benneteau (Francuska) - KARLOVIĆ (Hrvatska, 19) 3:6, 6:4, 7:6(2), Acasuso (Argentina) - Hewitt (Australija, 21) 6:3, 7:6(4), Almagro (Španjolska, 24) - Clement (Francuska) 6:2, 6:2, Bolelli (Italija) - Kohlschreiber (Njemačka, 26) 6:4, 6:3, Söderling (Švedska) - Wawrinka (Švicarska, 28) 3:6, 6:4, 6:3, Tipsarević (Srbija) - Verdasco (Španjolska, 29) 6:4, 7:6(4), Minar (Češka, q) - Chela (Argentina, 30) 6:3, 5:7, 6:3