Bayernu otvoren put prema naslovu

Petar Plevnik • subota, 05.04.2008.

Subotnji susreti 27. kola Bundeslige donijeli su novu promjenu u utrci za drugo mjesto. Stuttgart je pobjedom nad HSV-om na drugu poziciju instalirao Schalke, a sebe vratio u utrku za Ligu prvaka. Od takvog ishoda najviše je profitirao Bayern, koji ima prigodu nedjeljnom pobjedom nad Bochumom povećati svoju prednost na čak devet bodova. Za iznenađenje kola pobrinuo se posljedne plasirani Nürnberg, koji je nakon 10 susreta bez pobjede slavio u Frankfurtu i tako pobjegao sa samog dna...

Derbi kola igran je na Gottlieb Daimler stadionu u Stuttgartu, gdje je aktualni prvak dočekao drugoplasirani HSV. Vrlo dobrih početnih 20 minuta susreta pogotkom za vodstvo domaćina okrunio je Hilbert, volej udarcem nakon ubacivanja Parda iz kuta. Gosti, a ponajviše De Jong, u prvom dijelu najviše mogu žaliti za 39. minutom, kada Ulreich prvo odlično reagira na udarac Nizozemca glavom, da bi već u sljedećoj akciji nakon ubacivanja iz kuta De Jong sa svega tri metra glavom promašio prazna vrata.

U nastavku susreta gosti iz Hamburg u potpunosti su preuzeli inicijativu, no nikako nisu uspijevali stvoriti ozbiljniju situaciju pred golom domaćina. Sve se svelo na nekoliko pokušaja Van der Vaarta i De Jonga nakon prekida, u konačnici nedovoljno za izbjegavanje četvrtog prvenstvenog poraza i pada na treće mjesto.

Poraz HSV-a najbolje je iskoristio Schalke, koji se minimalnom pobjedom nad Hansom probio na drugo mjesto. Domaćini su imali dosta problema s probijanjem kompaktne obrane gostiju, a to im je napokon uspjelo u 52. minuti, nakon što Altintop glavom s 10 metara posprema ubačaj Streita iza leđa Wächtera. Najbolju prigodu za izjednačenje gosti iz Rostocka imali su u 70. minuti, no Streit s gol linije izbacuje pokušaj Menge i spašava domaćinima vrijedna tri boda.

Slika 1 od 1.

Nakon četiri susreta bez pobjede, tri boda napokon je upisao Werder. Momčad iz Bremena na Olimpijskom je stadionu imala start iz snova, budući da je već u prvoj minuti Rosenberg bio brži od Šimunića te pospremio ubačaj Fritza u mrežu domaćina. Rani pogodak Werdera nije previše šokirao Herthu, koja je do izjednačenja stigla već u 10. minuti. Skacel je izveo slobodan udarac s gotovo pola terena, a Andre Lima sjajnim udarcem glavom s 10-ak metara matirao Wiesea. Gosti su na odmor mogli s vodstvom, no Borowski sa samo nekoliko metara puca ravno u Drobnya.

Za promašaj iz 24. minute Borowski se iskupio u 73. minuti. Njemački reprezentativac sjajno je primirio dugačku loptu Fringsa i ljevicom neobranjivo pogodio donji kut Drobnyeva gola za vodstvo Werdera. Do kraja susreta Hertha je bezuspješno pokušavala stvoriti opasnost pred vratima gostiju, za koje je do 52. minute igrao Ivan Klasnić, dok je je Jurica Vranješ na terenu proveo šest posljednjih minuta.

Do zlata vrijednih bodova u borbi za goli život stigla ja Arminia, koja je nakon 10 susreta bez pobjede konačno upisala tri boda protiv Karlsruhera. Tri boda domaćinima, za koje je svih 90 minuta odigrao Andre Mijatović, donio je jocker s klupe Grk Kampantais u prvoj minuti sudačke nadoknade drugog dijela.

Najviše pogodaka vidjeli su gledatelji u Wolfsburgu, gdje je istoimeni domaćin s 3:2 svladao Hannover i tako ostao u utrci za jedno od mjesta u europskim kupovima. Vukovi su u vodstvo stigli u 20. minuti lijepim udarcem Dejagaha s ruba 16-erca, da bi osam minuta kasnije domaća obrana zaboravila na Brugginka, koji neometan glavom na ubačaj Husztija donosi gostima izjednačenje. Ludih 10 minuta zaključuje Marcelinho u 30., kada na asistenciju Dejagaha vraća Wolfsburg u vodstvo.

Ništa manje eksplozivno nije bilo ni u nastavku, a prvi su se u strijelce ponovno upisali domaćini. Kao i kod prvog gola Džeko je bio u ulozi asistenta, a mladi njemački reprezentativac Dejagah glavom iz blizine zabija svoj drugi pogodak za 3:1 Wolfsburga. Gosti se još jednom ne predaju te osam minuta kasnije preko Štajnera smanjuju na 3:2, no više od toga nisu mogli.

Tek u svom 11. pokušaju od dolaska na klupu Nürnberga Thomas Von Hessen uspio je upisati prvu pobjedu. Početak susreta nije donio nikakve dobre vijesti za goste, budući da je Eintracht nakon nepune tri minute igre došao u vodstvo, nakon što je Fink volej udarcem pospremio ubačaj Amanatidisa iza leđa Blažeka. Gosti su iz prve ozbiljnije akcije stigli do izjednačenja. Igrala se 18. minuta kada Misimović odlično ubacuje za Charisteasa, a grčki napadač sa pet metara bez problema zabija za 1:1. Sredinom prvog dijela dogodila se i jedna već pomalo zaboravljena scena na njemačkim stadionima, nakon što je zbog ubacivanja baklji od strane domaćih navijača susret prekinut, pa je u prvom dijelu igrano čak 15 minuta sudačke nadoknade.

Za razliku od prvog dijela, početak nastavka pripao je gostima, koji u vodstvo stižu već u 49. minuti. Nikolov nije najbolje reagirao nakon ubačaja iz kuta Misimovića, a neodlučnost domaće obrane najbolje koristi Vittek i dovodi Franke u vodstvo. Točku na i zaslužene pobjede gostiju stavio je raspoloženi Misimović u 83. minuti susreta pogotkom za konačnih 1:3. Leon Benko proveo je susret na klupi za pričuve.

Bundesliga, 27. kolo, 5.4.2008.:
Schalke 1:0, Arminia - Karlsruhe 1:0, Stuttgart - HSV 1:0, Wolfsburg - Hannover 3:1, Hertha - Werder 1:2, Eintracht - Nürnberg 1:3.