Juventusu derbi, Milanu "bježi" Europa

Ivana Spahija • nedjelja, 13.04.2008.

Susret Juventusa i Milana s pravom je ponio titulu derbija 33. kola Serie A. Gledatelji na Olimpijskom stadionu u Torinu vidjeli su čak pet pogodaka, a pobjedu su odnijeli domaćini i to tek nakon preokreta. Rossoneri su odlično ušli u utakmicu, ali im je s dva pogotka u konačnici presudio raspoloženi Salihamidžić. Bolan poraz stavlja Milan u vrlo nezgodnu poziciju u utrci za Ligu prvaka...

Nakon dugo vremena izbivanja s talijanskih travnjaka, nastup među početnih 11 upisao je i naš Dario Šimić, koji je mjesto u prvoj momčadi zaslužio ponajprije zbog odsutnosti Kaladzea i Neste. Šimić je na terenu proveo svih 90 minuta u dresu Milana. Utakmica je počela očekivanim pritiskom domaćina, Del Piero je već u petoj minuti pokušao iznenaditi gostujućeg vratara Kalca, ali je bio neprecizan i gađao je pokraj vratnice.

Ipak, dobar i agresivan početak Juventusu je donio rezultata već u 12. minuti. Camoranesi je s desne strane idealno uposlio Del Piera koji nije imao težak zadatak matirati Kalca za vodstvo Stare dame od 1:0. No, protuudar Milana stigao je i prije očekivanog i vodstvo domaćina trajalo je samo dvije minute. Kaka je probio po lijevoj strani obrane Juventusa i centrirao za Inzaghija koji je pogodio mrežu Buffona i poravnao rezultat na 1:1.

Nakon toga uslijedio je pritisak domaćina, dvije solidne prilike za novo vodstvo Juventusa nisu iskoristili Grygera i Del Piero, a pogreške u ovakvim susretima često bivaju kažnjene. Igrala se 31. minuta, akciju je započeo Ambrosini dodavanjem za Boneru koji je s ruba prostora ubacio za Inzaghija, a Pippo je po drugi put u susretu zatresao mrežu Juventusa i Milanu donio vodstvo od 2:1. Rossoneri su veliku priliku za povećanje vodstva propustili u 37. minuti, udarac Kake odbio je Buffon, loptu je prihvatio Inzaghi, ali je Buffon zaustavio udarac Milanova napadača.

Do kraja prvog poluvremena mreža se još jednom tresla, i to u 44. minuti. Odličan pokušaj glavom Trezegueta gotovo čudesno je zaustavio Kalac, ali se na pravom mjestu našao Salihamidžić koji je loptu pospremio u mrežu i poravnao rezultat na 2:2. Čini se kako se Trezeguet pri prvom udarcu našao u zaleđu, na što su protestirali igrači Milana, ali je sudac ipak priznao pogodak.

Slika 1 od 1.

Drugo poluvrijeme nije bilo ni približno uzbudljivo kao prvo, bljesnula je tek jedna veća prilika Juventusa kada je Stendardo u 62. minuti glavom promašio gol Milana. Gosti su u 67. minuti ostali s igračem manje, izravni crveni karton zaradio je Bonera zbog prekršaja nad Sissokom. Juventus je igrača više iskoristio u 80. minuti kada je Camoranesi dobro pronašao Salihamidžića koji je iz blizine svladao Kalca i postavio konačan rezultat na 3:2 za Juventus.

Stara dama se ovom pobjedom učvrstila na trećem mjestu na ljestvici, a Milan se nalazi u jako teškoj poziciji. Rossoneri su i dalje na petom mjestu sa četiri boda zaostatka za Fiorentinom koja ima i utakmicu manje. Crveno - crnima preostaje jedino nadati se kako Fiorentina, Sampdoria i Udinese neće previše profitirati u svojim susretima. U protivnom bi aktualni europski prvak lako mogao ostati izvan kvalifikacija za Ligu prvaka.

Druga utakmica dana ponudila je sicilijanski derbi između Palerma i Catanije. Uspješnija je bila momčad Palerma koja je na domaćem terenu upisala minimalnu pobjedu rezultatom 1:0. Susret nije bio previše atraktivan uz malo prilika s obje strane, a pobjeda Palerma stigla je u samoj završnici, točnije, u 84. minuti. Miccoli je majstorski izveo slobodan udarac s 25 metara udaljenosti i rasparao mrežu Polita za konačnu pobjedu i nova tri boda Palermu. Catania se nakon ovog poraza nalazi u prilično teškoj situaciji na rubu zone ispadanja, trenutno je na 15. mjestu, ali s utakmicom više od ostalih fenjeraša. Palermo je s druge strane na sigurnom devetom mjestu.

Serie A, 33. kolo: Juventus - Milan 3:2, Palermo - Catania 1:0.