Paris Saint-Germain 1:0 Strasbourg
Strasbourg

PSG hvata dah

Maja Giljanović • srijeda, 02.04.2008.

U odgođeni susret 31. kola nogometaši PSG-a su ušli pod dvostrukom lupom javnosti: četiri dana nakon kontroverzno osvojenog Liga-kupa protiv Runjinog Lensa, a sedam kola prije finiša sezone u koji momčad iz prijestolnice ulazi s katastrofalnog 19. mjesta Le Championnata...

PSG, naime, za 17. Lensom, odnosno Ch'tisima kako su ih pogrdno nazvali navijači dvaput francuskog prvaka zbog čega im klubu prijete s najviših državnih instanci (predsjednik Nicolas Sarkozy traži od predsjednika Francuskog nogometnog saveza Frederica Thirieza najoštriju moguću sankciju jer se "šačici idiota dozvoljava odveć previše"), zaostaje dva boda (Sang et Or također ima utakmicu manje - protiv Saint Etiennea) kao i za 18. Toulouseom, dok upravo Strasboug odmiče tri.

Upravo je stoga Amare Diane, ove sezone šesterostruki strijelac kojeg je, pak, trener Le Guen ostavio udo 56. minute na klupi i u špicu postavio Pauletu i Luyindulu, uoči susreta izjavio bio nedvosmislen: "Kalkulacijama mjesta nema. Igraju nam isključivo tri boda i u slučaju da večeras ostanemo kratki, bojim se da nam se piše dobro".

Mnogi, međutim, sumnjaju da će sponzor PSG-a, Canal Plus koji je u momčad u preteklih petnaestak godina ulio milijune i milijune dolara dovevši na Park prinčeva primjerice Ronaldinha i još ranije jednog Raija, dozvoliti da se Parižani strmoglave u Ligue 2 po prvi put nakon 1974. godine.

U svakom slučaju - PSG je u, volimo reći, šest bodova vrijedan okršaj protiv izravnog konkurenta za opstanak ušao bez prvenstvene pobjede još od 23. siječnja (3:0 protiv Metza) nakon koje su uslijedila po četiri remija i četiri poraza. S druge strane ni Furlanovim igračima ne cvjetaju ruže: u posljednjih su šest utakmica pet puta poraženi, a još gore zvuči podatak da iz glavnog grada nijednom u povijesti nisu odnijeli sva tri boda.

Domaćin je krenuo u skladu s najavama: kapetan Pauleta (neće se valjda legendarni Portugalac od kluba na ljeto oprostiti kao drugoligaš!) je u 16. minuti pospremio loptu iza Cassarda, ali je sudac Malige zbog ofsajda poništio sedmi ovosezonski gol 34-godišnjaka. U 37. je, pak, Chamtome glavom okrznuo stativu, a na samom je isteku prvog dijela Pauletin udarac također glavom krasnom paradom zaustavio vratar Strasbourga.

U drugom poluvremenu gosti su se zabili u svoj šesnaesterac i odolijevali, ali samo do 73. minute kada gol zlata (gotovo doslovce) vrijedna tri boda postiže Diane nakon savršenog ubačaja Bernarda Mendyja inače strijelca na Stade de Franceu odlučujućeg jedanaesterca u 93. minuti kojim je klubu donio treći Liga-kup trofej u povijesti.

Trijumf vrijedan skoka iznad crte (17. barem do odluke Disciplinske komisije) osigurava Mikael Landreau na jedvite jade u drugom pokušaju obranivši u 78. minuti udarac Fanchonea.