Chelsea izvukao bodove, Liverpoolu gradski derbi

Marin Vuković, Ante Pažanin • nedjelja, 30.03.2008.

Sretno i spretno Chelsea se pobjedom nad Middlesbroughom vratio na drugo mjesto Premiershipa, usprkos iznimno neuvjerljivom nastupu i možda najlošijem ovosezonskom izdanju u završnici utakmice. Preporođeni Newcastle pregazio je Tottenham na White Hart Laneu i upisao drugu uzastopnu pobjedu, a 178. Merseyside derbi odigran na Anfieldu pripao je nogometašima Liverpoola.

Chelsea je do vodstva stigao već u petoj minuti utakmice pogotkom Ricarda Carvalha, nakon čega je na Stamford Bridgeu uslijedila prava uspavanka. Najbolji dokaz simpatičan je detalj iz prvog poluvremena: jedna od navijačica domaće momčadi zadrijemala je na tribinama. Zadovoljni ranim vodstvom igrači Chelseaja kao da su čekali kraj utakmice, dok se Middlesbrough više od sat vremena nije usuđivao zaprijetiti Carlu Cudiciniju.

Ulaskom Shauna Wrighta-Philipsa domaćin se probudio i propustio nekoliko solidnih prilika, potom su se probudili i gosti, a za gledateljicu s početka izvještaja nismo sigurni. U posljednjih 20-ak minuta igrači Middlesbrougha čak triput su gađali okvir Cudicinijeva gola no lopta nije htjela u mrežu. Upravo je Cudicini u 75. minuti umalo postao tragičarem utakmice nakon loše procjene u istrčavanju. Afonso Alves mu je uzeo loptu i s 30-ak metara pogodio vratnicu praznoga gola. Šest minuta kasnije, nakon kornera za Middlesbrough prvo Alves glavom gađa gredu, a nakon odbijene lopte to isto čini i David Wheater. Pritisak gostiju do kraja ipak nije urodio plodom, pa Avram Grant može biti zadovoljan osvojenim bodovima, i samo njima.

Newcastle je u prošlome kolu prekinuo tromjesečni post i upisao prvu pobjedu pod vodstvom Kevina Keegana, a prognoze kako će im ta pobjeda napokon vratiti poljuljano samopouzdanje pokazale su se istinitima. Svrake su danas na White Hart Laneu ponizile i razbile Tottenham s visokih 4:1, spojivši tako dvije uzastopne pobjede tek treći put u sezoni. Posljednji put to im je pošlo za rukom sredinom prosinca prošle godine.

Iako su Spursi poveli u 26. minuti pogotkom Darrena Benta, gosti se nisu predavali i njihov trud se ubrzo isplatio. Na samom kraju prvog dijela izjednačio je Nicky Butt, a potom u 52. minuti Geremi okrenuo susret u korist Newcastlea. Michael Owen je u 65. minuti povisio na 3:1, nakon što je loptu preskočio i propustio Mark Viduka, a četvrtu loptu iza leđa Paula Robinsona poslao je Obafemi Martins sedam minuta prije kraja.

U 178. po redu derbiju Merseysidea Liverpool je minimalno s 1:0 pobijedio gostujući Everton. Liverpool je počeo bolje i poveo već u 6. minuti preko koga drugog nego sjajnog Fernanda Torresa. Nakon što je obrana Evertona raščistila korner Gerrarda Yakubu je blizu svog šesneasterca komplicirao, loptu mu je oduzeo Xabi Alonso nakon čega lopta preko Kuyta dolazi do Torresa kojem iz dobre pozicije nije bilo teško zabiti svoj 21. gol u prvenstvu i šesti zaredom na Anfieldu. Nakon toga do kraja poluvremena gledali smo bolju igru Liverpoola koji je bio opasan u svojim brzim otvaranjima i napadima. Everton nikako nije mogao povezati dobru akciju i ugroziti vrata Pepea Reine. Domaći Redsi su dvije najveće prilike imali u 16. minuti kada je nakon dobre akcije s Torresom Kuyt prizemno pucao po golu, no Howard je dobro obranio i u 39. kada je Gerrard sjajnim udarcem uzdrmao vratnicu Evertnovog gola.

U drugom dijelu Everton je bio bolji, imao je više loptu u svojim nogama, dok se Liverpool branio i kako se utakmica bližila kraju izgledao sve nervozniji. Osim udarca glavom pokraj gola Reine nakon ubačaja Artete u 59. minuti Everton nije ipak bio konkretan i nije uspio stvoriti neku opasnost za gol Liverpoola. Ovom pobjedom Liverpool je učvrstio svoju četvrtu poziciju koja vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka i sada gradskom rivalu Evertonu bježi pet bodova.

Premiership, 32. kolo, 30.03.2008:
Chelsea - Middlesbrough 1:0, Tottenham - Newcastle 1:4, Liverpool - Everton 1:0.